Yatırım yapmaya başla!

Boris Johnson, Muhafazakar Parti Liderlik Yarışını Kazanırken, İngiltere Başbakanı Oldu

İngiltere'de merakla beklenen liderlik yarışının kazananı eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson oldu.
Boris Johnson, Muhafazakar Parti Liderlik Yarışını Kazanırken, İngiltere Başbakanı Oldu

Theresa May’in istifasının ardından Muhafazakar Parti’nin liderlik yarışı başlamıştı. Boris Johnson ise bu yarışın kazananı oldu. Muhafazakar Parti’nin başına geçen Johnson, İngiltere’nin bir sonraki başbakanı olarak Çarşamba itibarıyla görevine başlayacak.

Daha önce İngiltere Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı olarak görev yaşan Boris Johnson, ekibine yeni bakanlar katacak.

Johnson Yeni Bakanlar AlacakJohnson’ın liderlik yarışını kazanmasıyla birlikte Maliye Bakanı Philip Hammond’un istifa edeceğini açıklaması şimdi de ülkeyi farklı bir boyuta taşıyacağa benziyor. Johnson’ın Brexit tutumu nedeniyle çekeceği tepkiler ve alacağı destekler ise kaosun bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

İngiltere’de liderlik yarışı, Theresa May’in geçen yıl AB ile yaptığı Brexit anlaşmasının reddedilmesini takiben başbakanlıktan istifa edeceğini açıklamasından sonra gerçekleşti. En başından beri Johnson, başbakanlık koltuğuna en yakın isim olarak görüldü. En yakın rakibi ise Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’tı ve tartışmacı Johnson’a göre daha geri planda kalan bir isim olmuştu.

Johnson, partisindeki üyelerden 92 bin 153 oy alarak yarışı kazanırken, Hunt 46 bin 656 oy alarak kaybeden taraf oldu.

İki Kat Fazla OyHunt’ın neredeyse iki katı fazla oy alan Johnson, Brexit’te nasıl bir yol izleneceği konusunda ‘yap ya da öl’ ifadeleriyle akıllara geliyor. Henüz bir anlaşmaya varılamamış olsa da Johnson, anlaşma olasılığının yüksek olduğunu ama yine de ülkenin her duruma hazırlıklı olması gerektiğini belirtmişti.

Johnson, tahmin edilemez sözleri ve eksantrik karakteri ile kötü şöhretli bir politikacıdır. Uzun süredir Muhafazakar Parti’nin etkili ve açık sözlü bir üyesi olmuştur. 2016 yılının Haziran ayında İngiltere’nin AB’den ayrılığına yönelik yapılan referandumda ayrılık taraftarı olmuştur. Johnson o zamandan beri, tartışma yaratan birçok açıklamaya imza atmıştır.

Bugün Boris Johnson sonuçların açıklanmasının ardından parti üyeleri önünde yaptığı konuşmada, İngiltere’yi birleştireceğini söyledi.

İngiltere'yi BirleştirecekJohnson, “Uyuyan bir dev gibi, daha iyi eğilim, daha iyi bir altyapı, daha fazla polis, her evde fiber genişbantlı internet ile şüphe ve olumsuzluk halatlarından kurtulacağız. Bu inanılmaz ülkeyi bir araya getireceğiz ve ileriye götüreceğiz,” dedi.

Konuşmasının devamında Johnson, “Kararının bilgeliğini sorgulayacak insanlar olacağını ve burada hala ne yaptıklarını merak eden bazı insanlar olabileceğini biliyorum. Şunu belirteyim ki; hiçbir parti bilgelik tekeline sahip değil,” ifadelerini kullandı.

Johnson’ın yarışı kazanmasının ardından ilk tepki İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn’den geldi.

Corbyn, Johnson’ın zenginler için vergi indirimi vaat edip, kendini bankacıların arkadaşı olarak sunduğunu, anlaşmasız Brexit’in tehlikelerini öne sürdüğünü ve bu şekilde Muhafazakar Parti’den 100 bine yakın desteği ile kazandığını söyledi. Ama ülkesinin desteğini kazanmadığını belirtti.

Corbyn’in sonuçtan memnun olmadığı anlaşılırken, anlaşmasız Brexit’in nelere mal olacağından bahsetti. Aynı zamanda Trump ile yapılan anlaşma sonucunda mağazaların, ABD’li şirketlere taşınma riski taşıdığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum