Yatırım yapmaya başla!

Dünya Piyasalarından Pozitif Ayrışan Borsa İstanbul 100 Bin Üzerinde

Güne yatay başlayan BIST 100 Endeksi küresel piyasalardaki karışık seyirden uzaklaşarak yükselişe geçti.
Dünya Piyasalarından Pozitif Ayrışan Borsa İstanbul 100 Bin Üzerinde

Koronavirüs salgınında ikinci dalga endişesi küresel piyasaların son birkaç gündür karışık seyretmesine sebep oluyor. ABD borsalarında dün meydana gelen satışların ardından kayıplarını telafi etmeye çalışan endeksler, hafif toparlanarak günü tamamladı.

Asya ve Avrupa borsalarında ise düşüş eğilimli karışık bir seyir izlendi. BIST 100 Endeksi her ne kadar yurt dışı gelişmelere odaklı hareket etse de dünya borsalarından pozitif ayrışarak, kendini yeniden 100.000 puan üzerine attı.

Borsa İstanbul’un gün içi kazancı %0,8’e yaklaştı.

Borsa İstanbul Açılış SeviyesiBIST 100 Endeksi Çarşamba gününe %0,03 artışla 99.649 puandan başladı. Açılışta sektör endeksleri arasında yatırımcısına en fazla kazandıran %1,23 ile petrol, kimya ve plastik olurken en fazla kaybettiren %0,42 ile ticaret oldu.

Türkiye‘de COVID-19 salgınının yayılma hızının yavaşlaması, vaka ve ölü sayısında düşüş olması finans piyasalarına da olumlu yansıdı. Analistler stres ortamının azalması ile birlikte borsalarda da alımların kuvvetleneceğini öngörüyor. Küresel piyasalardaki olumsuz havadan pozitif ayrışan Borsa İstanbul açılışın ardından 99.443 – 100.523 puan arasında hareket etti.

Borsa İstanbul Gün İçi Hareket Aralığı

Salı günü 99.616 puandan kapanan endeks saat 11:58’de %0,74 artıda 100.354 puandan işlem görüyor. Aynı dakikalarda bankacılık endeksi %0,49, elektrik %2,42, gıda %1,12, holding %0,68, kağıt %1,31, kimya %1,44, madencilik %1,53, sigorta 0,27, spor %0,36 tekstil %1,36 ve turizm %1,11 artı daha seyrediyor.

Yönünü eksiye çeviren sektör endekslerine baktığımızda inşaatın %0,05, finansal kiralama ve faktoringin %0,19, bilişimin ise %0,28 düşüşte olduğunu görmekteyiz. Borsa son yedi işlem gününde düşüş gösterdikten sonra dün %1,86 değer kazancıyla kapandı.

245 Hisse Senedi Değer Kazandı

Bugün yurt içinde takip edilen en önemli veri Mart ayı ödemeler dengesi gelişmeleriydi. TCMB verilerine göre Mart’ta ihracatın azalması, turizm gelirlerinin düşmesi ve ithalatın devam etmesiyle cari açık 4,92 milyar dolar oldu.

Analistler teknik açıdan Borsa İstanbul’da 115.000 puanın destek, 118.300 puanın direnç seviyesi olarak izlendiğini belirtiyor. Ancak 97 bin destek seviyesinden uzaklaşmış olsa da bu seviyenin önemini koruduğu ifade ediliyor.

VTB Capital Analisti Akın Tüzün, Türkiye hisse senedi piyasaları için iyimser olduğunu söyledi.

VTB Capital Analisti Akın Tüzün Borsa YorumuTürk hisse senetlerinin 2020 yılına ekonomik toparlanma ve büyüme görünümüyle birlikte güçlü başladığını söyleyen Tüzün, koronavirüs salgını nedeniyle bu tablonun tersine döndüğünü belirtti. Bugün açıklanan cari açık verileriyle birlikte Merkez Bankası’nın resmi rezerv değeri 16.6 milyar dolara geriledi.

Resmi rezervlerdeki düşüşün Türk lirasına ve TL varlıklarına baskı yarattığını belirten Tüzün yine de çok fazla endişeli olmadıklarını ifade etti. Yılın ikinci yarısında petrol fiyatlarındaki düşüş ve azalan ithalat talebi ile birlikte Türkiye’nin cari fazlaya geçmesini beklediklerini söyledi.

Borsa Yıllık Performans
Kaynak: Investing

Bu sebeple Türkiye pay piyasaları için önümüzdeki 6-12 aylık periyotta beklentilerinin pozitif olduğunun altını çizdi. Akın Tüzün, Türkiye ekonomisine dair hazırladığı raporda koronavirüsle mücadelede başarılı bulurken yüksek küresel likidite, düşük faiz ve petrol fiyatlarını pozitif detaylar olarak sıraladı.

Öte yandan turizm gelirlerindeki düşüşü ve resmi rezervlerdeki azalmayı eksi faktörler olarak açıkladı. Bankacılık endeksi öncülüğünde Türk hisselerinin toparlanacağını söyleyen Tüzün, EMEA ülkelerinden daha iyi performans sergilediğini aktardı.

İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, sene başından bu yana gösterdiği performansa bakıldığında, getiri bakımından dünya piyasalarından geri kaldığımızı söylüyor.

Salgın nedeniyle 82 binli seviyelere inen endeksin, geçen süre zarfında sadece 20 bin puanlık sınırlı bir yükseliş gerçekleştirdiğini belirtti. Son günlerde Özellikle Garanti Bankası hisselerindeki satışların etkilediği bankacılık endeksindeki düşüşün, genel anlamda yukarı yönlü hareketi engellediğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum