Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borrell: Avrupa’nın Askeri Kapasitesinin Geleceği Düşünülmeli

Rusya’nın çok büyük savaş suçu işlediğini söyleyen AB yetkilisi, Avrupa’nın askeri kapasitesini artırması gerektiğini ifade etti.
Borrell: Avrupa’nın Askeri Kapasitesinin Geleceği Düşünülmeli
Son Güncelleme: 
Yorum

24 Şubat’ta başlayan Rusya – Ukrayna savaşı 26. gününde de devam ediyor. Özellikle saldırıların başından bu yana en fazla ateş altında kalan Mariupol şehrinde yaşanan çatışmalar büyük endişeyle takip ediliyor.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, savaşa yönelik açıklama yaparken, gazetecilerin de sorularını yanıtladı. Rusya’nın savaş suçu işlediğini ifade eden isim, özellikle Mariupol’de olanların büyük bir savaş suçu olduğunu ifade etti.

Rus güçlerinin her şeyi yok ettiğini, ayrım gözetmeksizin herkesi bombalayıp, öldürdüğünü söyledi. Bu durumun çok güçlü bir şekilde kınanması gerektiğini belirten Borrell, şehrin neredeyse tamamen yok edileceğini aktardı. Tüm kaynakları ile Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini söyleyen AB yetkilisi, Ukrayna Savunma Bakanı ile iletişim halinde olduklarını ve oradaki durumu öğrenerek hareket ettiklerini aktardı.

“Avrupa Barış İmkanı’nın ikinci diliminin daha fazla mali kaynak sağlamasıyla Ukrayna’ya destek sağlamaya devam edeceğiz.” şeklinde konuşan Borrell, Moldova’nın mültecileri çok fazla yardımcı olduğunu dile getirdi.

“Rusya Savaş Yasalarını Dikkate Almıyor”

Savaş gibi zorluklarla yüzleşmek için Avrupa kapasitelerinin geleceğini yeniden düşünmenin zamanı geldiğini söyledi. Bu doğrultuda AB üye devletlerinin askeri kapasitelerini artırmak zorunda kalacaklarını dile getirdi.

Sözlerine “Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası’ndan sorumlu olarak, askeri anlamda kendimizi güçlendirmek ve kapasitemizi daha koordineli kullanmak için çalışacağız.” ifadesiyle devam etti.

Rusya’nın hipersonik silahlar kullandığına ilişkin soruya, “Rusya tüm askeri kapasitesini kullanıyor. Sorun şu ki, askeri kapasiteleri sivillere karşı kullanıyor. Bu bir savaş değil, savaş yasaları dikkate alınmadan ülkenin büyük bir yıkımıdır, çünkü savaşların da yasaları vardır. Uluslararası Adalet Divanı’nın yasal olarak bu işgali zaten kınadığını söylemek çok önemlidir.” şeklinde cevap verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu