Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borrell’den Yeni Dönem Çok Tehlikeli Olabilir Uyarısı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalara dair düşüncelerini paylaştı. Detaylar...
Borrell’den Yeni Dönem Çok Tehlikeli Olabilir Uyarısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalara ilişkin AB’nin konuyla ilgili duruşunu değerlendirirken yeni dönemin çok tehlikeli olabileceği uyarısında bulundu.

Yüksek Temsilci, konuya dair düşüncelerini yayımladığı blog yazısıyla paylaştı.

AB’nin, İsrail-Filistin meselesine iki devletli çözüm getirilmesi için Orta Doğu Barış Sürecini yeniden canlandırmak üzere çabalarını yoğunlaştırmayı amaçladığını ifade etti.

“Uluslararası Camia Küresel Barışı Korumalı”

100 yıllık İsrail-Filistin trajedisinde yeni bir aşamaya girildiğine ve yeni dönemin çok tehlikeli olabileceğine dikkat çekerken uluslararası camianın küresel barışa yönelik tehlikeyi önlemesi gerektiğinin altını çizdi.

Çok uzun süre Filistin meselesi sanki yokmuş veya sorun kendi kendine çözülecekmiş gibi yapmaya çalıştıklarını söyleyen Borrell, “Bizim de parçası olduğumuz uluslararası camia, şu anda 30 yaşında olan Oslo Anlaşması’nın uygulanması için gereken şeyleri yapmadı. Oslo’dan bu yana Filistin devleti birbirine bağı olmayan bölgelerin oluşturduğu labirente sıkışırken İsrailli yerleşimcilerin sayısı işgal altındaki bölgelerde üçe katlandı.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

En zorlu kararların uçurumun kenarına gelindiğinde alındığına dikkat çekerken şu an bu noktada olunduğunu, iki devletli çözüm ne kadar uzak ve zor görünse de bunun tek uygun çözüm olduğunu belirtti.

“Tek bir çözüm varsa tüm siyasi enerjimizi bunu elde etmeye harcamalıyız” diyen Borrell, AB’nin geçen yıl Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve Arap Birliği nezdinde Orta Doğu Barış Süreci ve iki devletli çözümü yeniden canlandırmak üzere çalıştığını hatırlattı.

“Yalan Haberlere İnanmayın”

AB’nin Filistin halkına yaptığı yardımların Hamas’ı finanse etmek için kullanıldığı söylentilerinin kesinlikle doğru olmadığından da bahseden isim, açıklamasının devamında, “Fonlarımızın nereye gittiğini ve Filistin halkının temel ihtiyaçlarını karşılamaya gittiğini çok hassas bir şekilde takip ediyoruz. Biz bunu bir kez daha incelemeye hazırız, Komisyon da bu incelemeyi yapacak.” ifadelerini kullandı.

“Krizle Başa Çıkma Şekli AB’nin Güvenilirliğini Belirleyecek”

Son olayların ardından bu yaklaşımın derinlemesine olacak şekilde yeniden ayarlanması gerektiğini, bölgedeki ve ötesindeki ortaklarla çabaların yoğunlaştırılacağını da ifade etti.

Mevcut krizle başa çıkma şeklinin önümüzdeki yıllarda AB’nin güvenilirliğini ve küresel rolünü belirleyeceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın