Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Düşüş Seyrini Korurken Dünya Endeksleri ve Pozitif Açılan ABD Piyasaları

Dünya genelinde Avrupa tarafında pozitif ağırlığın baskın olması, Asya'da kısmi değer kayıpları ve pozitif açılan Wall Street'e karşılık kayıplarını sürdüren Borsa İstanbul.
Borsa İstanbul Düşüş Seyrini Korurken Dünya Endeksleri ve Pozitif Açılan ABD Piyasaları
Yorum

Borsa İstanbul argümanlarında sabahki performansın yoğun kayıplarına ele alındığında ikinci seans gün sonuna yaklaşırken telafi çabalarını artırmış durumdaydı. %1’in üzerinde kayıp veren BIST 100 endeksine karşılık %0.80 civarında kayıba çekilen bir hareket görülmüştü ancak işlemler yeniden %1’lik düşüşü göstermeye başladı.

Dünya genelindeki endekslere bakarsak sabah işlemlerinde yataydan pozitif ayrışma sinyalleri veren Avrupa tarafında seyir olumlu yönde hareketlenerek %0.40 civarında kazanımda gözleniyor. (DAX %55, FTSE 100 %0.58 ve CAC 40 %0.58 düzeyinde artışta.) İngiltere’deki varlıklar, milletvekillerinin Brexit sürecinin kontrolünü Başbakan Theresa May’ın elinden alma konusunda Pazartesi günkü kararına rağmen çok az değişiklik göstermeye devam etti.

Asya piyasaları haftanın ikinci işlem gününde Hang Seng’in %0.15, Nikkei 225’in %2.15 kazanımlarına karşılık Şanghay Bileşiği’nin (SSEC) %1.51 seviyesindeki kayıbı kaydedildi. Güney Kore’deki KOSPI (KOSPI’nin %0.18) benchmarkı %0.2 artarken, endeks ağırlığındaki Samsung Electronics, zayıf çip fiyatlarından elde edilen kazançlar karşısında %0.6 düşüş gösterdi.

Çin hisse senetleri ABD ile Çin arasındaki kabine seviyesindeki ticaret müzakerelerinin yeniden başlamasının önüne geçti. Şanghay Kompoziti %1.51, Shenzhen A-Share %2.2 geriledi, ancak bu kriterler Asya’daki rakiplerinin çoğundan daha değişken olma eğiliminde değerlendirildi.

Endeksler, THAYO, ISCTR ve GARAN

BIST Endeksleri ve Bazı Hisse Senetlerine BakışÖncelikle kuş uçumu tabirini yakalamak adına BIST Bankalar ve Sınai endekslerindeki genel görüntü sırası ile -%0.57 ve -%0.36 olarak güncelleniyor. Endeks genelindeki değer kaybı ile kıyaslanan diğer endekslerde bankacılık tarafındaki kayıbın yüksekliği karşımıza çıkıyor ve bu gelişmeyi döviz tarafındaki yüksek volatilite başlığında ele almak pek mümkün duruyor.

Geçtiğimiz günlerde son dönemlerinin tepe noktasını kaydeden ISCTR aylık periyotlu zirvesini 6,69 TL/p’den göstermişti. Haftalık değişiminde yüksek bir geri çekilme kaydeden hisse senedi (-%12.92), aylık performansında hala pozitif tarafta ve %3.24’lük kazanımda duruyor. Yine bankacılık bileşenlerinden GARAN değişime ayak uydurarak negatif tarafta ve günlük bazda %137’lik düşüşü ile 8,62 TL’den işleme girmekte.

THYAO’da İstanbul Yeni Havalimanı’ndan pay alınmasına dair belirsizliğin hisseyi baskıladığını gözlemlemiştik ancak bu konuya dair diğer gelişmelerin hisse senedinde beklenen reaksiyonu göstermediğini de görüyoruz. Hisse %3.70 daralarak 13,54 TL ile ASELS ise bugünkü performansında yine negatif taraftan ses vererek %2.05 gerilemede ve 21,94 TL’de. %1.38 değer kaybının 149,80 TL/p fiyatına denk düştüğü TUPRS haftalık, aylık ve 52 haftalık değişiminde pozitif tarafta kalmayı başaran kağıtlardan oldu.

New York Borsaları Pozitif Açıldı!

ABD Tarafı Pozitif Açılan Endeksler, Apple ve Nike HisseleriABD hisse senedi piyasaları Salı günü yükselişe geçti ve geçen haftaki keskin bir düşüşün ardından ılımlı bir toparlanma yaşadı. S&P 500 %0.8 ve Dow Jones (208 puan) %0.8 ile pazarın açılmasından kısa bir süre sonra 25725 seviyesine yükselirken, Nasdaq %0.9 kazandı. Fransız GSYİH rakamları Salı günü piyasa beklentileriyle eşleşti. ABD’li bazı stratejistler, yılın ilk aylarındaki kasvetli rakamların geçici olacağı konusunda iyimser kalıyor.

Apple hisseleri, yeni TV ve haber ürünleri de dahil olmak üzere hizmet gelirlerini artırmayı amaçlayan bir ürün grubu açıkladıktan sonra %1.79 artarak 192,11 $’a yükseldi. Ayrıca, Uber 3.1 milyar dolarlık Orta Doğu rakibi Careem Networks alımını tamamladı.

Nike hisseleri %1.6 artarak, avukat Michael Avenatti’nin tutuklanması sonrasında Pazartesi günü gelen satışların bir kısmını şirket tarafından yapıldığı iddia edilen büyük skandala ilişkin kanıtları açığa çıkarmakla tehdit ettikten sonra geri çekilme kaydetti.

Yatırımcıların ve stratejistlerin son dönemdeki ekonomik büyüme salgını ile ilgili küresel büyüme umutları konusundaki son dönem titizlikleri, son haftalarda Merkez Bankası (FED) söyleminde bir miktar yavaşlamaya neden olmuşa benzerken, bu durum banka hisse senetlerini sarsan bir kaynak olarak değerlendirilmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu