Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borrell: Gıda Kıtlığının Nedeni Yaptırımlar Değil Rus Ordusu

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Rusya’nın Ukrayna’daki tarlaları, buğday stoklarını bombaladığını belirtti.
Borrell: Gıda Kıtlığının Nedeni Yaptırımlar Değil Rus Ordusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Lüksemburg’da yapılan dışişleri bakanlarının toplantısının ardından yazılı açıklamada bulundu.

Kiev’e yaptığı ziyarette AB dışişleri bakanlarından bilgi aldığını ve savaşın farklı yönlerini değerlendirdiklerini söyledi. Ele alınan ilk şeyin ise Rusya’nın uluslararası hukukun ağır ihlallerinden nasıl sorumlu tutulacağı konusu olduğunu ifade etti.

Savaş suçlarının belgelenmesinde yardım edeceklerini söyleyen Borrell, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı ve Ukrayna Savcısı ile görüştüğünü belirtti.

Yaptırımlarda herhangi bir boşluktan kaçınmak için, bunların nasıl uygulanacağını konuştuklarını anlatarak, “Bu yaptırımların Rus ekonomisi üzerindeki etkisini ölçtük. Başka neler yapılabileceğini tartışmaya devam edeceğiz. Petrol ve gaza yönelik yaptırımlar da dahil olmak üzere hiçbir şey masadan kalkmadı. Ancak bugün herhangi bir karar alınmadı” dedi.

Petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki artışa değinerek, 2021’de AB’nin petrole yaptığı ödemenin, doğal gazın 4 kat fazlası olduğunu açıkladı. Rus gazı kullanmayan ülkeler için durumun daha kolay olduğunu ancak ortada çok güçlü bağımlılık olduğunu ve herkesin bunun farkına vardığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının nitelenmesi gereken iki kelime var. Birincisi, başarısızlık. İkinci kelime korku.” diyen Borrell, sivillerin öldüğünü, şehirlerin yıkıldığını ve ayrım gözetmeksizin her yerin bombalandığını dile getirdi.

“Savaşın İnsani Sonuçlarından Dolayı Çok Endişeliyiz”

Bu savaşın önümüzdeki on yıllar için dünyanın jeopolitik yönelimlerini belirleyeceğini ifade eden Borrell, jeopolitik durum için büyük itici güç olduğunu dile getirdi.

Ardından sözü önümüzdeki dönemde yaşanacak gıda sorununa getirdi. Rusya’nın Ukrayna’nın tarlalarına bomba atmasının gıda kıtlığı ve artan fiyatlara yol açtığını söyledi.

Rus gemilerinin Ukrayna limanlarından dışarı çıkamayan onlarca buğday dolu gemiyi engellediğini, buğday stoklarını bombalayıp yok ettiğini ve ihracını engellediğini dile getirdi.

Açıklamasına, “Buğday ihracatını bloke ederek, Ukrayna’daki buğday deposunu yok ederek dünyada açlığı kışkırtıyorlar. Yaptırımları suçlamayı bırakın, gıda kıtlığına neden olan Rus ordusudur.” sözleriyle devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın