Yatırım yapmaya başla!

Borsa İstanbul’da Yeni Dönem Hisseleri Belli Oldu

Borsa İstanbul'da 4. çeyrek hisse senetleri endeks değişikliği belli oldu. KAP'ta yayınlanan değişikliğin detayları haberimizde...
Borsa İstanbul’da Yeni Dönem Hisseleri Belli Oldu

Borsa İstanbul 2 Ekim – 29 Aralık dönemlerini kapsayan 4. çeyrek endeks değişikliklerini yayınladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda (KAP) yayınlanan bildiriye göre; Şekerbank, Anel Elektrik, Kiler GYO ve ICBC Türkiye BIST 100 endeksinin 4. çeyreğine dahil edildi.

BIST 100 endeksi listesinden Logo Yazılım, Torunlar GYO, Kron Telekomünikasyon ve Vestel Beyaz Eşya gibi şirketlerin hisseleri çıkarıldı.

Bu isimler yapılan endeks değişikliğinde listede yer almazken, yedekler arasına giren şirketler arasında Hürriyet Gazetesi, Borusan, Sinpaş GYO, Ege Seramik ve Katmerciler gibi 5 isim yer alıyor.

Yeni dönemin hisselerinde yapılan değişikliklerde BIST 30 ve BIST 50 endekslerinde yer alan şirketler şunlar oldu:

BIST 30 endeksinden Soda Sanayii, Mavi Giyim ve Ülker Bisküvi çıkarılırken, Koza Madencilik, Pegasus ve Eczacıbaşı endekse eklenen şirketler oldu. Yedek listesinde ise Beşiktaş ve Vestel yer alıyor. BIST 50 endeksine baktığımızda; çıkan isimler arasında Fenerbahçe, Türk Traktör, TSKB yer alırken, eklenen isimler arasında Global Yatırım Holding, İpek Enerji ve İhlas Holding bulunuyor. Şekerbank, Good-Year ve Gözde Giririşim ise yedek isimler olarak kaydedildi.

Türkiye hisse senetlerinin %36’lık yükselişinden sonra yatırımcı gözünü Rusya’ya çevirdi.

Türkiye hisse senetleri senenin başından bu yana en iyi performans gösteren beş piyasa arasına girmeyi başardı. Bu başarıda ekonomideki hızlı büyüme ve döviz kurlarındaki istikrar gibi durumlar etkili oldu. Bu iyi gidişatın sayesinde Türk hisseleri %36 oranında değerlendi. Ancak şu anda yatırımcıların ham petroldeki yükselişin etkisiyle Rusya hisselerine yöneldiği bildirildi.

Rusya ve Türkiye para politikaları arasındaki zıt politika da yatırımcının karar değiştirmesine sebep oluyor.

Uzmanlara göre Rusya Merkez Bankası senenin başından bu yana faizleri çok düşük seviyede tuttu. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yüksek gelen enflasyonun etkisiyle para politikasında sıkı duruşuna devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum