Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Endeksleri Savaş Meydanını Gösterdi, Dünya Geneli Kayıplar Yüzde 2’yi Aştı!

Dünyanın dört bir yanında borsa endeksleri açıklanan olumsuz verilerin ardından düşüş gösterirken, ekonomik durgunluk hazine kıymetlerince fiyatlandı.
Borsa Endeksleri Savaş Meydanını Gösterdi, Dünya Geneli Kayıplar Yüzde 2’yi Aştı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde finansal piyasalar savaş meydanını andıran tablolar çizdi. ABD ve Avrupa ekonominin sert bir şekilde yavaşlama sinyalleri gösteren verileri yayınlamasının ardından dünyanın dört bir yanındaki borsa endekslerinde ciddi kayıplar gözlendi. Neredeyse yeşil rengin olmadığı tablolarda kayıplar %2’leri aştı.

Hazine kıymetlerine baktığımızda ise durgunluğun fiyatlandığını görebiliriz. 10 yıllık ABD kıymetlerindeki verim %0.51’lik gerileme ile %2.443 seviyesine çekildi. Gösterge tahvil, 2019 gününün en düşük seviyesine geriledi ve Federal Rezerv’in (FED) dikkatini yatırımcıların küresel ekonomi hakkındaki endişelerini artırdığının bir işareti olarak belirledi.

(Temel olarak gösterge tahvil, diğer tahvillerin fiyatlarının tepki verdiği bir teminatı olarak gözleniyor. Tahvil yatırımcıları ve fon yöneticileri tahvil performansının ölçülmesinde ne kadar talep oranının olduğunu anlamak için gösterge tahvil kullanmakta.)

Her Ekonomik Durgunluk Öncesi 3 Yıllık 10 Yıllığı Aşmıştı

Her Ekonomik Durgunluk Öncesindeki Senaryo Dikkat Çekti10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi, ipoteklerden şirket borcuna kadar her şey için borçlanma maliyetine ilişkin referans olarak, 11 Ocak 2018’den bu yana en düşük kapanışını kaydettiği Çarşamba gününden itibaren değişmeyen %2.537’nin altına düştü.

Yatırımcıların ekonomik beklentilerinin önemli bir ölçüsü olan üç aylık ve 10 yıllık Hazine gelirleri arasındaki fark, Ağustos 2007’den bu yana en düşük seviyeye geldi. Yatırımcılar ve FED yetkilileri, verim eğrisi olarak bilinen kısa ve uzun vadeli verimlerin dağılımını yakından izliyor, çünkü üç aylık verim, 1975’ten bu yana her durgunluk öncesinde 10 yıllık verimi aşmıştı.

Getiriler düştükçe ve eğri düzleştikçe, yatırımcılar banka hisse senetlerini cezalandırıyor, yani bankacılık hisse senetlerinde yükselen bir satış dalgası karşımıza çıkıyor. Bank of America Corp., Wells Fargo & Co. ve JPMorgan Chase & Co. iki günlük performansında %3 ve üzerinde düşüş gösterdi. KBW Nasdaq Bankası Endeksi iki seansta %4.5 daraldı.

Daha net bir verim eğrisi banka hisse senetlerini incitebilir, çünkü borç verenlerin mevduat üzerindeki ödemeleri ile borçlardaki ödemeleri arasındaki farkı, net faiz marjı olarak bilinen bir farkı daraltmakta. Bu arada, yatırımcılar düşen banka hisselerini sorunlu bir işaret olarak okuyabilir. (Gelişen bir finansal sistem sağlıklı bir ekonomi için çok önemli.)

Borsa Endekslerinin Giydiği Kırmızı Elbise Ürkütücü!

Dünya Genelinde Kayıplar YüksekABD tarafından bakalım, endekslerin değişimi negatif bölgede kaydedildi. Dow Jones Endüstri Ortalaması geçtiğimiz haftanın son işlem gününde (22.03.2019) %1.77 kayıp vererek 25.502 puana, S&P 500 %1.90 kayıp ile 2.801 puana ve Nasdaq %2.50 kayıp ile 7.643 puana geriledi.

Avrupa endeksleri Almanya DAX %1.61, İngiltere FTSE 100 %2.01 ve Fransa CAC 40 endeksi %2.02 kayıp verdi. Yine geçtiğimiz haftanın son verilerini ele aldığımız AB endekslerindeki çekilmeler küresel piyasalardaki harekete paralel gerçekleşti.

Asya’ya geldiğimizde görünüm diğer finansallardan pek de farklı değildi. Hong Kong Hang Seng %2.03, Tokyo Nikkei 225 %3.01, Güney Kore KOSPI %1.92 kayıp verdi. Şanghay SSEC bileşiği %1.97 düşüş göstererek 3.043 seviyesine geriledi. Endeksin 1241 bileşeninden ağırlıklı tarafın değer kaybettiği harekette en yüksek kazanım Jiangsu Sunshine’da (%10.06) olurken, en fazla değer kaybını ise Golden Seed Wine (-%9.57) kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu