Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul İlk Yarıyı Kapalı Geçirdikten Sonra Piyasada Yaşananlar

BISTECH platformunda işlemerin durdurulduğu süreçte, ciddi gelişmeler yaşandı. Nasdaq'ın BIST'teki payı Varlık Fonu'na devredilirken, BIST açılan piyasalarla tekrar 100.000 puanı test etti.
Borsa İstanbul İlk Yarıyı Kapalı Geçirdikten Sonra Piyasada Yaşananlar
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’da bugün (26.09.2018 10:49) günlük seyrin dışında bir gelişme yaşandı. BISTECH üzerinde çalışan tüm piyasalarda işlemlere geçici olarak ara verildi. Ticaret savaşlarıyla çalkalanan dünya gündemi, Türkiye sınırında yaşanan sıcak gelişmeler, ülkelerin birbirine uyguladığı yaptırımlar… Birde yakın bir süre önce Halk Bankası’na yapılan siber saldırı… Akıllar karıştı bugün. İlk akla gelen Borsa İstanbul’a yönelik bir saldırı oldu. 

Recep Tayyip Erdoğan BM’de sert rüzgarlar estirdi.

Cumhurbaşkanı BM'de "Yaşananları Bu Birliğe Yakıştıramıyoruz" DediTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmada  “Böyle önemli bir yapının adı sürekli başarısızlıklarla anılan bir kurum haline gelmesine bizim gönlümüz rıza göstermiyor. İşte bu sebeple her fırsatta Güvenlik Konseyi başta olmak üzere Birleşmiş Milletlerin yapısında ve işleyişinde kapsamlı bir reforma gidilmesi gerektiğini söylüyoruz. Onun içindir de ‘Dünya 5’ten büyüktür’ derken de insanlığın ortak vicdanının sesi olduğumuza inanıyoruz. Zira artık dünya, İkinci Dünya Savaşı sonrasının şartlarında değil. Burada 194 ülkeden temsilciler var.

Niçin bu 194 ülkenin tamamı da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde temsil eden durumuna gelmesin? Sadece 5 üye, diğerleri maalesef geçici, onların da orada hiçbir inisiyatifi yok. Birleşmiş Milletler reformunun sadece bütçeyle sınırlı tutulması, gerçek sorunların çözümüne katkı sağlamayacağı gibi kimseyi de mutlu etmeyecektir. Dünyanın geleceği için çok önemli gördüğüm bu kurumun, asıl görev alanları olan güvenlik, kalkınma, sosyal eşitlik konularında etkinliğinin artırılmasına ihtiyaç vardır.”  açıklamalarını yapmıştı.

BISTECH üzerinde çalışan bütün piyasalarda işlemlere geçici olarak ara verildi.

Veri Paylaşım Modülünde Teknik Bir Arıza Meydana GeldiGeçtiğimiz yıllarda da BISTECH üzerinde işlemlere ara verilme sahneleri karşımıza çıkmıştı. Gelişmeler yaşanırken Borsa İstanbul son iki gündür yatırımcısının yüzünü güldürüyordu. Açılışın olumlu seyrettiği bugün işlemlerin durdurulması, gergin yatırımcı nabzını yükseltti. Risk iştahının kabarık olduğu küresel piyasalar baz alındığında yaşanan bu aksaklığın akıllara yükselişte bir sapma olup olmayacağı sorularını getirdi.

İşlemin durdurulduğu ilk dakikalarda KAP’tan gelen açıklamada BIST’in veri paylaşım modülünde gerçekleşen bir teknik arıza olduğu yönünde olsa da endişeli akıllarda siber bir saldırı korkusu varlığını korudu. Yaşanılan aksaklığın herhangi bir saldırı kaynaklı olmadığı ve teknik bir arızadan kaynaklandığı yönündeki bilgi endişeleri ortadan kaldırdı.

Nasdaq’ın BİST’teki payı Varlık Fonuna devredildi.

Nasdaq'ın Payı Sıfıra İndirildiİlerleyen süreçteki haber akışında beklenmedik bir gelişme daha kaydedildi. Nasdaq’ın BIST’te yüzde 7 oranındaki payı Varlık Fonu’na devredilerek yeni düzenlemede ABD’li borsa işletmecisinin BIST’te sahip olduğu payı sıfıra indirildi. Yeni düzenlemede fonun Borsa İstanbul’daki payı yüzde 80,6’ya yükseldi.

İkinci seansta işlemlerin tekrar başlamasıyla endeks yukarı yönlü deneme yaptı.

İkinci Seansta Endeks Yukarı Seviyeleri Tekrar Test Ettiİkinci seansın başlangıcından yaklaşık 10 dakika gecikmeli başlamasıyla BIST 100 endeksi, gergin yatırımcı ve korkulu hamlelere rağmen tekrar yükseliş kaydetti. 100 puan direncini yoklayan endekste gerçekleşen salınımlara yapılan yorumlar bir düzeltme olarak nitelendirildi. Bu sıcak gelişmelerin altında izlenen olumlu tablolar ile endeksin tepki alımlarının da ötesinde kaydettiği seyri net olarak görünmeye başladı. BIST’in 94.500 puan bandının üzerinde seyredileceği günlerde bir yükseliş trendinden bahsedilebileceğini daha önce yorumladığımız gelişmeler baz alındığında izlediğimiz ufak çaplı geri çekilmelere düzeltmeler olarak bakabiliriz.

BIST’in yarınki açılışında alıcılı bir tablo çizmesi ağırlıklı ihtimalle karşımıza çıkabilir. FED’in faiz artırımına rağmen Türk lirasının dolar karşısında değer kazanımı olumlu bir gelişme. Yaşanılan teknik aksaklıklara rağmen endeksin güç kaybetmemiş olması olumlu bir görüntü olarak değerlendirilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu