Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul İyi Gelen Ekonomik Verilerle 108 Bin Puanı Aştı

Güne pozitif başlayan yurt içi borsaları ekonomik büyüme ve imalat PMI rakamlarının iyi gelmesiyle yükseldi. Ancak bu artışta Çin ve Almanya imalat sektöründeki iyileşmenin de payı olduğu ve sanayi hisselerini artırdığı kaydedildi.
Borsa İstanbul İyi Gelen Ekonomik Verilerle 108 Bin Puanı Aştı
Yorum

Aralık ayına %0,42 yükselişle 107.350 puandan başlayan Borsa İstanbul gün içerisinde 108.051 puana kadar tırmandı. Çin PMI verilerinin piyasa beklentisinden daha iyi gelmesi risk iştahını artırırken, bu gelişme yurt içi piyasalarının da haftaya pozitif başlamasını sağladı.

Ancak açılışın ardından üçüncü çeyrek büyüme rakamları ve Kasım ayı imalat gelişmelerini takip eden endeks yükselişini hızlandırdı.

Gün ortasına %0,84 değer kazancıyla 107.799 puandan giren BIST 100 Endeksi sanayi hisselerinin öncülüğünde 108.000’in üzerine çıktı.

Sanayi Hisseleri YükseldiÖğleden önce toplam işlem hacmi 4,1 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Yurt içi piyasalarında hisse senetleri geçtiğimiz hafta ticaret müzakereleri ve ABD ile devam eden S-400 konusu sebebiyle dalgalı bir seyir izlemişti.

Ancak veri akışının yoğun olduğu haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. Almanya ve Çin imalat sektörünün iyi gelmesi küresel ekonominin tekrar istikrara kavuşacağı ihtimalini artırırken, bu beklenti sanayi hisselerine de olumlu yansıdı.

Bunun yanında Türkiye’nin imalat PMI Kasım ayında 49,5’e, İstanbul’unki ise 54,2 seviyesine yükseldi. Üretimde son bir buçuk yıldır ilk defa artış olurken, sektördeki bu gelişme firmaların piyasa koşullarına güveninin arttığını gösterdi.

Borsa İstanbul saat 15:36’da 107.889 puandan işlem görüyor.

Borsa 108 Bini AştıAçılışın hemen ardından üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının %0,9 artış ile piyasa beklentisine paralel yönde gelmesiyle yükselişe geçen borsa, imalat sektöründeki olumlu gelişmelerle yukarı yönlü hareketini hızlandırdı.

Şu dakikalarda bankacılık endeksi %0,54, elektrik %0,72, finansal kiralama ve faktoring %2,45, gıda %1,33, gayrimenkul yatırım ortaklığı %1,88, holding %1,32, kağıt %3,92, madencilik %3,62, ticaret %0,64, turizm %4,64 ve metal ana sanayi %1,64 artıda hareket ediyor.

Gün içerisinde dolar kurunda çok fazla değişiklik olmadı. Kur şu dakikalarda 5,7561’ten işlem görüyor. Küresel piyasalardaki hisse senetleri de Çin ve Almanya imalat sektörü gelişmeleri ile yükseldi. Söz konusu gelişme ile Asya borsalarında hareketlilik gözlendi.

Piyasaları etkileyen bir diğer gelişme, her ne kadar yavaş ilerlese de ticaret müzakereleri oldu. Commerzbank faiz strateji müdürü Christoph Rieger, piyasanın anlaşmanın birinci kısmının bu yıl sonunda imzalanmasını beklediğini, en kötü ihtimalle 15 Aralık’taki ek vergi tarifesinin ertelenmesini beklediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu