Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul 4 Hisseye Açığa Satış ve Kredili İşlemler Yasağı Getirdi

KAP’ta yer alan duyuruya göre Borsa İstanbul 2 hisse için brüt takas uygulaması, 4 hisse için kredili işlemler ve açığa satış yasağı koydu. Böylelikle 6 hisse hakkında tedbir kararı verdi.
Borsa İstanbul 4 Hisseye Açığa Satış ve Kredili İşlemler Yasağı Getirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul A.Ş. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 6 hissede tedbir kararı uygulanacağını duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada 4 hisse hakkında açığa satış ve kredili işlemler yasağı getirilirken, 2 hisse için brüt takas uygulanmasına karar verildi. Hisselere getirilen tedbirler için belirlenen süre 21 Kasım 2019 ile 5 Aralık 2019 arası olarak açıklandı.

Tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süreç içerisinde piyasa yapıcılık faaliyetleri gerçekleştirilemeyecek.

6 Hisseye Tedbir21.11.2019 ve 5.12.2019 tarihleri arasında açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek olan hisseler; Acıpayam Selüloz (ACSEL.E), Hub Girişim (HUBVC.E), Oylum Sınai Yatırımlar (OYLUM.E) ve Yeşil Yapı (YYAPI.E) şeklinde sıralandı.

VBTS kapsamında söz konusu tarihe kadar brüt takas uygulanacak olan iki hisse ise Yeşil Yatırım Holding (YESIL) ve Hürriyet Gazetecilik (HURGZ) oldu.

Yapılan açıklamada; “VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.” ifadesine yer verildi.

Borsa İstanbul’un söz konusu tedbir sistemini oluşturmasındaki amaç; pay piyasasında işlem gören hisselerde adil bir şekilde işlem yapılmasını ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmasını sağlamak.

Salı günü hisselerine tedbir konulan Metro Yatırım Ortaklığı (MTRYO) Yönetim Kurulu mevcut sermayesini %100 artırıyor.

Metro Sermaye ArtırımıŞirket tarafından yapılan açıklamada şu an 21 milyon lira olan mevcut sermayenin, 42 milyon liraya çıkarılmasına karar verildiği bildirildi. Ortakların yeni pay alma hakkı kullanım süresinin 15 gün içerisinde belirleneceği açıklandı. Sermaye artırımı amacıyla ilgili evrak ve izinlerin hazırlanması için Genel Müdürlüğe yetki verildiği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu