Yatırım yapmaya başla!

Borsa İstanbul Doların Etki Alanında

Borsa İstanbul Doların Etki Alanında

Borsa İstanbul haftaya iyimser bir başlangıç yaptıktan sonra beklentilerin üzerinde gelen cari açıkla birlikte alıcılı seyretmeye başladı. Dolar endeksinin gevşemesi ile destek bulan piyasalarda dolar/TL hafif düşüş gösterdi. 2,68 seviyelerinden geri çekilen kurda, işsizlik oranları ve Merkez Bankası Beklentisi Anketi izleniyor. Yurt dışında ise ABD’den gelecek olan perakende satışlar, üretici fiyat endeksi ve sanayi üretim verileri; Euro Bölgesi’nde de ilk çeyrek büyüme verileri bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın açıkladığı verilere göre cari işlemler açığı Mart ayında 4 milyar 961 milyon dolar, yıllıklandırılmış bazda ise 45 milyar 499 milyon dolar oldu. Ekonomistlerin tahminleri ise 4,30 milyar dolar seviyesindeydi. Şubat ayında 3,20 milyar dolar olan cari işlem açığı 3,53 milyar dolar seviyesine revize edildikten sonra yıllıklandırılmış açık 42,82 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Ekonomistlere göre cari açığın biraz da olsa geriden açıklanması ve çoğunlukla dış ticaret verileri sonrasında netleşmeye başlayan veriler olduğu için piyasa üzerinde etkili oluyor. Verinin açıklanmasıyla birlikte hisse senedi piyasasında 200 puanlık düşüş yaşanması bu nedenle oluyor. Ama ardından toparlanma geliyor ve çok da etkili olmadığına dikkat çekiliyor.

2015 yılının ilk çeyrek verilerinin oldukça kötümser yönde olmasını, enflasyon, işsizlik ve bütçe tarafından yaşanan kötüleşmeye bağlayan ekonomistler de bulunuyor. Yılbaşından bu yana devam eden kötü veri akışı nedeniyle borsanın olumsuz etkilendiğine dikkat çekiliyor.

BIST 100 endeksi güne, bir önceki kapanışa göre 112,84 puanlık yükselişle 84.865,67 puandan başladı. Ardından satıcılı bir seyir hakim oldu ve bir önceki kapanışa göre 143,99 puanlık düşüş ile 84.608,84 puandan işlem görmeye devam etti. İkinci seansa ise ilk seansa göre 32,39 puanlık yükseliş ile 84.641,23 puandan başladı. Türkiye saati ile 16:30 civarında ise % 0,56 oranın yükselişle alıcılı seyrine devam etti.

Dolar ise Euro karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. EUR/USD paritesi bugün % 0,7 oranında yükselişle 1,1235 seviyesinden işlem gördü.

Geçtiğimiz hafta 3 seviyesinin üzerini göre EUR/TRY paritesi ise bugün, % 0,4 oranında yükselişle 3,0155 seviyesinden işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum