Yatırım yapmaya başla!

Boris Johnson, İş Dünyası Liderlerine Belirsizliği Sonlandıracağını Söyledi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iş dünyası liderlerine yaptığı konuşmada belirsizliği ortadan kaldıracağını ve sanayicileri kazanacağını söyledi.
Boris Johnson, İş Dünyası Liderlerine Belirsizliği Sonlandıracağını Söyledi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 12 Aralık’taki seçimler yaklaşırken, Brexit Partisi lideri Nigel Farage’nin de etkisiyle anketlerde önde gidiyor. Bugün iş dünyası liderlerine İngiltere’yi AB’den çıkarmaya yönelik taahhüdünün belirsizliği ortadan kaldırıp ekonomiyi artırmak olduğunu söyledi. Johnson esas olarak Brexit’e karşı çıkan sanayicileri de kazanmak istediğini dile getirdi.

Johnson, yatırımcıların Birleşik Krallık’a olan inancını azaltan AB’yi terk etmek için yüzde 52’ye 48’lik referandumdan bu yana üç yıl süren siyasi krizin sona ermesine yönelik 12 Aralık’ta bir erken seçim talebinde bulundu.

İngiltere’nin ana işletme lobisinde (CBI) düzenlenen yıllık konferansta konuşan Johnson, 2016’daki referandumda Brexit’in lehine olmadıklarını açıkça belirttikleri halde artık kesin olmak istediklerini açıkça söylediklerini de ifade etti. Johnson, İngiltere’nin sıkışıp kaldığını ve ekonominin ‘birinci vitese’ takıldığını belirtti.

55 yaşındaki Johnson, geçen ay Avrupa Birliği ile yaptığı son dakika Brexit anlaşmasını zorlamak için çoğunluğu kazanmayı umuyor. En büyük rakibi olan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise İngiliz sanayilerinin bir örneğini kamulaştırmak ve başka bir AB referandumu düzenleyecek bir hükümet kurmak istiyor.

Johnson, “Muhafazakar bir çoğunluk hükümeti ile Brexit Bitti’yi alacağımızdan ve daha önce kararlaştırılan yeni anlaşma ile ayrılacağımızdan emin olabilirsiniz. Anlaşma, ekonomimizi felç eden belirsizlik ve karışıklığı sona erdirecek,” ifadelerini kullandı.

İngiltere’deki son seçim olaylarının birçoğunda yanlış olan kamuoyu yoklamaları Johnson’ın Muhafazakarlrının, Corbyn’in işçiliğinin çok ötesinde olduğunu gösteriyor. Pazartesi günü yapılan bir Survation anketi, Muhafazakarlara yüzde 42, İşçilere ise yüzde 28 destek verdi.

Hiçbir parti kesin olarak kazanamazsa Brexit’in geleceği tekrar belirsiz hale gelecek.

Kurumlar Vergisi İndirimini Erteledi

Kurumlar Vergisi İndirimini ErtelediJohnson, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kurumlar vergisinde kesinti yapılmaya devam edeceğini ve seçmenlere parayı 12 Aralık seçimlerinde merkezi bir konuyu ele alarak sağlık gibi hizmetlere pompalayacağını söyledi.

İngiltere’nin ana işletme lobisi CBI’nin düzenlediği konferansta iş dünyası liderlerine konuşan Johnson, “Kurumlar vergisinde indirim yapılmasını erteliyoruz. Bu, Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) dahil olmak üzere İngiliz halkının önceliklerini koyabileceğimiz 6 milyar sterlin tasarruf sağlıyor,” dedi.

İngiltere kurumlar vergisi oranını gelecek yıl yüzde 17’ye düşürdü. Şimdi bile yüzde 19 ile dünyanın en büyük sanayileşmiş ekonomileri arasında en düşük oranlardan birisine sahiptir.

Johnson borç almayı hızlandırmadan söz verdiği kamu harcaması için nasıl para ödeyeceği ile ilgili sorularla karşılaştı. Eylül ayında Maliye Bakanı Sajid Javid, 15 yıl içinde günlük harcamalardaki en büyük artışı, yaygın olarak sol muhalefet İşçi Partisi’nin harcama vaatlerine karşı koyma girişimi olarak gördü.

Johnson’ın duyurusu, konferansta tepki çekti. Carolyn Fairbairn yaptığı açıklamada, “Kamu hizmetlerine yatırım yapmak için kurumlar vergisi kesintilerinin ertelenmesi, iş yapma maliyetleri ve büyümeyi teşvik etme çabalarıyla desteklendiğinde ülke için işe yarayabilir,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum