Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boris Johnson Brexit Planlarını Değiştirirse Sterlin 1,1350 Dolar Olabilir

İngiltere'nin yeni başbakanı olan Boris Johnson'ın Brexit planlarını değiştirmesi durumunda sterlinin dolar karşısında gerileyeceği düşünülüyor.
Boris Johnson Brexit Planlarını Değiştirirse Sterlin 1,1350 Dolar Olabilir
HABER GİRİŞ

Liderlik yarışını kazanan eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, hem Muhafazakar Parti’nin hem de İngiltere’nin başına geçti. Şimdi ise Johnson’ın yılan hikayesine dönen Brexit kaosu için nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

UBS bugün yatırımcı bilgilendirme notunda, Johnson’ın Brexit tutumunun seyrinin izlenmesi gerektiğini önemle vurguladı.

Brexit Tutumu İzleniyorUBS; Johnson’ın, Parlamento’nun sert bir Brexit’e muhalefet etmesi durumunda tutumunu yeniden düşünmesi gerekebileceğini söyledi. Bu durumda ise zayıflamış olan sterlinin etkilenmesinin muhtemel olduğunu dile getirdi.

Johnson, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden 31 Ekim’e kadar ayrılması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu, en iyi yolu tartıştığı için bakış açısı olmaya devam etmeyebilir.

Dominic Schnider, “Bir başbakan olmak, işleri değiştirebilir ve bu yüzden belki de Brexit müzakeresinin uzatılabileceğini düşünüyoruz,” dedi.

Brexit Müzakereleri UzayabilirUBS Global Wealth Management emtia ve Asya Pasifik döviz bürosu başkanı olan Dominic Schnider, Johnson’ın Brexit’e bakış açısını yumuşatması halinde İngiliz sterlini için çeşitli sonuçları olabileceğini belirtti.

Schnider, “Piyasa zor Brexit olasılığının daralmaya başladığını fark ederse sterlinin geri gelebileceğini düşünüyorum. Bu nedenle muhtemelen orada bir yerde 1,30 – 1,35 dolar aralığında işlem yapacağız,” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner
GBP/USD paritesi, dünkü işlemleri 1,2438 dolardan kapattırken, bugün yüzde 0,35 artıda 1,2481 dolardan işlem görüyor.

GBP/USD Paritesi GerilediSterlin dünkü işlemlerde dolar karşısında dalgalı bir düşüş eğilimi gösterirken, bugüne yatay bir başlangıç yaptı. Ardından TSİ 10:30’da 1,2427 dolardan işlem gören GBP/USD paritesi, dik bir çıkış gerçekleştirerek 1,2484 dolara kadar yükseldi. Sterlin geçen hafta 1,2382 dolar ile iki yılın en düşük seviyesini görmüştü.

İngiltere’nin 23 Haziran 2016’da AB’yi terk etmek için oy vermesinden beri sterlin yüzde 13’ten fazla değer kaybetti. Şimdi ise sterlinin seyri için yeni başbakan Boris Johnson’ın Brexit konusundaki söylemleri izlenecek.

Ulusal Avustralya Bankası’nda kıdemli döviz stratejisti olan Rodrigo Catril, “Bizim görüşümüze göre; Johnson’ın Brexit’i zorlama arzusu, anlaşma ya da anlaşma yapmama, genel seçim şansını ve muhtemelen kötü GSYİH sonuçlarını artırıyor,” dedi.

Schnider ise Brexit’in Parlamento ile Johnson arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle ülkede yaklaşan seçimlerin erkene alınması olasılığını artırabilir.

Seçimler Öne AlınabilirAncak seçimlerin, sterlin için bir fark yaratacak bir sonucu olması gerekmediğini de belirtti. Schnider; yatırımcılar için daha önemli olan şeyin, İngiltere ve Avrupa Birliği’nin ortak olarak bu sorunu çözmeye çalışıp, düşmanca bir şekilde ayrılmamaları konusunda duyguları olduğunu söyledi.

Yatırımcıların ilgileneceği bir anlaşmasız Brexit, Cadılar Bayramı’nın gelmesiyle İngiltere’nin resmi bir anlaşmaya varmadan Avrupa bloğunu terk edeceği anlamına geliyor. Yani İngiliz hükümetinin serbest ticaret anlaşmaları müzakere etmesi için bir geniş dönemi olmayacak. Birçoğu bu şekilde düzensiz bir çıkış riskinin İngiltere ekonomisine zarar vereceğini söylüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.