Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boris Johnson: Bazı İngiliz Politikacılar Bitmeyen Brexit İstiyor!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Birlemiş Milletler konuşmasında "bazı İngiliz politikacılar bitmeyen Brexit istiyor" şakası yaptı.
Boris Johnson: Bazı İngiliz Politikacılar Bitmeyen Brexit İstiyor!
Yorum

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Salı günü yaptığı açıklamada, bazı İngiliz milletvekilleri kendi yollarını bulsaydı Brexit’in, Yunan mitolojik figürü Prometheus’un işkencesi gibi bitmeyen bir süreç olacağı şakasını yaptı.

Çevrimiçi Ansiklopedi Britannica’ya göre; Yunan tanrısı Zeus, tanrıların ateşini çaldığı için Prometheus’u bir dağa bağlayıp karaciğerini yemesi bir kartal göndermiştir. Bu olay ise sürekli tekrarlanmıştır.

Johnson, dünya liderlerinin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında “Bazı milletvekillerimiz kendi yollarını bulsaydı, Birleşik Krallık’ın Brexit tecrübesi gibi bu sonsuza dek sürerdi,” dedi.

Mahkeme Kararından Sonraki Adım Bekleniyor

Mahkeme Kararından Sonraki Adım BekleniyorDün, Boris Johnson’ın parlamentoyu 5 haftalığına kapatmasının yasa dışı olduğuna karar verildi. Muhalif milletvekilleri, İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin bu kararını memnuniyetle karşıladılar.

Bununla birlikte parlamentonun bu sabah yeniden açılmasının önünde Brexit’e en iyi yaklaşımı paylaşmaya devam ediyorlar. Parlamento, azınlık hükümeti başkanlığındaki Johnson ve ona karşı olan muhalif milletvekilleriyle yeniden açılmaya hazırlanıyor.

İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, Johnson’ı görevden alma konusunda ısrar ederken, bu hafta kendisi ve müttefikleri parti üyelerini AB üyeliğine devam etmesi için tarafsız bir tutum sergilemeye çağıran bir yıllık konferansta onaylamalarını istedi.

Bu ay iki kez Corbyn, yeni bir ulusal seçim arayışından çekildi ve Salı günü İşçi bir seçim kazanırsa yalnızca altı ay sonra referandum düzenleyeceğini söyledi.

Diğer bazı üst düzey yasa koyucular, neredeyse bir yıl boyunca İngiltere’yi Brexit’e yönlendiren parlamento çıkmazını kırmak için en iyi yaklaşım konusunda anlaşamadıklarını söylediler.

Emekli İşçi Milletvekili ve eski bakan Ben Bradshaw, bu hafta yaptığı açıklamada partisinin bu ülkede halkın sesini başka bir genel seçim veya tercihen başka bir referandumla duyulmasını sağlamak istediğini söyledi.

İskoç Ulusal Partisi’nin Westminster lideri,tipik olarak grubunun tercih ettiği eylem tarzı konusunda duygusuzlaştığını belirtti. Ian Blackford, “Muhalefet bir araya gelmeli. Güven oylamasıyla zorla Boris Johnson’ı görevden çıkar ve genel seçim yap, bu şekilde gitmemiz gerekiyor,” dedi.

Liberal Demokratlar Brexit sözcüsü Tom Brake, partisinin ilk önce Ekim ayındaki ayrılığı önleyen mevcut yasaları güçlendirmek için çalışacağını söyledi. Brake, “Yapabileceğimiz bazı şeyler var. Başbakanın uzatma talep edeceğinden kesinlikle eminim,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu