Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Geçen Haftayı Kayıpla Tamamlayan Borsa, ABD Teşvik Paketiyle Yükseldi

Küresel satış dalgasına ayak uyduran BIST 100 endeksi Cuma günü düşüşle kapanırken, yeni haftaya artıda başladı. Ocak’ta ise yatırımcısına en çok kazandıran oldu.
Geçen Haftayı Kayıpla Tamamlayan Borsa, ABD Teşvik Paketiyle Yükseldi

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi 21 Ocak’ta 1582 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Kasım ayında ekonomi yönetiminde yapılan değişiklik, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklamalarıyla yabancı yatırımcı güveni artarken, rekorlar peşi sıra geldi.

Aralık ayı boyunca yükselişini sürdüren borsa, rekor yolculuğunu yeni yılın ilk ayına da taşıdı. Ocak ayında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan BIST 100 endeksi, yeni haftaya yükselişle başladı.

Borsa İstanbul haftaya %0,85 değer kazancıyla 1540 puandan başladı.
Borsa İstanbul 1540 Puana Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda yaşanan satış dalgası yurt içi hisse senetlerini de etkilerken endeks %0,5 düşüşle 1527 puandan kapandı. Ancak yeni haftada ABD teşvik paketine dair olumlu gelişmeler küresel piyasalara pozitif yansıdı.

Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs destek paketini hızlandıracak düzenlemenin Senato‘dan geçmesi borsa ve petrol piyasalarına yükseliş getirdi. BIST 100 endeksinde açılışta yatırımcısına en fazla kazandıran %2,41 ile madencilik şirketlerinin yer aldığı sektör endeksi olurken, bankacılık %0,82, holding %0,56 oranında arttı.

Saat 10:06 itibarıyla %0,88 yükselişle 1540,68 puandan işlem gören borsada teknik açıdan 1505 puan destek, 1550 – 1570 bandı direnç seviyeleri olarak takip ediliyor. Şu dakikalarda en fazla yükseliş gösteren alt sektörlere baktığımızda ilk sırada %2,11 ile tekstil ve derinin yer aldığını görmekteyiz.

En fazla yükselenler arasında bankacılık %0,97, bilişim %1,10, elektrik %1,20, finansal kiralama ve faktoring %1,92, gayrimenkul yatırım ortaklığı %1,15, kimya, petrol ve plastik %1,06, turizm %2,09 değer kazancıyla işlem görüyor. Aşağı yönde hareket eden tek sektör endeksi ise %0,41 ekside seyreden spor oldu.

Analistler yükselişin devam edebilmesi için 1550 puan üzerindeki kapanışların gerekli olduğunu ifade ediyor.

Alan Yatırım BIST 100 Analizi YBu arada Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, aracı kurumlara finansal destekte bulunacaklarını söyledi. Söz konusu karar Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin belirlediği standartlarda hazırlanmış Ana Pazar ve Alt Pazar şirketlerine dair daha fazla araştırma raporu üretilmesi amacıyla alındı.

Finansal okuryazarlığın ve piyasadaki güvenin artırılması için dönem dönem bu tür kararlar alan Borsa İstanbul yönetimi, yatırımcıların sosyal medyadaki dolandırıcılara kanmamaları ve mutlaka aracı bir kurumdan yardım almaları gerektiğini bildirdi.

Borsada likidite arttıkça kurumsal ve bireysel yatırımcıların alternatiflerinin de genişlediğini söyleyen Hakan Atilla yatırımcıların doğru bilgiye erişmesi noktasında aracı kurumlara büyük görev düştüğünü dile getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını gösteren aylık verileri açıkladı.
Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Ocak 2021
Kaynak: TÜİK

BIST 100 endeksi Ocak ayında yatırımcısına TÜFE bazında %8,19 oranında kazanç getirdi. Son ayların en çok kazandıran finansal enstrümanı olan borsa, üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %19,60, TÜFE ile indirgendiğinde ise %24,19 getiri sağladı. Bu dönemde de en yüksek reel getiriyi sunan yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmede de en çok kazandıran olan borsa, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %9,51, TÜFE ile indirgendiğinde ise %18,93 oranında getiri sağladı. Yıllık bazda liderliği altına bırakırken, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %1,71, TÜFE ile indirgendiğinde %11,61 yükseldi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum