Yatırım yapmaya başla!

Borsa Piyasasında Acemi Yatırımcıların Yaptığı Hatalar

Borsa Piyasasında Acemi Yatırımcıların Yaptığı Hatalar

Borsa işlemlerinin birikimleri değerlendirme konusundaki etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle bu konuda profesyonel olan yatırımcıların başarıları konuşulmaktadır. Bu da kişilerin birikimlerini değerlendirmek için borsayı seçmelerini sağlamaktadır. Biliyorsunuz ki piyasada başarılı olanlar kadar olmayanlar da vardır. Genellikle bu durum acemi yatırımlar için geçerlidir. Çünkü acemi yatırımcılar, başarı yatırımcılar gibi işlemlerini bilinçli olarak yönetmekte zorlanır. Hata yapar. Bu nedenle önemli olan konunun üzerinde durmak istiyorum.

Acemi yatırımcıların borsa hakkındaki bilgileri ve deneyimlerinin düşük seviyelerde olması işlemlerin yönetilmesi hususunu etkilediği gibi kar – zararı da etkilemektedir. Çünkü kazanç ve kayıp bu unsurlara bağlıdır. İyi bir borsa eğitimine ve tecrübesine sahip olan her kişi piyasada yatırımlarını doğru bir şekilde yönetir. Borsa tecrübesi nasıl kazanılır sorusuna cevap almak için buraya tıklayın. Bu sayede de hedeflediği miktarlarda getirileri elde eder. Bu kapsamda piyasaya girmeden önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hususların öğrenilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Bu sayede hataya düşmeden profesyonel yatırımcılar gibi düzenli getiri sağlayabilirsiniz. Şimdi, acemi yatırımcıların en çok yaptığı hatalardan bahsetmek istiyorum.

Kısa Vadede Borsa Yatırımı Yapmak

Kısa Vadede Borsa Yatırımı YapmakPiyasaya yeni giriş yapan yatırımcıların çoğu bir an önce borsadan para kazanmayı düşünür. Oysaki yapılan araştırmalar sonucu piyasada kısa vadeli işlemlerin uzun vadeliye oranla daha risklidir. Bu hususun öğrenilmemiş olması yatırımcıların diğerlerine göre 1 – 0 yenik başlamasına neden olur. Bu yüzden borsa hakkında detaylı bilgi edinene kadar mümkün mertebe işlemlerinizi uzun vadeye yayarak yapmalısınız. Böylece piyasadaki riskleri de zamana yaymış olursunuz. Bu sayede kolaylıkla önleyebilir hale gelebilirsiniz. Acemi yatırımcıların düştükleri hataya düşmeden, güzel miktarlarda getiri elde edebilirsiniz.

Borsa Bilgisi Edinmeden Alım – Satımda Bulunmak

Borsa Bilgisi Edinmeden Alım – Satımda BulunmakKayıpla karşılaşan birçok yatırımcının düşmüş olduğu hatalardan biri de piyasa hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadan alım – satımda bulunmaktır. Borsaya yeni başlayanların kayıpla karşılaşma nedenlerini anlatan yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Piyasanın mantığı ticaret mantığı ile aynı olduğu için basittir. Bir maldan kar elde etmek için nasıl ki alım yaptığınız tutar, satış yapacağınız seviyenin aşağısında olması gerekiyorsa borsada da aynı konu geçerlidir. Bu yüzden piyasada anlık değişen fiyat seviyelerinin ne şekilde hareket edeceğini yorumlamanız gerekiyor. Bu konuda da belli bir borsa bilgisine sahip olmak şarttır. Çünkü borsada çok sayıda işlem gören ürün vardır. Bunların hepsi de farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden özellikle yatırım yapacağınız araçlar hakkındaki püf noktaları öğrenmelisiniz. Bunun yanı sıra diğer araçları da bilmenizde fayda vardır. Çünkü bütün araçlar birbirleriyle bağlantılıdır. Bu bağlantıyı yakalarsanız, işlemlerinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Borsa Tecrübesi Kazanmadan Piyasada Yatırıma Başlamak

Borsa Tecrübesi Kazanmadan Piyasada Yatırıma BaşlamakBorsada kazanç sağlamak için piyasadaki riskleri önleyebilmeniz ve avantajlarını kullanabilmeniz gerekir. Bu hususta tecrübeli olmak hususu dikkatleri çeker. Çünkü borsada deneyimin yeri her zaman için ayrıdır. Piyasada deneyimli olan kişiler işlemlerini istedikleri gibi kontrollü bir şekilde yönetebilirler. Bu deneyimin vermiş olduğu bir özgüvendir diyebiliriz. Tam tersi tecrübesiz kimseler ise her an kayıpla karşılaşacağım paniği içerisindedir. Borsa piyasasının kazananları ve kaybedenleri kimlerdir sorusunun yanıtını öğrenmek için bu yazıyı okumanızı öneririm. Bu yüzden kesinlikle gerçek hesaba geçmeden önce uzmanların önerileri sanal hesaplarda alıştırma yapmanız yönündedir. Çünkü gerçek hesaplarda yaptığınız işlemlerin sonucunda hata yaptığınızda zarara uğrarsınız. Birikimlerinizden kaybedersiniz. Sanal hesaplarda gerçek olmayan para, yüklü olduğu için hayali bakiyeden para kesintiye uğrar. Böylelikle birikimlerinizi riske atmadan deneyim kazanabilirsiniz.

Sanal bakiyeli hesaplarda borsa tecrübesi kazanmak için yapmanız gereken aracı kurumuna başvurmaktır.Sanal hesap açma ile ilgili talep formunu doldurmaktır. Bunların ardından deneme hesabını aktif olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz hesabı internet bağlantılı cihazlarınıza yükleyebilirsiniz isterseniz de direkt kurumların web siteleri üzerinden yardımcı hesapları kullanabilirsiniz. Genellikle yatırımcıların tercihi mobil cihazına uygulamayı indirmekten yanadır. Çünkü biliyorsunuz ki bu cihazları sürekli olarak yanımızda taşırız. Böylelikle piyasanın aktif olduğu zaman dilimleri içerisinde gerçek piyasa koşulları altında deneme yanılma yöntemlerini kullanarak kazanç sağlama yöntemlerini bulabilirsiniz. Böylelikle riskleri minimuma indirerek hata yapma payınızı da önleyebilirsiniz.

Borsa Araçlarının Fiyat Seviyelerini Belirlememek

Borsa Araçlarının Fiyat Seviyelerini BelirlememekBorsa araçlarının değerlerinde yaşanan değişmelerden kazanç elde edilse bile bu dalgalanmaların bilinmesi gerekiyor. Çünkü borsada işlemler rastgele yapılmıyor. Çünkü öylesine pozisyon açarak getiri sağlamak zordur. Önemli olan var olan veya var olması beklenmeyen riskleri önleyebilmektir. Bunun için de araçların fiyatları hangi seviyelere kadar düşecek, hangi seviyelere kadar yükselecek belirlemelisiniz. Buna göre işlem yapacağınız ve beklentilerinizi karşılayacağınız noktalardan alım – satımlarınızı yürütmelisiniz. Böylece hedeflerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Fiyatların belirlenmemesi kişilerin zarar etmesini engeller. Bunun sebebi hangi vakitlerde dalgalanmaların yaşanacağına karar verebilmekle alakalıdır. Bu yüzden işlemlerinizde muhakkak ki alım – satım değerlerinizi belirleyerek adım atmalısınız.

Borsa Analizlerinden Faydalanmamak

Borsa Analizlerinden FaydalanmamakAcemi yatırımcılar için borsa analizlerini uygulamak ilk başta zor gelir. Bu yüzden de analizlerin yardımını almak yerine bir başka yatırımcıların yöntemlerine göre hareket edilir. Şunu unutmamalısınız ki fiyat varsayımları üzerine kurulu olan piyasada para kazanmak arz ve talebin değişmesine bağlıdır. Bu yüzden de kimse kimseye kazanç sağladığı sırrını söylemez. Borsada başarılı olmanın sırları nelerdir, öğrenmek için tıklayınız. Hele ki söz konusu, para kazanmak olduğunda bir başkasına güvenmemelisiniz. Bunun sebebi herkesin kendini düşünmesidir. Bu yüzden başlangıç ve ileri seviye eğitimlerden faydalanarak borsa analizleri hakkında bilgiler edinmelisiniz. Fiyat grafikleri nasıl yorumlanır anlamalısınız. Buna göre en uygun noktalardan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Doğru zamanda doğru araçlardan portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Sonucundan da yüksek getiriler elde edebilirsiniz.

Borsa Takip İşlemlerini Önemsememek

Borsa Takip İşlemlerini ÖnemsememekBorsa takibi bütün yatırımcıların önemsemesi gereken bir konudur. Çünkü takip işlemleri sonucunda yatırım enstrümanlarının fiyat eğilimleri hangi yönde hareket edecek belirlenir. Bu sayede de pozisyon açıp açmama konusunda kolaylıkla karar verilir. Avantajlı sinyaller alındığı zamanlarda ek alımlar yapılır. Fiyat beklenildiği gibi yükseldiğinde ise satış yaparak aradaki farktan kazanç sağlanır. Tam aksi durumda ise zarar edilmemesi için pozisyon kapatılır. Böylelikle en kötü ihtimalle kar elde etmek için göze aldığınız kadar zarara katlanmak durumunda kalırsınız. Bu yüzden gerek ekonomi sitelerinden gerekse de takip programlarından borsayı takip etmelisiniz. Bu işlemleri anlık olarak yapmalısınız. Özellikle pozisyonlarınız açık olduğu süre boyunca takipte kalmalısınız. Böylece olumlu ve olumsuz durumlarda yapmanız gerekenleri yapabilirsiniz. Yatırımlarınızdan karlı şekillerde ayrılabilirsiniz.

Sonuç olarak, acemi borsa yatırımcılarının en çok yapmış oldukları hatalara yazımızda yer verdik. Bunların dışında da örnek olarak verilebilecek pek çok konu bulunmaktadır. Fakat daha çok yapılan hususları ele aldık. Aslına bakarsanız bu hususların hepsi de genel olarak bilgi ve deneyimle alakalıdır. Bu yüzden bu iki unsura ağırlık vermelisiniz. Aracı kurumlarının sunmuş oldukları eğitim fırsatlarından, deneme hesaplarından faydalanmalısınız. Böylece bir süre sonra doğru adımları atabiliyor hale gelebilirsiniz. Başarılı yatırımcıların seviyesine çıkarak, her işleminizi başarıyla sürdürebilirsiniz. Bu sayede etkili kazanımlara imzanızı atabilirsiniz. Belli bir zamandan sonra da profesyonelleşerek düzenli getiriler elde edebilirsiniz. Böylelikle evinizi borsayla geçindirebilir ve hayalini kurduğunuz düşlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum