Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Yüzde 4’e Yaklaşan Değerlenmesi ile Yüz Güldürdü!

Son günlerde renk değişimlerinden pozitif yöndeki küresel finansallara paralel ayrışma eğilimini artıran BIST 100 endeksi, doların TL karşısında kayıplarını artırması ile uçuşa geçti.
Borsa İstanbul Yüzde 4’e Yaklaşan Değerlenmesi ile Yüz Güldürdü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul birkaç gündür yazılarımda değerlendirdiğim ve ABD piyasa açılışındaki pozitif seyirden destek alınabilir diye değerlendirme yaptığım yazılarımı teyit etti ve an itibarıyla %3.87’lik bir oranda değer kazandı.

BIST 100 endesi 98.099 puana ulaşarak, 95K seviyesindeki psikolojik deşiği sert bir şekilde kırdı ve günlerdir katılamadığı küresel piyasa alımına rötarlı olarak katıldı. THYAO’da gözlenen %6.64 düzeyindeki değerlenmenin endeks üzerinde yüksek itiş gücü göstermesi görünümün kaynağı olarak ele alınabilir.

Ancak XBANK ve XUSIN endekslerinin paralel prim hareketindeki ikinci gün BIST 100’de gözlenen durumun başlıca nedeni olarak gözleniyor. Türk lirasının da ABD doları karşısında kazanım göstermesini arkasına alan varlıklar bir önceki kapanışa kıyasla 3.224 puan civarında değer kazanan endeksi işaret etti.

XBANK ve Endeks Argümanları Yüz Güldürüyor

Bankacılık Hisse Senetleri %4 Civarında DeğerlendiBankalar Endeksi XBANK an itibarıyla %4.78 bandında bir kazanım ile 130K seviyesindeki ilk psikolojik direnç olarak yorumladığımız eşinin üzerinde hareket ediyor. Günlük bazda 131.045 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama yine bir teknik direnç olarak göze gelebilir nitelikte.

ISCTR %4.59, GARAN  %6.46 ve HALKB %4.40 değer kazanarak finansallarda görülen değerlenmenin öncüsü kıvamında grafikler çiziyor. Bankalar endeksi üzerindeki performansın TL tarafında %1.5 civarına yaklaşan kazanım ile desteklendiğini düşünebiliriz.

Sanayi Endeksinde Neler Oluyor?

Sanayi Endeksi XBANK'a Paralel Gitti, BIST 100 Uçtu!Borsa İstanbul Sanayi Endeksi (XUSIN) %1.78 değer kazanarak 116.400 puana ulaştı. Endeksin 110K seviyelerini test etmesinin ardından genel hatların küresel piyasalardaki ralliye katılması ile bir “U” dönüşü gerçekleştirmesi 115K’da bulunan eşiğin aşılmasında etkili oldu.

145 argümandan 21 tanesi değer kaybı gösterirken kalan taraf değişimlerinden feragat verip yatayda dalgalanıyor ya da ağırlıklı tarafın gösterdiği gibi yeşil renkli elbiselerini giymiş boy gösteriyor. XUSIN bileşenlerinden CMENT %4.03 değer kaybı ile endeksinin en fazla düşüş gösteren hisse senedi oluyor.

DYOBY ise %13.68 getiri ile 3,49 TL/p’den ticaret gerçekleştiriyor. Hisse senedinin 4 Nisan günündeki hareket marjı 3,17 ile 3,49 arasında kaydedildi. DYOBY üzerinde çalıştırdığımız 14 günlük periyotlu RSI indikatörü 84 bölgesinde aşırı alım sinyalleri veriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu