Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Borsa Oyun mu? Gerçekten Kazanç Sağlamak Mümkün mü?

Borsa Oyun mu? Gerçekten Kazanç Sağlamak Mümkün mü?

Kazanç sağlamanın kesin yolları arasında bulunan borsa piyasasında, para kazanmanız mümkündür. Gerekli konuları öğrenerek, teminatınızı istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Bunun için borsanın oyun olmadığını bilmeniz gerekiyor. En başından bunun bilincinde olarak, işlemlerinizi kontrollü bir şekilde yürütmelisiniz. Çünkü piyasada gelişi güzel yapılan işlemlerin ardından, getiri elde etmek yerine kayıpla karşılaşılır. Bu nedenle borsa nedir sorusunun yanıtını temel ve pratikte öğrenerek piyasaya giriş yapmanız yararınıza olacaktır. Böylelikle aklınızda olan rakamlara ulaşabilirsiniz. Hedeflediğiniz getirileri elde ederek, piyasadan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Çevrenizden veya herhangi bir konuşmaya kulak misafiri olarak borsa oynuyorum, birikimlerimi ciddi anlamda değerlendirmeyi başardım sözlerini duyabileceğiniz gibi, aksini de duyabilirsiniz. Bu konuşmalar kişilerin bilinçaltına direkt olarak işler. Başarılı yatırımcılar hakkında bilgiler edinmişseniz, borsaya olan sempatiniz giderek artmaya başlar. Tam tersi mal varlığını kaybetmiş bir kişi ile konuşmuşsanız da önyargılarınız giderek ağır basar. Bu kapsamda, aslında bütün risklerin, yatırımcıların bilgi ve deneyimleri doğrultusunda önleneceğini bilmelisiniz. Belli bir donanıma sahip olmadan piyasaya giriş yapan kişiler yüzünden, borsa yatırımları tehlikeli olarak görülür. Hatta buna oyun gözü ile bakanlar da vardır. Borsa, kesinlikle oyun değildir. Özellikle gerçek hesaba geçtiğinizde, bunu kazandığınız veya kaybettiğiniz miktarlara bağlı olarak anlayabilirsiniz.

Şimdi, borsa oyun mudur, piyasadan gerçekten kazanç sağlamak mümkün müdür sorularını kapsamlı bir şekilde ele alalım:

Borsa Oyun mu?

Borsa Oyun mu?Borsa oynamak deyimi kalıplaştığı için midir yoksa piyasada işlemler, fiyat varsayımları üzerine kurulu olduğundan mıdır bilinmez ama yatırımcıların bir kısmı, her şeyin oyundan ibaret olduğunu düşünürler. Bunda elbette ki işlemlerin fiziki olmayan şekillerde, internet üzerinden gerçekleştirilmesinin payı da büyüktür. Çünkü biliyorsunuz ki işlemler, online platformlar aracılığıyla yapılır. İşlemlerinizi yatırım hesabınızda bulunan para üzerinden belli bir teminat miktarı ile gerçekleştirirsiniz. Gerek temel gerekse de ileri seviyelerde bilgi sahibi olmayan yatırımcıları, sanki hiç ödeme yapmayacakmış gibi, bilinçsizce kredi kartı kullanan kişilerle eş değer tutabiliriz. Çünkü bu kişiler gerekli bilinci oturtamamışlardır. Ödeme günü geldiğinde sıkıntıya düşmektedir. Bilinçli kredi kartı kullanımı için önceki yazımızı okumanızı öneririm. Aynı şekilde borsa hakkında bilgi ve deneyime sahip olmayanlar da piyasada yapılan işlemlerin oyun olduğunu düşündükleri için kayıpla karşılaşmaktadırlar.

İşlevsel ve fonksiyonel olarak borsanın kendine özgü kuralları vardır. Bu kurallar, piyasanın yasallaştırılmasını sağlamıştır. İşlemlerin güvenilirlik ilkesi içinde yapılmasını sağlayan Takasbank‘ta paranız korunmaktadır. Aynı zamanda, Kamuyu Aydınlatma Platformu adı altında piyasa takip ve analiz işlemleri yapılmaktadır. Bu sayede yatırımcılar kontrolü sağlayarak, beklentilerini karşılamaktadır. Bu anlamda, öncelikle Borsa İstanbul’un ve SPK’nın mevzuatlarını incelemelisiniz. Piyasa hakkında bilgiler öğrenmenizi sağlayacak eğitim faaliyetlerinden yararlanmalısınız. Özellikle de piyasanın oyun olmadığını pratik anlamda görmenizi sağlayacak deneme hesaplarından faydalanmalısınız. Böylece borsanın oyun olmadığını ve piyasada para kazanmak için nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Borsa Piyasasında Kazanmak için Şans Yeterli mi? Sorusunun Cevabı için Tıklayın.

Borsa Piyasasında Kazanç Sağlamak Mümkün mü?

Borsa Piyasasında Kazanç Sağlamak Mümkün mü?Borsada para kazanmak elbette ki mümkündür. Bunun örnekleri de vardır. Kazanan kişilerin var olmasıyla birlikte piyasaya olan talep artmıştır. Çünkü herkes para kazanmak ister akat bu konuda risk almayı göze alamazlar. Risk almadan para kazanamayacağınızı bilmelisiniz. Çünkü borsada her zaman için kaybetme riskiniz vardır. En güvenilir araçlar dahi ters bir etki sebebiyle zarar etmenize neden olabilir. (Borsada zarardan kurtulmanın yolları nelerdir, bilgi almak için tıklayınız.) Bu yüzden her ihtimali göz önünde bulundurmalısınız. Yatırım yaparken neden – sonuç ilişkisi kurarak, enstrümanın beklentinizi karşılayıp karşılamama durumuna göre alım – satımda bulunmalısınız. Böylece etkili kararlar alabilir, bütün fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Birikimlerinizi değerlendirmek için borsayı seçmişseniz yapacağınız gerekenler, piyasada uygulayacağınız ticari işlemler ile aynıdır. Nasıl ki tüccar para kazanmak için aldığı malı yüksek fiyata satıyor ve aradaki farktan kazanç sağlıyorsa aynı şekilde, borsa yatırımcılarının da uygun fiyat seviyelerinden işlemlerini yürütmesi gerekiyor. Burada önemli olan konu; borsa araçlarının değerinin anlık olarak düşüş ve yükseliş kaydetmesidir. Bu gerekli bilgiyi edinmemiş ve tecrübeyi kazanmamış yatırımcılar için risklidir. Çünkü fiyat hareketlerinin yanlış tahmin edilmesiyle, yatırılan teminat miktarı kadar kayıpla karşılaşmak mümkündür. Bu yüzden öncelikle yatırım araçları hakkında detaylı bilgiler edinmelisiniz. Fiyatlarda yaşanması beklenen dalgalanmaları, doğru olarak öngörebilmelisiniz. Böylece işlemlerinizi bilinçli bir şekilde, piyasanın mantığına uygun olarak yönlendirebilirsiniz. (Borsa mantığını anlamak için ne yapmalı, öğrenmek için buraya tıklayın.)

Ticari işlemlerin mantığı basit olsa da biliyorsunuz ki, her zaman batma riski vardır. Bu durum borsa yatırımcıları için de geçerlidir. Kontrollü bir şekilde yönetilmeyen paranın, bilinçli olarak yapılmayan işlemler nedeni ile piyasada kaybedilmesi mümkündür. Eksi bakiyeye düşülmediği için borsaya kaybetmekten çekinmeyeceğiniz paralarla giriş yapmalısınız. Kesinlikle riske atamayacağınız paralarla borsaya girmemelisiniz. Özellikle kendinize bir sınır çizmelisiniz. Bunun öncesinde bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artıracak eğitimlere katılmalısınız. Aracı kurumların eğitimleri bu anlamda oldukça işinize yarayacaktır. Bu yüzden bu kurumların faaliyetlerinden yararlanarak, kendinizi geliştirmelisiniz. Yeni yeni bilgiler edinmelisiniz. Yaptığınız alıştırmalarla borsa tecrübenizi artırmalısınız. Bu sayede beklentilerinizi karşılayacak işlemleri nasıl yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Borsa yatırımcılarının geneli piyasada açığa satış işleminden faydalanmak ister. (Konu hakkında detaylı bilgi almak için bu yazıyı okumanızı öneririm.) Biliyorsunuz ki borsanın mantığı, düşük fiyattan alım emri vererek, fiyat seviyelerinde yükseliş meydana geldiğinde satış emri vermeye dayalıdır. Böylece alım – satım arasından kar elde edilir. Açığa satış işlemleri, aynı mantıkta olsa da kazanç şekli farklıdır. Şöyle ki enstrümanların değeri düşerken yatırımcı bir başka kişinin portföyünde bulunan araca borçlanarak satış yönünde emir verir. Böylelikle yatırım aracının değerinin düşmesiyle kişi, kazanç sağlar. Bu sadece A grubunda olan senetler üzerinde kullanılır. Bu senetler ile işlem yapmak risklidir çünkü spekülatiflerdir. Likit akışı yüksek olduğu için her an ters bir etki ile karşılaşma riski vardır. Bu da kar getirecek gözüyle baktığınız pozisyondan zarar edebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Borsayı Kuralına Göre Oynamak için Ne Yapmalı?

Borsayı Kuralına Göre Oynamak için Ne Yapmalı?Borsayı kuralına göre oynamak ve başarılı yatırımcılar gibi birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirmek istiyorsanız eğitim faaliyetlerini önemsemelisiniz. Çünkü piyasada şans eseri başarılı olamazsınız. Bunun sebebi, borsanın işleyiş mekanizmasının olmasıdır. Bu mekanizmayı çözerek piyasada istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. Bunun için de iyi bir bilgi birikimine ve deneyime ihtiyacınız vardır. Bu konuda muhakkak ki araştırma yapmalısınız. En iyi imkanları sunan kurumların eğitimlerini değerlendirmelisiniz. Bilgilerinizi artırıcı ve piyasanın işleyişini anlayabileceğiniz faaliyetler sonucunda, belli oranda kendinizi geliştirebilirsiniz. Böylelikle, edindiğiniz bilgilerin yolunuza kılavuz olmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak, bilgi birikimlerinin dışında oyunu kuralına göre oynamak istiyorsanız muhakkak ki borsa tecrübesine sahip olmalısınız. Tecrübeler hayatın her alanında işe yaradığı gibi borsa işlemlerinde de kontrolün elde tutulmasını sağlar. Hata payının en aza indirilmesi, hedeflenen getirilerin elde edilmesinde etkili rol oynar. Bu nedenle gerek deneme hesaplarını gerekse de sanal borsa oyunlarını kullanarak alım – satım nasıl yapılır, nelere dikkat edilir gibi temel bilinmesi gereken soruların cevaplarını uygulamalı olarak öğrenmelisiniz. Böylece dikkat edilmesi gereken hususları görebilir ve işlemlerinizi doğru bir şekilde yürüterek, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum