Yatırım yapmaya başla!

Borsa Yatırım Yöntemleri Nelerdir?

Borsa Yatırım Yöntemleri Nelerdir?

Borsada işlem yapan her yatırımcının, kendine göre bir yatırım yöntemi vardır. Bu yöntem, yatırım amacına, hangi yatırım araçlarıyla işlem yapacağına ve piyasalara bakış açısı gibi konulara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda her yatırımcının kendine özgü özellikleri vardır ve bu yüzden de farklı borsa oynama yöntemlerinden bahsedilebilir. Her tasarruf sahibi insan, iyi ve kaliteli bir yatırım yapmak ister. Yatırım araçlarının birbirinden farklı özellikleri ve piyasa hareketleriyle de bu yatırımı gerçekleştirir.

Finans piyasalarında devlet tahvili gibi sabit getirili yatırım araçlarından, hızlı değer artışı kaydeden hisse senetlerine kadar geniş bir yatırım aracı portföyü ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım araçlarından faydalanarak oluşturacağınız farklı finansman tipleri sayesinde en kaliteli yatırım işlemlerini yaparsınız. Oluşturacağınız portföyün kalitesi ise genellikle yatırım yapılan şirketlerin yönetim başarılarına bağlıdır.

Borsada yüksek kar elde etmeyi de, güvenli bir yatırım yapmayı da tercih edebilirsiniz. Hızlı ve yüksek değer artışı gösteren hisse senetleriyle işlem yapabileceğiniz gibi hazine bonosu gibi güvenli yatırım araçlarına da yönelebilirsiniz. Yüksek değer artışı istiyorsanız, riskleri; güvenli yatırım istiyorsanız uzun vadeli yatırımı göze almalısınız. Yüksek değer artışı sağlayan her portföy, spekülatif özellik göstermez. Her güvenli yatırım aracı ise sıfır risk içermez ve her yatırım belli oranda bir riske sahiptir.

Borsada yatırım yaparken uygulanan bazı yöntemler söz konusudur. Genel olarak yatırımcılar bu yöntemlerden birini benimseyerek işlemlerini gerçekleştirmektedir. İşte bu yazıda sizlere borsada yatırım yöntemleri hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Risk Dağıtımı

Risk DağıtımıYatırımda risklerin, sektörler ve firmalar yardımıyla dağıtılması olarak tanımlanabilir. Bir portföyde büyük bir kısmın tek bir sektöre dayalı olmalı veya tek çeşit bir yatırım aracına bağlı olması, oldukça risklidir. Bu yüzden portföyünüzü oluştururken bazı esasları benimseyerek değişik sektör ve firmalara bağlı kalarak oluşturmalısınız. Farklı şirketlerin tahvillerine ve hisse senetlerine yatırım yapmalısınız. Tüm paranızı kazandıracağını düşündüğünüz bir şirkete bağlarsanız, geri dönülmez bir hata yaparsınız.

Portföyünüzde riski dağıtmak için çeşitlendirme yoluna gitmelisiniz. Elbette bu konuda dikkatli olmazsanız, portföyünüzün kontrolünü de kolayca kaybedebilirsiniz. Farklı şirketlerin faaliyetlerini izlemek, portföyünüzün bütünlüğünü bozabilir. Böyle olduğu zaman da genel bir görünüm verilmesi zorlaşacaktır. Bu nedenle portföyünüzde riski dağıtmak amaçlı çeşitlendirmeye giderken değerli gruplar oluşturmaya ve belli oranlarla ilerlemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca borsada sürekli kazanmak için mutlaka risk yönetimi konusunda bilgili ve deneyimli olmanız gerekiyor.

Portföy Tipleri

Portföy TipleriPortföy oluştururken uygulayacağınız birkaç politika vardır. Genellikle randıman, değer artışı, likidite ve güvence gibi 4 ana politikadan bahsedilir. Portföyünüzü oluştururken bu politikalardan bir veya ikisine ağırlık verebilirsiniz. Ama bu faktörleri birlikte kullanırken dikkat etmelisiniz. Her birinin çeşitli dereceleri olması gerekiyor. Ayrıca yüksek kazanç bekleyen bir yatırımcının, yüksek riski de kabullenmesi gerekiyor. Bu amaçla belirlenmiş bazı portföy tipleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralandırabiliriz:

  • A Tip Portföy – Kıymet Oranı: % 100 Tahvil – Tercih: Verim ve Emniyet
  • B Tip Portföy – Kıymet Oranı: % 50 Tahvil, % 50 Çok Klasik Hisse Senedi – Tercih: Verim ve Değer Artışı
  • C Tip Portföy – Kıymet Oranı: % 25 Tahvil, % 75 Klasik Hisse Senedi – Tercih: Değer Artışı ve Verim
  • D Tip Portföy – Kıymet Oranı: % 50 Klasik Hisse Senedi, % 50 Aktif Hisse Senedi – Tercih: Sınırlı Risk ve Değer Artışı
  • E Tip Portföy – Kıymet Oranı: % 100 Aktif Hisse Senedi – Tercih: Daha Fazla Riskle Daha Hızlı Değer Artışı

Bu bahsedilen portföy tipleri, yöneticinin ya da bilgi almak isteyen yatırımcının büyük çoğunluğunun ihtiyacını karşılamaktadır. Bu şekilde avantajlı ve basit bir şekilde portföyünüzü oluşturabilirsiniz.

Alım – Satım Zamanlaması

Alım – Satım ZamanlamasıFiyat grafikleri üzerinde yapılan analizler, bir yatırım aracının alım – satım zamanı ile ilgili olarak oldukça değerli bilgiler verir. Menkul kıymet yatırımı yapanlar, piyasa fiyatlarını ve trendlerini devamlı olarak bu grafikler yardımıyla takip etmektedir. Ayrıca alım – satım zamanı ile ilgili olarak en iyi göstergeyi de bu grafikler vermektedir.

Genellikle yatırımcılar en düşük fiyattan alıp, en yüksek fiyattan satmak isterler. Ama bu konuda şansları ancak % 2 oranındadır. Bu yüzden bir hisse senedi alınacağı zamanda fiyatın düşmesi ihtimaline dayalı olarak kademeli alım yapmak mantıklıdır. Yani alım işlemini tek seferde değil, farklı seviyelerden yapmak gerekir. Bu sayede en düşük fiyatı yakalamak, kolaylaşacaktır. En iyi ve doğru alım – satım zamanı için de fiyat grafikleri üzerinden analizler yapmalısınız.

Eğer borsa yatırım yöntemi olarak alım – satım zamanlamasını seçmişseniz, iyi bir piyasa takipçisi ve analisti olmanız gerekmektedir. Ayrıca yatırım araçlarının nelerden etkilendiğini, fiyatları etkileyen faktörlerin ne yönde etkiler yaptığını bilmelisiniz. Trend hakkında bilgi sahibi olmalı ve doğru alım – satım pozisyonlarını oluşturmak için doğru yorumlar yapabilmeli, sinyaller alabilmelisiniz.

Likidite Tutma

Likidite TutmaPortföylerde bulunan yatırım araçlarının likiditesi kadar, portföyün kendisi için de söz konusu olan bir likidite vardır. Portföyün likiditesi, içerdiği yatırım araçlarının kolayca nakde çevrilebilir menkul kıymetler olmasına bağlıdır. Ayrıca avantajlı alım imkanları ortaya çıktığı zaman hemen kullanılabilecek nakdi imkanlara da sahip olmanızla ilgilidir.

Sürekli likidite, portföye hareket yeteneği kazandırır ve yatırımcının karşısına karlı yatırım aracı çıktığı zaman portföyüne kolayca ekleyip, istediğiniz çıkarabilme imkanı verir. Normal şartlarda likiditesi düşük bir portföyde ise bu avantajlı durumu değerlendirmek hem zaman kaybı hem de elden iyi yatırım aracının çıkarılmasına neden olur. Bu nedenle likiditesi yüksek bir portföye sahip olmak, kazançlı durumlarda hızlı bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır.

Yatırımda Yön Değiştirme

Yatırımda Yön DeğiştirmeBorsa yatırım yöntemleri arasında yön değiştirme de söz konusudur. Genellikle uzun vadede kazanç elde edildiği bilinmektedir. Uzun vadede yatırım yapan kişiler, bir veya iki hafta sonra avantajlı bir yükseliş gördüğü yatırım araçlarına yönelebilirler. Bu şekilde yatırımda yön değiştirme genellikle yarardan çok zarara neden olur. Ayrıca pek bir getirisi de olmamaktadır. Çünkü uzun vadede alınan bir pozisyondan, birkaç haftada kazançlı bir durum gözlenmesi söz konusu değildir. Siz analiz ve planlarınızı da uzun vadeye göre yaptığınız için anlık hareketlere göre yatırımda yön değiştirmeniz, kazanmaktan çok, kaybetmenize neden olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum