Yatırım yapmaya başla!

Borsa Yatırımcısının Para Kazanma ve Kaybetmesine Neden Olan Unsurlar

Borsa Yatırımcısının Para Kazanma ve Kaybetmesine Neden Olan Unsurlar

Para kazanmanın ve kaybetmenin eşit oranda yaşandığı borsa piyasasında yatırımcıların izlediği yollar önemlidir. İzlenen yollara göre dikkat edilmesi gereken konulara çözüm getirilebilir. Bu sayede piyasadaki riskler, önlenerek başarılı sonuçlar elde edilebilir. Ya da tam aksine gerekli hususlar dikkate alınmamış, gözden kaçırılmış olabilir. Bu da yatırımcıların kayıp yaşamasını sağlayabilir. Bunların hepsi bir ihtimaldir. Çünkü borsa fiyat varsayımları üzerine kurulu olan bir piyasadır. Doğru tahminlerde bulunan yatırımcılar beklentilerini karşılarken, yanlış varsayım yapanlar ellerindeki paralardan da olmaktadır.

Yatırımcılara başarı getiren veya onları başarısızlığa sürükleyen birtakım bilinmesi gereken unsurlar vardır. Bunların başında her ne kadar bilgi ve deneyim unsurları yer alsa da psikolojik etmenlerin de bu konuda etkisi büyüktür. Yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde yaşanan geri çekilmeler, yükselmeler tamamıyla piyasa katılımcılarının ruh halini etkiler. Kimi kontrolü elde tutabilirken, kimi panik hale gelerek yanlış strateji uygulamak durumunda kalır. Bu nedenle, aşağıda ele alacağım hususlara dikkat etmelisiniz. Bu sayede başarılı olmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz ve kayıpla karşılamamanız için kaçınmanız gereken hususlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylece birikimlerinizi nasıl değerlendirmeniz gerektiği konusuna açıklık getirebilirsiniz.

Borsa Yatırımcısının Para Kazanmasını Sağlayan Unsurlar

Borsa Yatırımcısının Para Kazanmasını Sağlayan UnsurlarBorsa yatırımcılarının para kazanmasını sağlayan pek çok unsur vardır. Önemli olan, bu unsurların hepsini kontrollü bir şekilde yürütülmesidir. Çünkü borsa değişkenleri birbirleriyle bağlantılıdır. Bu yüzden öncelikle borsaya girmeden öğrenilmesi gereken konular hakkında araştırma yapmalısınız. Ardından bilgilerinizi artırırken, bir yandan da deneme hesaplarında tecrübe kazanmalısınız. Böylece, gerekli hususları yorumlayabilir hale gelebilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek için ne yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Şimdi, borsada para kazanmayı sağlayan unsurları inceleyelim:

Borsa Eğitimi Alarak Para Kazanmak

Borsa Eğitimi Alarak Para KazanmakKazanç sağlamak için borsayı seçmişseniz, kuşkusuz ki piyasa hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmeniz gerekir. Bunun için aracı kurumların sunmuş oldukları borsa eğitimlerinden faydalanmalısınız. Eğitimler sayesinde kazançlı yatırımın sırrını çözebilirsiniz. Bilinçli olarak hareket etmeniz için dikkat edilmesi gereken püf noktaları öğrenebilirsiniz. Aracı kurumların dışında da pek çok eğitim faaliyeti vardır. Bu faaliyetlere internet aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Yerli – yabancı kaynaklarla donanımlı borsa bilgisine sahip olabilirsiniz. Böylece yatırımlarınızı başarılı yatırımcılar gibi doğru bir şekilde yönetmeye başlayabilirsiniz.

Aracı Kurumu Seçimini Doğru Yaparak Bilinçlenmek

Aracı Kurumu Seçimini Doğru Yaparak BilinçlenmekBorsada para kazanmak istiyorsanız, aracı kurumu seçiminizi doğru yapmanız şarttır. Çünkü kurumlar, yatırımcıları bilinçlendirmek için hem eğitim hem de danışmanlık hizmetinde bulunurlar. Yatırım araçlarının saatlik analiz raporlarını paylaşırlar. Bu nedenle, uzman ve dinamik bir kadroya sahip olan aracı kurumu tercihinde bulunmalısınız. Böylece, geleceğe dair kazanç getirecek araçların sinyallerini alabilecek bilgi ve deneyim düzeyine sahip olursunuz. Böylelikle beklentilerinizi hesaba katarak, yüksek getirili portföy nasıl hazırlanır öğrenerek, hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Borsa Aracı Kurumu Nedir, Görevleri Nelerdir, Öğrenmek için Tıklayın.

Borsa Deneyimi Kazanarak Hedeflere Ulaşmak

Borsa Deneyimi Kazanarak Hedeflere UlaşmakBorsa tecrübesi kazanarak piyasaya giriş yapan yatırımcıların büyük bir çoğunluğu hedeflerine kolaylıkla ulaşabilmektedir. Çünkü deneyimler sayesinde hata yapma riski azaltılmaktadır. Muhtemel riskler öngörülerek, kazanılan tecrübeler sonucunda önlenebilmektedir. Bu yüzden çoğu borsa uzmanının önerisi; gerçek hesaba geçmeden önce yatırımcıların sanal hesaplarda alıştırma yaparak, deneyim kazanması yönündedir. Bunun sebebi gerçek hesapta en küçük bir unsurun yatırım araçlarının seyrini anlık olarak değiştirmesidir. Bunların yorumlanabilmesi için yatırımcıların tecrübeli olması gerekir. Böylece ortaya kazançlı sonuçlar çıkar. Bunun için deneme hesaplarında bir süre yatırım yapacağınız aracın fiyat takibini ve analizini yapmalısınız. Buna göre yatırımlarınızı kontrollü bir şekilde yürütebilirsiniz.

Borsa Takibi Yaparak Piyasa Hareketlerini Tahmin Etmek

Borsa Takibi Yaparak Piyasa Hareketlerini Tahmin EtmekFinans piyasası olarak bilinen borsada başarılı olabilmeniz için takipte bulunmanız gerekir. Buna göre yatırım araçlarının fiyatlarında yaşanacak olan geri çekilmeleri veya yükselmeleri öngörebilirsiniz. Bunun için geliştirilen borsa takip programlarını kullanabilirsiniz. Ya da finans ve ekonomi kaynaklı sitelerden gelişimleri izleyebilirsiniz. Ekonomik takvim uygulamalarından gündemde yaşanan gelişmeleri takip edebilirsiniz. Önemli olan meydana gelen değişmelerin yorumunu yapabilmenizdir. Bunları zaman içinde yorumlayabilir hale gelirsiniz. Bu konuda özellikle uzmanların analizlerini takip etmelisiniz. Böylece gün geçtikçe gelişmeleri yorumlayabilir ve fiyatlara olan bakış açınızı geliştirerek, trend eğilimini doğru bir şekilde tahmin edebilirsiniz.

Borsa Düşerken veya Yükselirken Ne Yapmalı, Bilgi Almak için Tıklayın.

Fiyat Analizi Yaparak Piyasa Hareketlerini Yorumlamak

Fiyat Analizi Yaparak Piyasa Hareketlerini YorumlamakBorsada yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönlendirmek istiyorsanız, yapmanız gerekenlerden biri de fiyat analizidir. Çünkü analizler, sayısal veri olarak trendin geri çekilme ve yükselme fiyat seviyeleri hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Bu konuda temel ve teknik analiz olmak üzere seçebileceğiniz farklı iki seçenek vardır. Her iki analizi yapmanız yararınıza olacaktır. Çünkü analizler birbirleriyle bağlantılıdır. Bu nedenle her ikisinde de kontrollü olarak, etkili bir şekilde yorumlayarak beklentilerinizi karşılayacak işlemlerde bulunabilirsiniz. Bu sayede etkili kazanımların altına imzanızı atabilirsiniz.

Borsa Yatırımcısının Para Kaybetmesine Neden Olan Unsurlar

Borsa Yatırımcısının Para Kaybetmesine Neden Olan UnsurlarYatırımcıların para kaybetmesini sağlayan etkilere bakıldığında bilgi ve deneyim dışındaki unsurlar göze çarpar. Elbette ki zarar edilmesine neden olan en önemli husus yatırımcının bilgi sahibi olmadan rastgele işlem yapmasıdır. Ama bunun dışında da etkenler vardır.

Şimdi, bu etkenleri sıralamak istiyorum:

Sabırsız Olmak

Sabırsız OlmakSabırlı bir insan olabilirsiniz. Ama bu durum borsada değişmektedir. Çünkü yatırım yapıldığı ve para kaybedilme riski olduğu için bireylerin kişilik özellikleri devreye girer. Özellikle para kaybetme korkusu bir yandan da kazanma hırsı bedeni ele geçirir. Bu yüzden yatırım yaptığınızın bilincinde olmalısınız. Borsanın oyun olmadığını bilmelisiniz. Gerekli etkenlerin göz önüne alınmadığında kayıpla karşılaşma ihtimalinin olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız. Bu nedenle, sakin kafa ile işlemlerinizi sabırlı bir şekilde yönetmelisiniz. Aksi takdirde, borsa yatırımcılarının en sık yaptığı hatalara düşebilirsiniz. Bu nedenle birikimlerinizi kaybetmek istemiyorsanız, sabrınızı kontrol altına almalısınız.

Aceleci Davranmak

Aceleci DavranmakBorsa yatırımı yaparken, sabırlı olmanız gerektiği kadar aceleci de davranmamanız gerekiyor. Çünkü acele giden ecele gider sözü boşa söylenmemiştir. Bu nedenle işlemlerinizi düşünerek yapmalısınız. (Borsa yatırımcısı nasıl düşünmeli hakkında ayrıntılara bu yazıdan ulaşabilirsiniz.) Neden – sonuç ilişkisi kurarak, işlemlerinizi bilinçli bir şekilde yürütebilirsiniz. Yani, fiyat seviyeleri yatırım yapacağınız vade aralığında hangi noktalara kadar yükselecek, hangi noktalara kadar düşecek belirleyerek hareket etmelisiniz. Kesinlikle acele işlemlerden kaçınmalısınız. Portföyünüzü doğru bir şekilde hazırlayabilmeniz için sabırlı hareket etmelisiniz. Çünkü borsada her zaman için kazanma fırsatı vardır. Avantajlı pozisyon kaçtı diye üzülmek yerine diğer fırsatlara yönelmelisiniz. Böylece birikimlerinizi en iyi şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Kararsız Kalmak

Kararsız KalmakYatırımlarınızı kararsız ve hedefsiz bir şekilde yönetmeye çalışırsanız, büyük olasılıkla pozisyonunuzu zararda kapatırsınız. Bu nedenle pozisyon oluşturmadan önce hangi seviyelerden alım – satım yapacağınıza karar vermelisiniz. Kar ve zarar noktası belirlemelisiniz. Böylece daha prensipli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Bu noktaları belirlemeden hasbelkader işlem yaparak ilerlemeye çalışmanız gerçekten de zararınıza olacaktır. Çünkü fiyat seviyelerinde yaşanan değişmeler, kişilerin her zaman için daha yüksek kazanç elde etme düşüncesine yenik düşmesini sağlar. Bu nedenle, kararınızı önceden vermelisiniz. Bu doğrultuda işlemlerinizi yürüterek, hedeflediğiniz getirilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Plansız ve Rota Belirlemeden Hareket Etmek

Plansız ve Rota Belirlemeden Hareket EtmekBorsada başarılı olmak istiyor, para kaybetmek istemiyorsanız iyi bir plan ve stratejiyle hareket etmeniz gerekiyor. Bu konuda yeterli bilgilere aracı kurumların eğitimlerinden ulaşabilirsiniz. Bilhassa deneme hesaplarında yapmış olduğunuz alıştırmalarla kazandıracak stratejiler geliştirebilirsiniz. Bu sayede iyi bir borsacı gibi hareket ederek beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bu anlamda mutlaka bilgi ve deneyim düzeyinizin başarılı yatırımcılarla eş seviyede veya daha üzeri olmasını sağlamalısınız. Bu yüzden vaktinizin büyük bir bölümünü borsaya ayırmalısınız. Piyasayı tüm detaylarıyla öğrenmelisiniz. Böylece istediğiniz etkiyi sağlayabilecek kıvama gelebilirsiniz. Alım – satımlarında beklediğiniz performansı göstererek, birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Tek Enstrümana Yatırım Yapmak

Tek Enstrümana Yatırım YapmakÇoğu yatırımcının para kaybetmesinin nedeni oluşturmuş olduğu pozisyona sonuna kadar güvenmesidir. Riskleri dengelemek için başka araçlara da yatırım yapmamasıdır. Sadece tek bir araca yatırım yaparak, ciddi anlamda kazanç sağlayacağına inanmasıdır. Elbette ki tüm veriler, dikkate alınmışsa kazançlı çıkılabilir. Ama ters bir etki pozisyonunuzun durumunu alt üst de edebilir. Bu ihtimal her zaman için göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, hem riskleri dağıtmak hem de zararı minimum seviyede tutmak için portföyünüzü çeşitlendirmelisiniz. Canlı tutarak, diğer enstrümanlardan verim almayı beklemelisiniz. Böylece bir süre sonra bakış açınızı geliştireceğiniz gibi çok fonksiyonlu bir şekilde de düşünebilirsiniz. Böylelikle güzel miktarda getiriler sağlayarak, bütçenize ek katkılar da bulunabilirsiniz.

Borsada Para Nasıl Kazanılır ve Kaybedilir?

Borsada Para Nasıl Kazanılır ve Kaybedilir?Borsada para kazanma ve kaybetme unsurlarına yukarıda kısaca değindim. Bunlar gerçekten de yatırımcılar arasında belirleyici unsurlardır. Başarılı olmak isteyen kişiler, kesinlikle bu hatalara düşmemelidir. Özellikle başka yatırımcıların dediklerine inanılmamalıdır. Bunun sebebi, piyasada manipülasyon ve spekülasyon yapılabilmesidir. Manipülasyon yasal olmasa dahi bu yolla para kazanmak isteyen yatırımcılar vardır. Bu suçtur. En çok da acemi yatırımcıları etkileyen bir durumdur. (Borsa piyasasında acemi yatırımcıların yapmış olduğu hataları buradan öğrenebilirsiniz.) Çünkü biliyorsunuz ki para kazanmak için alternatif yollar ararız ve herkese güveniriz. Bu konuda kimseye güvenmemelisiniz. Çünkü borsada fiyatlar arz – talep mantığına göre değişir. Bu nedenle yatırımcıların yapmış olduğu alım – satımlar sonucunda dalgalanan fiyatlar karşısında zararla karşılaşılır veya kazanç sağlanır.

Para kazanmak için borsada yapmanız gereken doğru portföyü oluşturabilmektir. Piyasada fiyatlar her daim dalgalı yapıdadır. Bu nedenle bir enstrüman kayıpla karşılaşılmasına neden olurken diğeri kazandırmaktadır. Önemli olan; değeri artacak olan enstrümanları tespit ederek, portföye en uygun fiyat seviyelerinden eklemektir. Böylece yatırım aracının değeri yükseldiğinde, beklentiyi karşılayacak seviyelere karşılık geldiğinde satarak, aradaki alım – satım farkından getiri sağlayabilirsiniz. Bunun için uzun vadeli olarak yatırımlarınızı yönetmenizi tavsiye ederim. Çünkü piyasada işlem gören enstrümanların değeri, zaman içinde yükselir. Kısa vadede genellikle düşüşler yaşanır. Bu nedenle, kısa vadeli işlemler risklidir. İyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olana kadar kısa vadeli işlemlerden kaçınmanızı öneririm.

Sonuç olarak, borsa yatırımcılarını yakından ilgilendiren ve herkes tarafından merak edilen para kazanma ve kaybetme unsurlarını ele aldım. Bunlar gerçekten de önemli noktalardır. Birçok kişi işlemlerinde bu noktalara dikkat ederek başarıya ulaşmıştır. Bu anlamda iş biraz da yatırımcının kendisinde bitmektedir. Çünkü piyasa fırsatlarla doludur. Önemli olan, fırsatları öngörebilecek ve değerlendirebilecek kalitede bilgi düzeyine erişmiş olmanızdır. Tecrübe kazanarak riskleri bertaraf edebilecek kapasiteye ulaşabilmenizdir. Bunun için aracı kurumların eğitimleri iyi bir fırsattır. Kapsamlı olarak temelden ileri seviyeye kadar edineceğiniz bilgiler, deneme hesaplarında kazanacağınız tecrübelerle borsa yatırım mantığını oluşturabilirsiniz. Böylece hedeflediğiniz getirileri elde ederek, maddi anlamda rahata erebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum