Yatırım yapmaya başla!

Borsa Gerçek Hesap Nedir, Açmak için Ne Gerekir?

Borsa Gerçek Hesap Nedir, Açmak için Ne Gerekir?

Bir miktar paraya sahip olan herkesin hayali, parasını en iyi şekilde değerlendirmektir. Bu kapsamda akıllara gelen ilk yollardan birisi borsadır. Çünkü biliyorsunuz ki borsalar birikimlerin ciddi anlamda değerlendirilmesini mümkün kılar. Genellikle uzun vadede yüksek getiri fırsatı sunmalarıyla ünlü olsalar da kısa vadede de borsada kazanç sağlayabilirsiniz. Bu konuda gerekli bilgi ve deneyim unsurlarına sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Tam anlamıyla bütün konulara hakim olduktan sonra gerçek hesap açtırarak hayalini kurduğunuz getirilere ulaşabilirsiniz.

Borsada fırsatları değerlendirmek için piyasanın mantığını anlamanız şarttır. Bakıldığında mantık basittir. Fakat borsa araçlarının değerlerinin anlık olarak değişmesi risk teşkil etmektedir. Bu yüzden piyasa hakkındaki bilgilerinizin eksiksiz olması gerekir. Çünkü noksan bilgi sebebiyle zarar etme olasılığınız yüksektir. Bu nedenle gerek borsa eğitimi veren kurumların olanaklarından gerekse de diğer imkanlardan faydalanarak etkili bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. Tabii ki teorik bilgilerin yanında tecrübelerinizi de artırmalısınız. Böylece beklentilerinizi borsa ile karşılayabilirsiniz. Gerçek hesapta harikalar yaratarak hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi; borsa gerçek hesabı nedir, açmak için gerekli prosedürler nelerdir, gelin hep birlikte cevaplandıralım:

Borsa Gerçek Hesabı Nedir?

Borsa Gerçek Hesabı Nedir?Piyasada aktif olarak rol almak isteyen kişilerin muhakkak ki borsa gerçek hesabı açtırması gerekir. Çünkü bu hesap sayesinde paranızı borsaya yatırırsınız ve işlemlerinizi yürütürsünüz. Borsaya en az kaç para yatırılır öğrenmek için tıklayınız. Bu yüzden bir takım uygulamanız gereken prosedürler vardır. Bunların başında da aracı kurumu seçmek gelir. Aracı kurumu piyasa ile bağlantı kurmanızı sağlar. Bir yandan da vermiş olduğunuz alım – satım emirlerini sisteme iletmekle görevlidir. Kısacası aradaki bağı kuran yetkili kişidir. Bu nedenle de aracı kurumu seçmek önemlidir. Bu hususta bilhassa seçilecek kurumun yasal olması gerekir. Böylece dolandırılma gibi risklerin önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.

Borsa piyasasının ülkemizde yasal olması sayesinde birikimlerinizi güvenli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda hakkınızı hukuken arayabilirsiniz. Bunun için aracı kurum seçiminizin yasal olması gerekiyor. Çünkü yasal olmayan kurumlar nedeniyle mahkemeye belge sunamayacağınız için işiniz uzayacaktır. Yasal olan kurumda ise işlemler kolaylıkla halledilir. Şöyle ki yatırdığınız paralar, aracı kurumlarının hesaplarında değildir. Ülkemizin Takas ve Saklama Kurumu olan Takasbank AŞ. nezdinde paranız korunur. Aynı şekilde işlem özetiniz saklanır. Bu sayede gerekli gördüğünüzde dokümanlarınıza ulaşabilirsiniz. Geçmişte yapmış olduğunuz işlemlerinize ulaşabilirsiniz.

Aracı kurumu seçimine karar verdikten sonra borsa gerçek hesabı açmak oldukça kolaydır. Kurumun istemiş olduğu belgeleri eksiksiz bir şekilde gönderdiğinizde hesabınız kısa süre içinde aktif hale getirilir. Böylelikle işlemlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz. Şimdi, bu hususları daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim:

Borsa Gerçek Hesap Açmak için Ne Gerekir?

Borsa Gerçek Hesap Açmak için Ne Gerekir?Borsa piyasasında gerçek hesap açmak için gerekli olan prosedürler oldukça basittir. Önemli olan hesabı açtıktan sonra hedeflenen getirilerin elde edilip edilememesidir. Bu nedenle tüm uzmanların görüşleri ortaktır. Yatırımcıların piyasayı tanımaları gerektiği yönünde olan düşüncelerin yanı sıra pratik anlamda da belli bir yere gelmeleri yönündedir. Bu da tamamen bilgi ve deneyim unsurlarıyla alakalıdır. Bu yüzden gerçek hesapta kayıpla karşılaşmamak için uzmanların önerilerini dikkate almalısınız. Detaylı olarak borsayı öğrendikten ve deneyim kazandıktan sonra gerçek hesap açma konusunda karar vermelisiniz. Çünkü bu işlemler en geç 1 hafta içerisinde halledir. Bu nedenle kesinlikle bilgi ve deneyim konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

Gerçek hesap açmak için genellikle oturduğunuz yerin adresi ve nüfus cüzdanınızda bulunan bilgiler istenir. Bunun için nüfus cüzdanınızın ve ikametgah belgenizin fotokopisini çıkartmalısınız. Bunun dışında istenen belgeler kurumun prosedürlerine göre değişkendir. Örneğin, ikametgah adresinin doğrulanması için son birkaç ayın elektrik, su, doğalgaz gibi faturaları istenmektedir. Bunları kuruma ilettiğinizde kısa süre içinde hesabınız açılır. Banka hesabınız varsa bir iki gün gibi kısa sürede yoksa da en geç bir hafta içinde hesabınız aktif hale getirilir. Böylece açılan hesaba para yatırarak, birikimlerinizi değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Borsa yatırım hesabının açılması hususunda aranılan tek kriter, 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerektiğidir. Detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Tabi bunun dışında bir miktar paraya sahip olmanız da önemlidir. Çünkü piyasada alım – satımda bulunmak için belli bir miktar teminat yatırılır. Özellikle başlangıç olarak borsaya para yatırılır. Buna başlangıç ücreti denir. Tüm aracı kurumlarında bu ücret değişir. Önemli olan seçeceğiniz aracı kurumunun ne kadar başlangıç ücreti isteyeceğidir. Buna göre hesabınıza en az belirlenen miktar kadar para yatırmanız gerekir. Bu konuda gerekli bilgilere aracı kurumunuz tarafından ulaşabilirsiniz. Kişisel olarak atanan müşteri temsilcisine kafanıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz ve cevaplarını alarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Borsa Sanal Hesap Nedir?

Borsa Sanal Hesap Nedir?Yatırımcıların tecrübe kazanması için geliştirilen sanal hesaplar ve borsa oyunları sayesinde piyasanın mantığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Çünkü bu hesaplarda tüm her şey gerçek hesapla aynıdır. Tek farkı işlemlerin gerçek olmayan para ile yürütülmesidir. Bu sayede de kişiler birikimlerini tehlikeye atmadan borsayı öğrenirler. Bu nedenle muhakkak ki borsayı öğrenmek için deneme hesaplarında alıştırma yapmalısınız. Deneme yanılmalarda bulunmalısınız. Buna göre işlemlerinizi yürütürken nasıl bir strateji uygulamanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Hangi zamanlarda alım–satım yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Tüm bunlar için belli bir tecrübeye sahip olmanızda yarar vardır. Bunun sebebi tecrübeler aracılığıyla hataların minimum seviyeye düşürülmesidir.

Hata payının en aza inmesi konusunda sanal hesapların ve borsa oyunlarının yeri oldukça önemlidir. Bu nedenle gerçek hesaba geçmeden önce bu hesaplarda kendinizi geliştirmelisiniz. Borsanın mantığını kavrayana, işlemlerin nasıl yapıldığını anlayana kadar sanal hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Alım – satımlarınızın sayısı artıkça kazandığınız tecrübelerin oranı da artar. Aynı şekilde bilgi birikimleriniz de güçlenir. İyi bir bilgi birikimi ve borsa deneyimi piyasada kazanç sağlama konusunda oldukça etkilidir. Bu nedenle her geçen gün yeni bilgiler edinmelisiniz. Öğrendiğiniz bilgileri unutmamak için pratiğini kazanmalısınız. Bütün bunları aracı kurumlarının eğitimleri sayesinde başarabilirsiniz. Deneme hesaplarında hem bilgilerini pekiştirebilir hem de piyasanın mantığını kavrayabilirsiniz. Böylelikle etkili kazançların altına imzanızı atabilirsiniz.

Deneme hesapları dışında borsa sanal oyunlarının da piyasayı öğrenmede payı büyüktür. Çünkü bu oyunlarda gerçek piyasa koşulları altında yürütülür. Yatırım araçlarının değerlerindeki değişmeler anlıktır. İşlemler borsanın aktif olduğu zaman dilimleri içerisinde yapılır. Böylelikle gerçek hesaba da ön hazırlık yapılır. Borsa işlem saatlerinde nasıl bir yol izleniyor belirlenir. Her ülkenin borsasının işleyiş ve kuralları farklıdır. Bu sebeple ülkemiz borsası Borsa İstanbul mu yoksa diğer yabancı borsalar üzerinden mi birikimlerinizi değerlendireceksiniz belirlemelisiniz. Buna göre aracı kurumu seçiminde bulunmalısınız. Çünkü ülkemizde faaliyette olan kurumların bazıları yabancı borsalarla bağlantılıdır. Bu yüzden seçiminizi yaparken bu hususları dikkate alarak karar vermelisiniz.

Sonuç olarak, 18 yaşını doldurmuş ve belli bir birikime sahip olan herkes borsa gerçek hesabı açtırabilir. Birikimlerini borsa aracılığıyla değerlendirebilir. Bu kapsamda önemli olan birikimlerin değerlendirilmesi için borsa hakkındaki bilgi ve deneyimlerin belirli bir seviyenin üzerinde olması gerektiğidir. Bu konuda aracı kurumlarının eğitim olanaklarından faydalanabilirsiniz. Ya da diğer faaliyetlerden yararlanabilirsiniz. İnternet aracılığıyla pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Sanal hesaplar yardımıyla da borsanın işleyişini çözebilirsiniz. Buna göre hedeflerinizi gerçekleştirmek için hangi fonksiyonları kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Birikimlerinizi başarılı yatırımcılar gibi yönlendirerek, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum