Yatırım yapmaya başla!

Borsa İstanbul 100 Bini Geçerse İki Sıfır Atılabilir

Borsa İstanbul endeksi 100 bin hedefine doğru ilerlerken, Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ'dan bir açıklama geldi. Endeks 100 bini geçerse iki sıfır atılabilir. Bu haberimizin detayları ve haftanın son gününde Borsa İstanbul'da yaşanan gelişmeler şöyle...
Borsa İstanbul 100 Bini Geçerse İki Sıfır Atılabilir

Borsa İstanbul bu hafta çok hızlı bir yükselişe geçti. 24 Mayıs’ta 98 bin seviyesine kadar tırmanan endeks, akıllara acaba 100 bin hedefini görür mü sorusunu getirdi. Bugün açılışı 97.734 puandan açan endeks, günün sonuna doğru geriledi ve %0,18lik bir düşüş yaşadı.

Borsa İstanbul endeksi Çarşamba günü geldiği 98 bin seviyesi ile tarihi bir rekor kırmıştı. Deyim yerindeyse uçuşa geçen endeks, birçok analist tarafından 100 bin hedefini gerçekleştirebilir şeklinde yorumlandı. Uzmanların çoğu 100 bin hedefinin çok uzak bir ihtimal olmadığını ifade ederken, BIST 100 endeksi haftayı düşüşle tamamladı.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, BIST 100 endeksinin 100 bini geçmesi durumunda, iki sıfır atmayı düşündüklerini ifade etti. Himmet Karadağ endeksin önümüzdeki bir iki hafta içerisinde 100 bin hedefini geçeceğini söyledi. 100 bini geçtikten sonra da iki sıfır atmayı planladıklarını ve bunun için gerekli olan çalışmalara şimdiden başladıklarını sözlerine ekledi.

Gezi olayları zamanında BIST 100 endeksinin 90 bin bandında seyrettiğini söyleyen Karadağ, yeniden bu seviyeleri yakalamak için endeksin %40-50 civarında yukarı çıkması gerektiğini belirtti.

BIST 100 Endeksinden İki Sıfır Atmak Yeterli mi?

Daha önceki yıllarda da gündeme gelen borsadan iki sıfır atmak düşüncesi yeniden konuşulmaya başladı. Uzmanlar böyle bir hamlenin olumlu olmasının beklendiğini ancak daha etkili girişimler yapılması gerektiğini belirtti. Borsadan iki sıfır atılması konusu 2013 yılında BIST 30 endeksi için de gündeme gelmişti.

Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Erhan Topaç, konuyla ilgili olarak şu sözleri söyledi;

TEB Yatırım stratejisti Işık Ökte de benzer düşüncelere sahip. İki sıfır atıldığında endekisin 1000 olacağını ve bunun sadece psikolojik bir etki yaratacağını söyleyen Ökte; bunun yerine dünyanın en önemli yatırım araçlarından birini kullanıma sokmanın çok daha mantıklı olacağını belirtti.

BIST 100 Endeksi Haftayı Düşüşle Tamamladı

Haftanın son işlem gününü %0,18 düşüşle kapatan BIST 100 endeksi, haftayı da 97.533 puandan tamamlamış oldu. Önceki kapanışa göre 179,67 puan azalan endeks, 5,4 milyar dolar düzeyinde işlem hacmi gerçekleştirmiş oldu. Uzmanların borsa yorumlarına baktığımızda 97.500, 97.000 ve 97.600 seviyeleri destek konumunda olurken; direnç seviyelerinin 98.000, 98.200 ve 98.800 olduğu belirtildi.

Sektör endekslerine baktığımızda; %1,16 ile en fazla kazandıran endeksin madencilik, %1,24 gerileme ile de en fazla kaybettiren endeksin metal ana sanayi olduğunu görüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum