Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar Swap Haberini Fiyatlarken, Borsa 103 Bine Dayandı

Türkiye’deki koronavirüs vakalarındaki düşüş moralleri yükselirken, bu sabah gelen swap anlaşması güncellenmesi haberi BIST 100 Endeksi’nin kazançlarını artırdı.
Piyasalar Swap Haberini Fiyatlarken, Borsa 103 Bine Dayandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasaları Çarşamba gününe oldukça pozitif başladı. Piyasaların açılmasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) önemli bir açıklama geldi. Yapılan duyuruda Katar Merkez Bankası ile daha önce yapılan swap anlaşması limitinin 15 milyar dolara yükseltildiği söylendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Mayıs başında birçok ülkeyle swap görüşmesi yapıldığını ve olumlu gelişmeler olduğunu söylediği için piyasalar bu haberi günlerdir heyecanla bekliyordu. Dolar çok fazla tepki vermese de son günlerdeki iyimserliğin etkisiyle şu an üç haftanın en düşüğünde seyrediyor. Borsa İstanbul ise 103 bin puanı test etti.

Borsa İstanbul güne %0,55 yükselişle başladıktan sonra kazancını genişletti.
Borsa İstanbul 103 Bine Yaklaştı
Kaynak: Bloomberg

Salı günü yurt içi piyasaları 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kapalıydı. Bu sabah Merkez Bankası’ndan gelen swap açıklamasıyla güne pozitif başlayan BIST 100 Endeksi erken işlemlerde 102.998 puana kadar çıktı.

Borsa İstanbul Çarşamba gününe 564,76 puan artışla 102.547 puandan başladı. Açılışta sektör endeksleri arasında yatırımcısına en fazla kazandıran %1,48 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu. Katar ile Türkiye arasındaki swap anlaşması limitinin yükseltilmesi pay piyasalarına alım getiren en önemli faktör oldu.

Hazine Bakanlığı yetkilileri diğer ülkelerle de görüşmelerin sürdüğünü ve resmiyete döküldükçe kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi. Bunun yanında koronavirüs salgınının büyük ölçüde kontrol altına alınması, hem vaka hem de vefat sayısında düşüş olması da piyasaları rahatlatan bir gelişme.

Türkiye'de Coronavirüs Güncel Durum
Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 19 Mayıs itibarıyla Türkiye genelinde toplamda 151.615 vaka bulunuyor. 4.199 vatandaşımızı kaybettiğimiz salgın hastalığın yayılma grafiği yataya geçmiş durumda. Dün sadece 28 can kaybının olduğunun bildirilmesi de hem halkın hem de yatırımcıların üzerindeki stresin büyük ölçüde azalmasına yardımcı oldu.

Saat 11:45’te Borsa İstanbul %0,79 artıda 102.794 puandan işlem görüyor. Aynı dakikalarda bankacılık endeksi %0,23, bilişim %0,43, finansal kiralama ve faktoring %2,16, gayrimenkul yatırım ortaklığı %1,60, holding %1,13, madencilik %1,10, taşıt %2,58, tekstil %1,81 ve spor endeksi %0,38 artıda seyrediyor.

Öte yandan ulaştırma endeksi %0,03, turizm %,0,10, kağıt %0,38, inşaat %0,08, gıda %0,04 ve elektrik %0,25 eksiye geçmiş durumda. Teknik açıdan 100 bin puan destek, 104 bin puan direnç seviyeleri olarak izlenecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), 20.05.2020 tarihli ve 9031 sayılı kararını duyurdu.

BDDK DuyuruYapılan açıklamada 5 Mayıs’ta bankaların yurt dışı işlemlerine getirilen sınırlama hatırlatıldı. Söz konusu kararda bankaların yurt dışı şubeler, finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ve yerleşik finansal kuruluşlarla yapacakları Türk lirası plasmanları, depo, repo ve kredilerin toplamının bankaların en son hesaplanan yasal özkaynaklarının %0,5’i ile sınırlandırılmıştı.

Bugün yapılan açıklamada ise sayılan bu sınırlandırmaların Euroclear Bank ve Clearstream Banking için geçerli olmadığı söylendi. Bunun yanında, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) banka şubelerinin de bu sınırlandırmadan muaf tutulduğu bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu