Yatırım yapmaya başla!

Borsa Yatırımcılarının Sıklıkla Yaptığı Hatalar

Borsa Yatırımcılarının Sıklıkla Yaptığı Hatalar

Para kazanmak için borsaya giriş yapan yatırımcıların hepsi ne yazık ki emellerine ulaşamamaktadır. Çünkü bilinçsizce atılan adımlar nedeni ile kayıpla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle kişilerin başarılı olması için mutlaka bilmesi ve hakim olması gereken konular vardır. Ancak bu şekilde fiyat varsayımları üzerine kurulu olan piyasadan hedeflenen miktarlar kazanılmaktadır. Bu nedenle, hata yapmamak için borsa nedir sorusunun cevabını detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz. Bu sayede, birikimlerinizi değerlendirmenin yolunu bulabilirsiniz. Doğru adım atarak, paranızı ciddi anlamda katlayarak, başarılı olabilirsiniz.

DÜNYACA ÜNLÜ BORSALARDA KARLI ŞEKİLLERDE YATIRIM YAPABİLİRSİNİZ!
BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Başarılı borsa yatırımcıları gibi güzel miktarda gelirinize katkıda bulunmak istiyorsanız, öncelikle piyasa hakkında bilgi edinmelisiniz. Vaktinizin büyük bir kısmını borsaya ayırmalısınız. Çünkü piyasada doğru adımı atabilmeniz için bilgi ve deneyimlerinizin oranı belli bir seviyenin üzerine ulaşmış olması gerekir. Böylelikle, bilinçli olarak hareket edebilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek için kaçınılması gereken hatalardan uzak durarak, riskleri önleyerek hedeflediğiniz getirilere ulaşabilirsiniz. Bu anlamda bilgi edinmenizi ve deneyim kazanmanızı sağlayacak borsa eğitim faaliyetlerinden yararlanmalısınız. Aracı kurumların ders niteliği taşıyan eğitim araçları sayesinde gerekli donanıma sahip olabilirsiniz. Böylelikle, işlemlerinizi doğru noktalardan gerçekleştirerek başarı sağlayabilirsiniz.

Şimdi, borsa yatırımcılarının sıklıkla yapmış olduğu hatalardan bahsetmek istiyorum:

Borsa Bilincine Sahip Olmadan Gerçek Hesap Açtırmak

Borsa Bilincine Sahip Olmadan Gerçek Hesap AçtırmakKayıpla karşılaşan tüm yatırımcıların ortak noktası, borsa bilgisi edinmeden ve yeterli tecrübeyi kazanmadan direkt olarak gerçek hesaba geçiş yapmalarıdır. Bu nedenle, pek çok yatırımcı mağdur duruma düşer. Çünkü borsa oyun yeri değildir. Bu yüzden de şans faktörlerinin pek de etkisi yoktur. Bu sebeple, gerçek hesaba geçmeden önce borsayı tam manasıyla tanımalısınız. Borsa yatırım bilincine sahip misiniz, anlamalısınız. Bunun için sanal hesaplardan yararlanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede, gerçek hesap açıp açmama konusunda karar verebilirsiniz.

Borsa bilincine sahip olmak için mutlaka eğitimlere katılmaya çalışmalısınız. Her gün yeni bilgiler edineceğiniz araştırmalarda bulunmalısınız. Bu anlamda, aracı kurumların eğitimlerinin yanı sıra diğer alternatif yolları da değerlendirmenizi öneririm. Çünkü fazla bilgi hiçbir zaman başarısızlığa sürüklemez. Aksine yatırım bilinci oluşturmanızı, piyasanın mantığını kavramanızı sağlar. Böylece, en çok yapılan hatalara düşmezsiniz. Böylelikle, edindiğiniz bilgiler ve kazandığınız tecrübeler sonucunda paranızı kaybetmeden değerlendirmeyi başarabilirsiniz.

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır, Öğrenmek için Tıklayın.

Borsada Hedef Koymadan İlerlemek

Borsada Hedef Koymadan İlerlemekBaşarısız olan yatırımcıların çoğunun amacı para kazanmaktır. Bu kazancın miktarının her zaman yüksek olması istenir. Bu doğru bir düşünce değildir. Önemli olan hedeflere ulaşabilmektir. Beklentileri karşılayabilmektir. Bu yüzden de borsa yatırım bilincine sahip olmanız önemlidir. Tek bir hata nedeni ile borsada başarısız olmazsınız. Başarısız olma nedenleri birbirleriyle bağlantılı konulardır. Örneğin, iyi bir borsa bilgisine sahipsiniz; ama pratikte hiç deneyim kazanmamışsınız. Bu durumda, muhtemelen zararla karşılaşırsınız. Bu nedenle, bilgi ve deneyimlerinizin seviyesini mümkün oldukça eş değer tutmalısınız. Edindiğiniz her bilginin tecrübesini deneme hesaplarında kazanmalısınız. Bu sayede, hem bilgiyi unutmazsınız hem de hedeflerinize ulaşmak için nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Borsada hedef koyarak ilerlerseniz, bir süre sonra yapmış olduğunuz hatalarınızdan ders çıkartarak beklentilerinizi karşılayabilir hale gelirsiniz. Bu konuda bilinçli olarak hareket etmeniz gerekiyor. Bu yüzden, başkalarının sözlerine inanmamalısınız ve içgüdüsel olarak hareket etmemelisiniz. İşlemlerinizi tamamen sayısal verilerden aldığınız sinyaller doğrultusunda yapmalısınız. Böylece beklentilerinizi karşılayacak adımları atabilir hale gelirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, başarılı yatırımcılar gibi bütçenize ek katkılarda bulunabilirsiniz.

Yatırım Araçlarını Tanımadan Alıp Satmak

Yatırım Araçlarını Tanımadan Alıp SatmakBorsada çok sayıda yatırım aracı işlem görmektedir. (Borsada hangi yatırım araçları para kazandırır, bilgi almak için tıklayın.) Piyasada yatırım enstrümanlarının geniş yelpazeye sahip olması, yatırımcının hangi araca yönelmesi konusunda kafasını karıştırmaktadır. Bu anlamda çoğu yatırımcının yapmış olduğu hata, o an için popüler olan enstrümana yönelmektir. Borsada yatırımlar anlık olarak değil, uzun vadede yapılmaktadır. Yatırım araçlarının gelecekte alması beklenen değerleri hesaplanarak işlemler açılmaktadır. Bu nedenle, işlemlerinizi anlık değer değişimlerine bağlı olarak değil, geleceği düşünerek yapmalısınız. Böylece, hem riskleri zamana yaymış hem de birikimlerinizi daha karlı şekillerde değerlendirmiş olursunuz.

Yatırım araçları hakkında bilgi edinerek, fiyatlarındaki değişimleri yorumlayarak, gerçek hesaba geçerseniz etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için enstrümanların değerinin düşmesine ve yükselmesine neden olan unsurları öğrenmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken püf noktalar hakkında araştırma yapmalısınız. Böylelikle gerekli noktalara dikkat ederek, yatırımlarınızı bilinçli bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Beklentilerinizi karşılayacak araçlara yatırım yaparak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Böylece yatırımcıların sıklıkla yapmış olduğu hatayı yapmayarak, zarar etmekten kendinizi koruyabilirsiniz.

Bilinçsiz Portföy Oluşturmak

Bilinçsiz Portföy OluşturmakBirikimlerinizi değerlendirmek için portföyünüzü doğru bir şekilde oluşturmuş olmanız gerekiyor. Bunun için bilmeniz gerekenler vardır. Çünkü portföy hazırlarken dikkat edilmesi gereken can alıcı unsurlar bulunur. Bu unsurları dikkate almalısınız. Özellikle tek bir enstrümana yatırım yapmaktan kaçınmalısınız. Sonucundan emin olsanız dahi portföyünüzü çeşitlendirmelisiniz. Canlı tutmalısınız. Böylece, kesin gözüyle baktığınız pozisyon olası bir ters durumda zarar etmenize neden olduğunda diğer araçlardan para kazanabilirsiniz. Bunun için para ve risk yönetimi hakkında bilgiler edinmelisiniz. Bilinçlenmelisiniz. Bunu en iyi, borsa aracı kurumların eğitimleri sayesinde öğrenebilirsiniz. Kısa sürede kendinizi geliştirerek, başarılı yatırımcıların seviyesine çıkabilirsiniz.

Plansız ve Stratejisiz Hareket Etmek

Plansız ve Stratejisiz Hareket Etmek
Borsada gelişi güzel hareket etmek, başarısız olan yatırımcıların ortak özellikleri arasında yer alır. Çünkü piyasada plansız işlem yaparak bir yere varmak imkansızdır. Bunun sebebi enstrümanların ve borsanın yapısının sürekli olarak değişmesidir. Bunları hesaba katmadan işlemlerinizi rastgele yürütürseniz, hata yapmış olursunuz. Bu yüzden kendinizi başarısızlığa sürüklersiniz. Bu nedenle, kesinlikle işlemlerinizi planlı ve programlı bir şekilde yürütmelisiniz. Böylece istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. Yatırımlarınızı doğru stratejilerle yürüterek, hayallerinizdeki paraları kazanabilir hale gelirsiniz. Bu sayede, maddi yetersizlik sebebiyle alamadığınız her nesneye sahip olabilirsiniz.

Kazandıracak borsa yatırım stratejileri oluşturmak için tercih edebileceğiniz yollardan biri deneme hesaplarıdır. Bu hesaplar sayesinde yapmış olduğunuz alım – satımlar sonucunda bir sonraki işleminizde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Çünkü her işlem, yeni bir tecrübedir. Elbette ki bu konuda hatalarınızın üzerine gitmeniz, nedenlerini öğrenmeniz gerekir. Bu sayede püf noktalara ulaşabilirsiniz. Böylelikle, kar elde etmek için nasıl bir yol izleyeceğinize karar verebilirsiniz. Acil durumlar karşısında çıkış yolu bulabilirsiniz. Böylelikle zararınızı minimum tutarken, kazancınızı maksimum seviyelere çıkartabilirsiniz.

Sabırsız, Aceleci ve Kararsız Davranmak

Sabırsız, Aceleci ve Kararsız DavranmakBorsa denildiğinde ilk akla sabır kelimesi gelir. Çünkü piyasada sabırlı olanlar kazanır. Nasıl ki avcı; avı için sessiz sedasız bir köşeye sinmiş bekliyorsa, borsa yatırımcıları için de aynı durum geçerlidir. Borsada fırsatlar hiçbir zaman tükenmemektedir. Bunu unutmadan hareket ederseniz, bir fırsatı kaçırdım diyerek üzülmek yerine diğer fırsata yoğunlaşırsınız. Başarının anahtarı sabırdır. Bu yüzden aceleci davranmadan “sabrın sonu selamettir” sözüne güvenmelisiniz. Hedeflerinize ulaşabilmeniz için eğitim faaliyetlerinden faydalanmalısınız. Böylece doğru yolu bulabilirsiniz.

“En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir” sözü sadece günlük hayatımız için değil, borsa yatırımlarında da geçerli olan bir konudur. Çünkü kararsız kaldığınızda, işlemlerinizi yürütürken kuşkuya düşersiniz. “Fiyat seviyesi yükselecek gibi, satış yapmak için biraz daha beklemeliyim ya da düşüşte olan eğilim trendi yükselişe geçecek” inancının bedeni sarması gibi düşünceler kişiyi kararsızlığa iter. Bu da yanlış yolun seçilmesine neden olur. Bu yüzden pozisyon oluşturmadan önce neden – sonuç ilişkisi kurarak, kar ve zarar miktarınızı belirlemelisiniz. Kazanmak için ne kadar parayı riske attığınıza karar vermelisiniz. Böylece yatırımlarınızı bilinçli olarak yürütebilirsiniz. İşlemlerinizin sonucundan beklediğiniz etkiyi yakalayabilirsiniz.

Piyasa Takibi Yapmadan Borsa Yatırımı Yapmak

Piyasa Takibi Yapmadan Borsa Yatırımı YapmakPiyasayı takip ederek, birikimlerinizi kolaylıkla değerlendirebilirsiniz. Çünkü takipler sonucunda yatırım enstrümanların değeri ne yönde değişecek tahmin edebilirsiniz. Bu doğrultuda işlemleri sağlıklı bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Elbette ki bu anlamda sadece takipler değil, analizler de önemlidir. Çünkü analizler sonucunda sayısal verilere ulaşılır. Böylelikle, avantajlı pozisyonların sinyalleri alınır. Buna göre işlem yapılarak hedeflenen getiriler elde edilir. Bu hususta en sık yapılan hatalara düşmemek için geliştirilen takip programlarından yararlanmalısınız. Ekonomik takvim uygulamasını takip etmelisiniz. Böylece yatırımlarınızı bilinçli olarak yürütebilirsiniz. İşlemlerinizin sonucundan beklediğiniz etkiyi yakalayabilirsiniz.

Borsa Gündemi Nasıl Takip Edilir Sorusunun Cevabını Buradan Öğrenebilirsiniz.

Fiyat Analizi Yapmadan Alım – Satım Yapmak

Fiyat Analizi Yapmadan Alım – Satım YapmakBorsa takibi gibi başarılı olmak için fiyat analizlerini de yapmış olmanız şarttır. Bu anlamda gerek grafikler nasıl okunur gerekse de yardımcı analizler nasıl yorumlanır öğrenmelisiniz. Bu konuların hepsini aracı kurumların sunmuş olduğu eğitim araçları sayesinde öğrenebilirsiniz. Deneme hesapların da pratiğini kazanarak, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Böylece gelişigüzel işlem yaparak zarar etmek yerine yatırımlarınızı bilinçli olarak yönlendirebilirsiniz. Hedeflediğiniz miktarlarda kazançları elde edebilirsiniz. Böylelikle, başarısız olan yatırımcılar arasında anılmak yerine başarı sağlamış kişiler listesine adınızı yazdırabilirsiniz. Bunun için doğru fiyat varsayımlarında bulunmanız gerektiğini unutmamalısınız. Tamamen başarıya olan inancınızı yitirmeden, bilgi ve deneyimlerinizi artırmalısınız.

Sonuç olarak, borsa yatırımcılarının sıklıkla yapmış oldukları hataların birçoğunu ele aldım. Gördüğünüz gibi hataların hepsi de birbirleriyle bağlantılıdır. Ve genelleme yapıldığında bilgi ve deneyim unsurları göze çarpmaktadır. Çünkü diğer unsurlar, bilgi ve deneyimin alt faktörleridir. Bu nedenle, borsa hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmanız şarttır. Hata yapmamak için de tecrübeli olmanız esas konulardan biridir. Bu nedenle, gerçek hesaba geçmeden önce hazırlıklarınızı tamamlamalısınız. Borsa yatırım bilincinizi oluşturarak, takip sistemlerinizi geliştirmelisiniz. Fiyat analizlerini yorumlayabilmelisiniz. Böylece kazandıracak stratejiler üretebilirsiniz. Başarılı borsa yatırımcıları gibi gerçek hesapta etkili sonuçlar elde ederek, birikmiş paranızı değerlendirebilirsiniz.

Ücretsiz eğitim almak ve 100.000 dolarlık demo hesap indirmek için tıklayın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum