Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Çöküşü için Tavsiye Geldi: Volatiliteyi Değerlendirin!

ABD enflasyonu, borsalarda keskin bir düşüş yarattı. Düşüş yurt içine de yansıdı. Yatırımcılar endişeliyken Bay Harika'dan volatilite tavsiyesi geldi.
Borsa Çöküşü için Tavsiye Geldi: Volatiliteyi Değerlendirin!
HABER GİRİŞ

ABD’nin beklentileri yanıtlan enflasyonu dün Wall Street’te keskin bir satış dalgası yaratırken ünlü milyarderden gelen yorum dikkat çekti. Haftanın kritik verisi dün açıklandı ve rakamlar ABD’de enflasyonun beklentilerin üzerinde arttığını gösterdi.

Rakam FED’in gelecek haftaki toplantısı için beklentileri değiştirdi. ABD enflasyonuna yanıt veren borsalarda sert satış dalgası görüldü. ABD’nin gösterge endekslerinin tümü günü büyük kayıplarla kapattı.

S&P 500 yüzde 4’ün üzerinde, Dow Jones yüzde 4 ve Nasdaq Kompozit yüzde 5’ten fazla düştü. Dow ile S&P, Haziran 2020 sonrası en kötü seanslarını kaydederken Nasdaq Mart 2020’den bu yana en keskin düşüşünü kaydetti.

Yatırımcılar endişeliyken ABD enflasyonu, yurt içi piyasalara da yansıdı. Ağustos’tan bu yana rekor üzerine rekor kıran Borsa İstanbul yeni güne yüzde 1 düşüşle 3392 puanla başladı.

Yazım sırasında satıcılı seyreden BİST 100 Endeksi, bu kez küreselden pozitif ayrışamadı.

GCM Yatırım Banner

Milyarderden Yatırımcılara Volatilite Tavsiyesi!

Dünyanın en büyük ekonomisinde devler bir günde milyarlarca dolar kaybederken ünlü milyarderin iyimser açıklamaları dikkat çekti.

Bay Harika lakaplı ünlü milyarder Kevin O’Leary, bugün CNBC’ye konuştu. Volatilitenin geri döndüğünü ve bunun daha fazla hisse alımı için uygun bir zaman olabileceğini söyledi.

Yatırım çözümleri sağlayıcısı O’Shares Investments’ın Başkanı O’Leary, dün Wall Street’teki çöküşe atıfla 40 dakika içinde 1000 puana yakın kaybetmenin hisse senedi piyasaları için çok cesaret kırıcı olduğunu belirtti. Ancak bunun bir fırsat olabileceğinin de altını çizdi.

“Bu, oynaklığın geri döndüğü anlamına geliyor. Bir yatırımcıysanız, belki de burada yapılacak en iyi şey -dibi tahmin edemeyeceğiniz için- bugün gibi günlerde
fırsatlardan yararlanmak ve cazip olduğunu düşündüğünüz hisse senetlerini satın almaktır.” dedi.

Bay Harika’nın FED Tahmini

Kevin O’Leary, açıklanan enflasyonun FED beklentilerini nasıl aniden değiştirdiği hakkında da konuştu. Sadece 48 saat önce Fed’in terminal faiz oranının yüzde 4 olacağının düşünüldüğünü ve bunun artık değiştiğini dile getirdi.

ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını durdurmasının beklendiği seviyeye atıfta bulunarak, bu seviyenin artık resmi olarak bilinmediğini aktardı. Bunun, piyasalar için son derece problemli olduğunu ekledi.

Piyasada FED oranına ilişkin devam eden bir bahis olduğunu ve bunun volatilite anlamına geldiğini belirterek Fed’in büyük olasılıkla en az 75 baz puan, büyük olasılıkla tam bir yüzde puanı artıracağını tahmin ettiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın