Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa 99 Bini Aştı! 100 Bin Yolda mı?

Ekonomik verilerin yılın ilk çeyreğinde %5 büyüme göstermesi üzerine borsa yükselişe geçti. Günün ilk yarısında hızlı bir artış gösteren BIST 100 endeksi 99 bini aşarak, 100 bine daha da yaklaştı. Haberimizin detayları şöyle...
Borsa 99 Bini Aştı! 100 Bin Yolda mı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’dan yeni bir rekor daha! Geçtiğimiz haftayı 98 bin üzerinde kapatan BIST 100 endeksi, tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirmişti. Yeni güne düşüşle başlayan endeks ekonomi verilerinin beklentinin üzerinde gelmesiyle hızlı bir yükselişe geçti. Saat 14:00 itibariyle 99.621 seviyesinden işlem gören BIST 100 endeksi tarihi zirveyi gördü.

Bu sabah gayri safi yurt içi hasıla verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekonomi verileri, beklentinin üzerinde gelerek yüzlerin gülmesini sağladı. 2017 yılının birinci çeyreğindeki büyüme, geçen yılın aynı dönemine göre %5 artış gösterdi. Birinci çeyrek verilerinin açıklanmasından sonra BIST 100 endeksi 99 bini aşarak tarihi rekorunu kırdı.

Endeks geçtiğimiz hafta da sanayi verilerinin etkisiyle pozitif bir seyir izlemişti. Cuma günü hafif bir gerileme gösterse de, kapanışı yine 98 binin üzerinde gerçekleştirmişti. Yeni haftaya %0,03 düşüşle 98.915 puandan başlayan endeks, ekonomi verilerinin beklentinin üzerinde gelmesi ve Türkiye’nin güçlü büyümesinin etkisiyle 99.621 seviyesine kadar çıktı.

Uzmanlar 99.278 seviyesinin direnç konumunda olduğunu belirtiyor. Bu noktadan sonra 99.300 seviyesi de geçilirse, yukarı yöndeki hareketin daha da hissedilir hale geleceği düşünülüyor.

Borsa 100 Bine Dayandı!

Sabah saat 10:00 sularında birinci çeyreğe dair büyüme verilerinin açıklanmasıyla yükselişe geçen BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında önceki kapanışa göre 549,58 puan artış gösterdi. Açılışta toplam işlem hacmi ise 1,9 milyar dolar civarında oldu. Sektörel olarak incelediğimizde; bankacılık endeksi %0,90, holding endeksi ise %0,08 yükseliş gösterdi. Günün ilk yarısında en fazla kazandıran %3,0 ile finansal kiralama faktöring olurken, en fazla kayıp %0,39 ile metal eşya ve makinede gerçekleşti.

Borsa İstanbul Ramazan ayı boyunca neredeyse hep olumlu yönde bir seyir izledi. Daha önceki artışlarında da 100 bin hedefi gündeme gelirken, bugün tırmandığı 99 bin üzeri puanla 100 bine çok yaklaştığını gösterdi. Yılın ilk çeyreğinde %5 büyüme gösteren ekonomi verilerinin, tahminlerin üzerinde gelmesi borsaya yaradı. BIST 100 endeksi keskin bir yükseliş gösterirken, dolar zayıfladı.

Bu ay içerisinde borsa hakkındaki bir diğer gelişmeyi de hatırlatmadan geçmeyelim. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, borsanın 100 bini görmesi halinde iki sıfır atmayı planladıklarını belirtmişti. Daha önce BIST 30 endeksi için gündeme gelen ancak gerçekleştirilmeyen, iki sıfır atma planı için gerekli çalışmalara başladıklarını da sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu