Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boris Johnson Hızla Yaklaşan Brexit için Yeni Ekibini Oluşturdu

İngiltere'deki liderlik yarışının kazananı olan Boris Johnson, yaklaşmakta olan Brexit son tarihi için kolları sıvadı.
Boris Johnson Hızla Yaklaşan Brexit için Yeni Ekibini Oluşturdu
Yorum

Brexit tutumu ile bazılarını endişelendiren Boris Johnson, resmen İngiltere’nin yeni başbakanı oldu ve şimdi ülkenin en acil meselelerini ele almaya başladı. Ülkede şu anda Brexit’ten daha büyük bir sorun bulunmuyor. Birçok kişi Johnson’ın atanmasıyla birlikte İngiltere’nin mimarlarından birinin daha sonra ne olacağının ayrıntılarına sahip olma kararını vermesi için bir fırsat olarak görüyor.

Johnson, zahmete değer bir Brexit’e inanmayan şüphecilere, felaket tellallarına ve negatif insanlara, yanlış düşündüklerini kanıtlayacağını söyledi.

Johnson Brexit Yorumuİngiltere’ye karşı bahis yapan insanların kaybedeceklerini söyleyen Johnson, ekibinin yeni ve daha iyi bir anlaşma yapacağını belirtti. Aynı zamanda Brexit’in faydalarını en üst düzeye çıkaracaklarını da ifade etti.

İngiltere’nin yeni lideri sosyal hizmetler, polis ve hastanelere yatırım sözü verdi. Ayrıca İngiltere’nin kurucu parçaları arasındaki birliğin güçlendirilmesine öncelik vererek; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın harika bir dörtlü olduğuna dikkat çekti.

Johnson, Brexit’i 31 Ekim’e kadar erteleyen Avrupa Birliği ile anlaşmayı yeniden müzakere etmek için 99 güne sahip.

Brexit 99 Gün VarDowning Street’in merdivenlerinde konuşan Johnson, anlaşma yapılmayan bir Brexit’in sonucunu istemediğini ancak İngiltere’nin bu olasılığa tamamen hazır olması gerektiği yönünde görüşlerini yineledi.

Şimdi ise asıl mesele, giden lider Theresa May’in bir anlaşma versiyonunu geçmesini engelleyen İrlanda’nın acil durum mekanizması ne olacağı. Acil durum mekanizması (Backstop) temel olarak, Brexit nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın Birleşik Krallık’ın parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır olmamasının garanti altına alınmasını amaçlıyor.

May bugün kraliçeden istifasını isterken; kraliçe resmen bir hükümet kurmasını isteyerek Boris Johnson’ı atamış oldu.

Kraliçe Johnson'ı OnayladıYeni lider aynı zamanda hemen kabinesini oluşturan bakanları ve kurmayları atamaya başladı. En cesurlardan biri olan ve ilk ortaya çıkan Dominic Cummings’in Johnson’ın kıdemli danışmanı olması dikkat çekti. Cummings, 2016 yılındaki referandum öncesinde “Ayrılığı Oyla” kampanyasının eski başkanı ve dolaşım rolünü üstlenmişti.

Cummings, yeni başbakanın eski belediye danışmanı Edward Lister iken Johnson’ın iki önemli yardımcısından biri olarak görev yapacak. Diğer kilit atamalar ise maliye bakanı olarak Sajid Javid, dışişleri bakanı olarak Dominic Raab ve içişleri bakanı olarak Priti Patel oldu.

Deutsche Bank’ın bu sabah yayımladığı notta, “Açık bir şekilde belirtmek gerekirse Brexit’in destekçisi olan tarafların kilit pozisyonlarda olduğu ve ayrıca 31 Ekim’de gerekirse AB’yi bir anlaşma yapmadan bırakma taahhüdünü destekleyenler olduğu da belirtiliyor,” ifadeleri yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu