Yatırım yapmaya başla!

Boris Johnson İngiltere Liderlik Yarışında İlk Turu Kazandı

İktidardaki Muhafazakar Parti, milletvekillerinin tercih ettiği adaylar için ilk oylarını alarak yeni bir aşamaya girdiler.
Boris Johnson İngiltere Liderlik Yarışında İlk Turu Kazandı

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti ve başbakan olarak Theresa May’dan görevi devralacak isim için yarışın ilk aşaması tamamlandı. Muhafazakar milletvekilleri tercih ettikleri adaylar için ilk oylarını kullandılar ve yeni bir aşamaya girdiler. Liderlik yarışında yer alan 10 adaydan üçü, gizli oylarda en az 17 meslektaşının gerekli desteğini alamayarak elendi.

İlk turu 114 oyla Boris Johnson kazanırken, elenen adaylar Andrea Leadsom, Esther McVey ve Mark Harper oldu.

Boris Johnson 114 OyBoris Johnson’ın en yakın rakibi Jeremy Hunt ise 43 oy aldı. Çevre Bakanı olan Michael Gove de 37 oyla yarışa devam edecek isimlerden olacak. Elece süreci, yalnızca iki aday kalınyaca kadar devam edecek, daha sonra Muhafazakar Parti’nin bir partide ve başbakan olarak seçilmesi için bir oylamada daha yapılacak.

Bir sonraki oylama turu, 18 Haziran Salı günü yapılacak. Adayların bir sonraki oylama turuna devam etmek için en az 33 oy alması gerekecek. Kazanan ise 22 Temmuz’da ilan edilecek.

Brexit ve çeşitli liderlik umutlarının AB’den ayrılığı nasıl ilerleyecekleri, ilk oylamaya kadar olan tartışmalara hakim oldu.

İlk Tur Brexit KonuşulduParti üyeleri ve daha geniş halk, bir sonra başbakanın Theresa May’in yaptığı işten daha iyi bir yol alacağını ve üç kez reddettiği bir Brexit anlaşmasının ardından bölünmüş bir parlamentoyu nasıl birleştireceğini bilmek istiyor. AB de anlaşmayı tekrar müzakere etmeyeceğini söyledi.

İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim’de terk etmesi amaçlandı ve parlamentonun kabul edeceği bir anlaşma yapılmadığında, potansiyel bir anlaşma yapılmadan ayrılık olasılığını öne çıkarıyor. Bu nedenle Eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, liderlik yarışını kazanma konusunda büyük bir ilgi gördü.

Boris Johnson, liderlik kampanyasını Çarşamba günü başlattığını ve anlaşmasız bir ayrılık hedeflemediğini söyledi.

Anlaşmasız Ayrılık YokJohnson ancak böyle bir sonuç için “şiddetle hazırlıklı” olduğunu da belirtti. Brexit’e daha fazla gecikmenin yenilgi anlamına geleceğini de sözlerine ekledi. Muhalefetteki İşçi Partisi, gelecekteki başbakanın anlaşmasız bir Brexit’i zorlayamadığından, ancak yeterince oy alamadığından emin olma girişiminde bulundu.

Liderlik yarışında ilerleme olasılığı daha yüksek olan adaylar, İngiltere siyasetinde zaten iyi bilinen isimler. Boris Johnson, Sajid Javid, Dominic Raad gibi isimlerin ise ikinci oylamada yer alacak isimler olduğu biliniyor. Bazı Muhafazakar milletvekilleri, gizli oylama olmasına rağmen oylamada oyların farklı olabileceğini açıkça belirttiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum