Yatırım yapmaya başla!

Borsa Piyasasında Ne Kadar Para Kazanılır?

Borsa Piyasasında Ne Kadar Para Kazanılır?

Borsalar gerek ülke ekonomilerine sağlamış olduğu katkılarla gerekse de ticaret işlemlerini canlandırmalarıyla günümüzde tercih edilme oranı yüksek olan piyasadır. Biliyorsunuz ki her borsanın ticaret merkezi ayrı olması piyasanın işlem hacminin düşmesine neden olmuştur. Bu yüzden kısa vadeli olarak borsadan para kazanmak uzun vadeliye göre daha zordur. Aynı zamanda miktar bakımından da kazanılan paralar daha düşük rakamlara karşılık gelmektedir. Riskin fazla olması yatırımların uzun vadede yapılmasını sağlayarak, birikimlerin uzun vadede daha yüksek boyutlara ulaştığının görülmesini sağlamıştır.

Uzun vadede borsa yatırımlarından yüksek kazanç sağlandığını fark eden yatırımcılar, yatırım araçlarına geleceğe dönük olarak işlem yapmaktadır. Yani, x senedini almak isteyen bir kişi ortalama 3 ve üzeri bir süreçte hissenin performansını ölçmektedir. Buna göre değer kazanacak hisse senetlerine yatırım yapılarak hedeflenen miktarlara ulaşılmaktadır. Her aracın getirisi farklıdır. Senetlerin dışında kalan araçlar fiyat hareketliliği kapsamında kar elde etmeyi mümkün kılarken, senetler ise gerek değer kazanmasından gerekse de kar payı dağıtımlarından farklı iki şekilde ek gelir sağlarlar. Bu yüzden de borsa denilince akıllara hisse senetlerinin gelmesi normaldir. Çünkü bu değerli evrakların likiditesi yüksektir ve doğru oluşturulan portföy neticesinde beklentiyi karşılamaktadır.

Şimdi, borsada ne kadar para kazanılır konusunu detaylıca ele almak istiyorum:

Borsada Ne Kadar Para Kazanılır?

Borsada Ne Kadar Para Kazanılır?Borsada kazanılan paralar oldukça büyük rakamlara karşılık gelebileceği gibi elinizdekilerden de olma riski taşır. Bu nedenle öncelikli olarak ne kadar para kazanılacağı sorusunun cevabı değil, piyasada nasıl başarılı sağlayabilirim konusuna önem vermelisiniz. İlk etapta küçük miktarlarda yatırım yaparak ufak ufak birikimlerinizi değerlendirmeyi tercih etmelisiniz. Böylece zaman içinde öğreneceğiniz bilgilerle uzun vadede yüksek getirili portföy nasıl hazırlanır öğrenebilirsiniz. Borsada portföy nedir, nasıl hazırlanır, detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. İsterseniz bu konuda aracı kurumlarının uzmanlarından veya özel olarak borsa danışmalarından yardım alabilirsiniz. Bu sayede öğrendiğiniz püf noktalarla hayalini kurduğunuz miktarlara erişebilirsiniz.

Alım – satım arası farktan doğan miktar kadar borsada kazanç sağlandığı için tüm yatırımcıların mantığı enstrümanların en uygun değerlerinden almaya dayanır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli husus, dip seviyelerden alım yapmamaktır. Çünkü bu seviyeler, tepe noktaları gibi kırılgandır. Bu yüzden bu noktalardan uzak durmalısınız. Alım ve satımlarınızı daha yakın seviyelerden gerçekleştirmeniz olası riskleri önlemenizi, zarar etmemenizi sağlar. Düşük fiyat seviyelerinden alınan araçlar, beklentiyi karşılayacak fiyat seviyelerine yükseldiğinde satış yönünde işlem yapılarak ek getirilere ulaşılır. Bu yüzden değeri düşecek olan ya da fiyat seviyeleri hakkında net bir fikre sahip olmadığınız araçlardan uzak durmalısınız.

Düşük risk ile emtialara yatırım yaparak paranızı güzel miktarlara taşıyabilirsiniz. Riskin düşük olma sebebi herkesin emtialar hakkında az çok fikir sahibi olmasıdır ve gelecekteki fiyat seviyelerinin ne şekilde oluşacağı hakkında doğru tahminlerde bulunulmasıdır. Örneğin; altın ülkemiz yatırımcılarının değil, tüm dünya yatırımcılarının yatırım amaçlı olarak tercih ettikleri yüksek işlem hacmine sahip olan bir üründür. Geçmişten günümüze kadar yatırımlarından vazgeçilmemiştir. Bunun sebebi düşen fiyatların uzun bir süre sonra tekrar yükselmesidir. Elbette ki bu süreci belirlemeniz gerekir. Düşüşlerin uzun vadede sürmesi fiyatları dip seviyelerine getirebilir. Bu da zarar edilmesine neden olabilir.

Çoğu yatırımcı hisse senetlerinin ne kadar getiri sağladığını merak eder. Bu konuda senetler kendi aralarında oldukça fazla çeşide ayrılır ve portföy tiplerine göre getirinin verimi artar. Bu yüzden borsa yatırım yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. (Ayrıntılı bilgi için tıklayın.) Beklentiniz doğrultusunda nasıl bir portföy hazırlamanız gerektiğine karar vermelisiniz. Para kaybetmek istemiyor; ama ufakta olsun kazanç sağlayayım amacında iseniz, güvenilen tanınan şirketlerin senetlerine yönelmelisiniz. Aksine yüksek kar elde etmek istiyorsanız, likidite oranı fazla olan ve yüksek risk grubunda yer alan hisseleri tercih etmelisiniz. Bu amaçta gelir, randıman, değer artışı ve güvence faktörleri devreye girmektedir. Bu 4 faktörden en fazla 2’si ile portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Çünkü her biri farklı durumları ele alır.

Oluşturduğunuz portföy tipine bağlı olarak ne kadar para kazanacağını belirleyebilirsiniz. Bu hususta şirketlerin geçmiş yıl karlarını ve bilançolarını inceleyin. Fiyat/kazanç oranlarını dikkate alın. Piyasa değerinin üzerinde olan senetlere yatırım yapın. Bu konuda özellikle alfa ve beta kat sayılarını dikkate alın. Konu hakkında bilgi almak için bu yazıyı okumanızı öneririm. Böylelikle beklentiniz doğrultusunda işlem yapabilirsiniz. Ayrıca ne kadar kazanacağınıza garanti gözle bakarsanız bakın, kaybetme ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Bu nedenle pozisyonunuz açık olduğu sürece muhakkak ki piyasa takiplerinizi aksatmayın. Bunun yanında eksilerin deyimi ile uzun vadede senedi al, unut gibi söylemlerin aksine hisselerinizin değerlerini belirlemek amacıyla analizlerin yardımını alın. Böylelikle doğru seviyelerden işlemlerinizi gerçekleştirerek, hedeflediğiniz miktarlara ulaşabilirsiniz.

Kısacası, borsada şu kadar para kazanılır demek yanlış olacaktır. Çünkü araçların değerleri, fiyat aralıkları birbirinden farklıdır. Bu yüzden hem yatırdığınız paranın miktarına hem de fiyatlarda yaşanan değişmelere göre kar/zarar hesaplanır. Bu yüzden kazanmak için borsa nedir, nasıl oynanır bilmelisiniz. Bu konuda gerek eğitimlerden gerekse de borsa uygulama sanal hesaplarından faydalanabilirsiniz. Telefonlarınıza yükleyebileceğiniz bu uygulamalar sayesinde alım – satım işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Android ve iOS işletim sistemi için borsa uygulamaları adlı yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Borsada Para Kazanmak için Neleri Bilmek Gerekir?

Borsada Para Kazanmak için Neleri Bilmek Gerekir?Borsada para kazanmak için bilmeniz gereken önemli konulardan biri piyasanın işleyiş sistemidir. Çünkü alternatif piyasalara göre borsanın yapısı biraz daha karışıktır. Bunun sebebi işlem saatlerinin kısıtlılığı, emirlerin belli aralıklarda toplamasıdır. Borsa işlem saatleri ve seans süresince nasıl işlem yapılır, öğrenmek için tıklayın.  Aynı zamanda fiyat hareketlerinin değişmesinin birden fazla etkenle bağlantılı olmasıdır. Bu nedenle piyasanın mantığını kavramadan işlem yapmanızın kar yerine zarar getireceğini bilmelisiniz. Bu yüzden borsa hakkında bilgi öğrenebileceğiniz her yöntemi değerlendirmelisiniz. Temel konuları hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Teknik konuları öğrenmeniz biraz vakit alabilir. Bu süreyi azaltmak için ya sanal borsa hesaplarını ya da oyunlarını tercih etmelisiniz. Böylece deneyimlerinizin oranını arttırabilir, borsanın yapısını çözebilirsiniz.

Etkili olarak kazanç sağlamak istiyorsanız her değişkenin takibini yapmalısınız. Bu yüzden borsayı etkileyen olay ve faktörleri bilmelisiniz. Takibini yaparak, fiyattaki dalgalanmaların eğilim yönlerini yorumlayabilmelisiniz. Bu konuda özellikle temel ve teknik analiz yöntemlerinden faydalanmalısınız. Analizler sayesinde fiyatlarda yaşanması beklenen geri çekilmeleri veya yükselişleri öngörebilirsiniz. Tüm bunları belirlediğiniz vade aralığında görebileceğiniz için, karşınıza çıkması beklenen risk faktörlerinin neler olduğunu anlayabilirsiniz. Böylelikle riskler karşısında paranızı nasıl yönlendirmeniz gerektiği hakkında stratejiler üretebilir, birikimlerinizi ciddi miktarlarda değerlendirebilirsiniz.

Borsada Para Kazanmak için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Borsada Para Kazanmak için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Para kazanmak için dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Her borsacının bu konular hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu hususta en önemli durum tüm paranın tek bir araca yatırılmamasıdır. Çünkü paranızı yatırdığınız aracın fiyat hareketleri anlık gelişen bir olay sonucu ters bir etkileşim içine girebilir. Bu yüzden de teminat bedelinizi kaybetmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için portföyünüzü çeşitli ve canlı tutmanız uzmanlar tarafından önerilir. Portföyün farklı araçlardan oluşması risklerin birbirine dağılmasını sağlar. Böylelikle de risk yönetimi yapılmış olur. İyi bir risk yönetiminin hedeflediğiniz miktarları kazanmanız konusunda etkili olacağını bilmelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise spekülasyon ve manipülasyon risk unsurlarıdır. Borsada spekülasyon yasaldır. Çünkü fiyatların değişimi hususunda fayda sağlayarak likiditenin yükselmesi sağlanmaktadır. Ama bu konuda spekülasyon karşısında nasıl davranmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Sakin kalmalısınız ve panik olmamalısınız. Analizlerin sonucunda çıkan sonuçlara güvenmelisiniz. Bir başkasının “elindeki senedi çıkart, değeri düşecek” ya da “şu senedi al, değer kazanacak” gibi söylemlerine bağlı kalarak işlem yapmamalısınız. Çünkü kimse kimseye para kazanması için yardım etmeyeceği gibi, en başta kendini düşüneceğini de bilmelisiniz. Bu yüzden kendi yatırım yönteminizi oluşturmalısınız ve taktiklerinizle hareket etmelisiniz. Böylece giderek profesyonel yatırımcıların seviyesine erişebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa piyasasında kazanılan miktarlar biliyorsunuz ki başarılı yatırımcıların dünyaca ünlü olan milyonerlerin arasında yer almasını sağlamıştır. Bu hususta kazanılan paraların elbette ki miktarı önemlidir. Fakat bunun için ne kadar borsa hakkında bilgi ve deneyim sahibisiniz, bu hususlarda para kazanmak için gereken etkili faktörlerdir. Çünkü kazançların miktarı bu iki unsura bağlı olarak değişmektedir. Acemi ve başarılı yatırımcılar arasında para kazanma oranlarına bakarak bu karara varabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle hedefiniz her işleminizin sonucundan karla ayrılmak olsun. Küçük miktarda sık lot prensibini benimseyebilirsiniz. Böylelikle hem ufak ufak ek getiri miktarınızı artırabilirsiniz hem de piyasada başarılı yatırımcılar arasındaki yerinizi alabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum