Yatırım yapmaya başla!

Borsada Milyoner Sayısı Azalırken Toplam Yatırımcı Sayısı Arttı

Ekim ayında Borsa İstanbul’daki milyoner sayısında 684 kişilik bir azalma olurken, pay piyasalarındaki değer kayıplarına rağmen toplam yatırımcı sayısında artış olduğu bildirildi.
Borsada Milyoner Sayısı Azalırken Toplam Yatırımcı Sayısı Arttı

Merkez Kayıt Kuruluşu verilerinden derlenen bilgilere göre; Borsa İstanbul’da 1 milyon TL üzerinde portföye sahip olan yatırımcı sayısında azalma oldu. Buna karşın toplam yatırımcı sayısı artış gösterdi. 1 milyon liranın üzerinde portföye sahip yatırımcı sayısı Ekim ayında bir önceki aya kıyasla 684 kişi azalarak, 5.694’e geriledi. Toplam yerli gerçek kişi yatırımcı sayısı ise 1 milyon 170 bin 537’ye yükseldi.

50 bin TL altındaki portföye sahip yatırımcı sayısında 19 bin 652 kişi artış oldu.

Ekim ayında 50 bin TL üzerinde yatırım olan kişi sayısı ise bir önceki aya göre 6 bin 968 kişi azaldı. 177 bine denk gelen 35 yaş altındaki yatırımcı sayısının, toplam rakamın sadece %15’ine denk geldiği, geri kalan %85’lik payın içerisinde ise orta yaşın altındaki yatırımcı sayısının yoğun olduğu bildirildi.

Orta yaş altındaki yatırımcı sayısı söz konusu dönemde 6.793 kişi artarak 176.950’ye çıktı. 35 yaş üzeri yatırımcı sayısında ise 5.891 kişilik bir artış oldu ve toplam rakam 993.587 olarak açıklandı.

Borsa İstanbul’daki yerli gerçek hisse senedi yatırımcısının toplam portföy büyüklüğü Ekim ayında %8 gerileme kaydetti.

Pay piyasalarındaki değer kayıplarının etkisiyle meydana gelen bu düşüşün ardından toplam portföy büyüklüğü 61 milyar 248 milyon liraya geriledi. İstanbul’a kayıtlı yerli gerçek kişi yatırımcısının portföyü 30 milyar 739 milyon lira ile toplam yerli gerçek kişi portföyünün %51’ine denk geldi. Ankara yatırımcısının toplam portföy büyüklüğünde ise 562 milyon liralık bir azalma meydana geldi.

Borsadaki yabancı gerçek kişi yatırımcı sayısı Ekim ayında 69 kişi artarak 6.514’e yükseldi.

Söz konusu alandaki toplam portföy büyüklüğü ise 1 milyar 97 milyon lira oldu. Yabancı tüzel kişi ve fonların toplam büyüklüklerinde 19 milyar 198 milyon liralık bir azalma ile 178 milyar 840 milyon liraya inildi.

Yerli tüzel kişi ve fonların toplam büyüklükleri ise 47 milyar 174 milyon lira olarak açıklandı. Pay piyasalarında işlem gören hisse senetlerinin Ekim ayında değer kaybetmesi, portföy büyüklüğündeki daralmanın ana sebebi olarak gösterilirken, yüksek mevduat faizlerinin etkisiyle de hisse senedi portföylerinin bir kısmının mevduata geçmiş olabileceği yorumlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum