Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul’dan Yepyeni Rekor Seviye 97 Bin!

Borsa İstanbul yeni rekorlarla yükseliş trendini koruyor. İşte BIST 100 endeksinin yeni rekoru ve uzmanların beklentileri:
Borsa İstanbul’dan Yepyeni Rekor Seviye 97 Bin!
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul, yükseliş trendini koruyor ve rekor seviyeler ardı ardına geliyor. BIST 100 endeksi tarihin en yüksek seviyesi olan 97 bin 196 puanı öğleden sonraki işlemlerde kaydetti. Nisan ayının sonunda başladığı ralli hala devam ediyor ve 4 yıllık durgunluk sonrasında yükselişini sürdürüyor.

Borsa İstanbul, son 5 aydır yükseliş trendinde seyrediyor. Nisan ayının son haftasından itibaren çıktığı ralli, Mayıs ayının sonlarına yaklaşırken yeni rekorlarla devam ediyor. Bir önceki günün kapanışını da rekor seviyeden yapan BIST 100 endeksi, 23 Mayıs tarihli ikinci seans işlemlerinde yeni bir rekor kırdı. Tarihinde ilk kez 97 bin 196 puanı gören endeks, yatırımcısını sevindirdi.

BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında tüm zamanların rekoru olan 96.845,43 puanı gördü. Seansı % 0,42 artışla 96.808,26 puandan tamamladı. Ardından ikinci yarıda 97 bin 196 puanı görerek yeni bir rekor kaydetmeyi başardı. Toplam işlem hacmi ise 2,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi % 0,70 oranında; holding endeksi % 0,76 oranında yükseldi. En çok kazandıran % 1,97 ile madencilik sektörü olurken, en çok kaybettiren % 2,96 ile turizm sektörü oldu.

Rekorlar Sonrası Yeni Beklentiler Neler?

Rekorlar Sonrası Yeni Beklentiler Neler?2013 yılında gerçekleşen Gezi Parkı olayları sonrasında düşüşe geçen borsa, aradan 4 yıl geçmesiyle birlikte toparlandı. İlk rekorunu 93 bin 240 puanla kıran BIST 100 endeksi, 2013 yılından bu zamana görülen en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Borsa gündemi ve uzman yorumları, yurt içindeki olumlu gelişmelerin borsaya direkt yansıdığını ve dolar kurunun gerilemesini, yükselişin nedenleri olarak gösteriyorlar.

Borsada görülen rallinin nedenlerinin başında, referandum sonrasında piyasalardaki belirsizliğin yok olması geliyor. Bilindiği gibi seçim gibi belirsizlikler, piyasalarda gerginliğe neden oluyor. Aynı zamanda üst üste yaşanan terör olayları da yabancı yatırımcının borsadan çıkmasına neden olmuştu. Yabancı yatırımcı, Borsa İstanbul’un en önemli kaynaklarından birini oluşturuyor ve çıkışların hızlanmasıyla birlikte düşük seviyeler görülmeye başlıyor.

Referandum gerginliğinin atılmasıyla birlikte rahatlayan borsa, tepkisini yükseliş olarak gösterdi. Uzmanların uzunca bir süre sonra yeniden 100 bin seviyelerini konuşmaya başlaması da bu şekilde gerçekleşti. Analistlere göre borsadaki yükseliş devam edebilir ve ilk hedef 98 bin seviyesi. Eğer bu seviye görülür ve aşılabilirse 100 bin puan seviyesinin yeni hedef olacağı belirtiliyor. 100 bin seviyesi, psikolojik direnç noktası olarak gösteriliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu