Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa 5.000’i Geçti! Düzeltme Bekleyenler Yanıldı

Aralık ayına rekorla başlayan BIST 100 endeksi ilk yarıda zirveyi daha yukarı taşırken, pozitif beklentiler giderek artıyor.
Borsa 5.000’i Geçti! Düzeltme Bekleyenler Yanıldı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da uzun zamandır beklenen seviyeye nihayet geldi. Bu sabah açılışı 5.000 puan üzerinden yapan BIST 100 endeksi, yukarı yönlü hareketini devam ettiriyor. Kritik direnç seviyesini aşmasıyla birlikte de birçok kişinin her an düzeltme geleceğine dair beklentileri rafa kalkmış oldu.

BIST 100 endeksi Kasım ayını rekor seviyelerle geçirerek yüzde 25 kazançla tamamladı. Endeksin pozitif bölgede kalması yerli yatırımcıların risk iştahının da yüksek kalmasını sağlıuyor.

Borsa Aralık Ayına Rekorla Başladı

Borsa Aralık Ayına Rekorla Başladı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks güne yüzde 1,38 değer kazancıyla 5.046 puandan başladı. Hemen arkasından bir miktar daha toparlanarak 5.091 puana çıktı. Tüm zamanların zirvesini kaydeden BIST 100 endeksindeki haftalık artış oranı yüzde 5’e yaklaştı.

Saat 10.40’ta yüzde 1,58 artışla 5.056 puandan işlem görüyor. Sektör endekslerinden spor haricindekilerin hepsi yükseliş yönünde hareket ediyor.

An itibarıyla bankacılık yüzde 1,13, elektrik yüzde 2,87, holding yüzde 1,11, inşaat yüzde 2,25, madencilik yüzde 4,45, kimya yüzde 1,49, tekstil yüzde 3,27 ve ulaştırma yüzde 3,11 artıda işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Son Günlerde Gerçekleşen Düşüşler Yatırımcıları Korkutmuştu

Son Günlerde Gerçekleşen Düşüşler Yatırımcıları Korkutmuştu
Kaynak: Twitter/Tunç Şatıroğlu

17 Kasım’da SASA, Hektaş, Kontromatik, Yeo Teknoloji ve daha birçok şirket hissesi rekor seviyeden dik bir düşüş gösterdi. Bunun etkisiyle BIST 100 endeksinde de hatrı sayılır bir geri çekilme oldu.

Zaten üst üste gelen rekorlar ve büyük şirket hisselerindeki devasa yükselişlerin ardından her an bir düzeltme yapılabileceği bekleniyor ve yatırımcılar temkinli bir duruş sergiliyordu.

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, geçtiğimiz gün yaptığı bir paylaşımda düzeltmenin başladığını söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtti. Endeksin 4.788 altında en az 2 saat kalması halinde bunu söylemenin mümkün olabileceğini ifade etti.

“Desiber” adlı kullanıcı “1 aydan beri türlü türlü negatif senaryolar üretmelerine rağmen öngörülerim dahilinde bereket yağmaya devam ediyor endeksimize, portföylerimiz yine rekor kırıyor bu günde çok şükür.” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Bir başka kullanıcı ise kur korumalı mevduatın (KKM) getirisinin kalmadığına, bu nedenle irili ufaklı herkesin borsaya girdiğine dikkat çekti. KKM’deki paranın yarısının bile borsaya girmesi halinde BIST 100’ün uçacağını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.