Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boris Johnson ‘Backstop’ Kaldırılırsa Milletvekillerinin Anlaşmayı Onaylayabileceğini Söyledi

Boris Jonhson iddia ettiği üzere Brexit hakkında çözüm önerileri üretmeye devam ederken, İrlanda backstop'unun kaldırılması gerektiğini söyledi.
Boris Johnson ‘Backstop’ Kaldırılırsa Milletvekillerinin Anlaşmayı Onaylayabileceğini Söyledi
HABER GİRİŞ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, AB’ye Brüksel’in Kuzey İrlanda ile İrlanda sınırının geleceği ile ilgili Geri Çekilme Anlaşması’nın en çekişmeli kısmını kaldırmayı kabul etmesi halinde İngiltere’nin milletvekilleri tarafından onaylanabileceğini söyledi.

Pazartesi günü geç saatlerde Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’a bir mektup yazan Johnson, anlaşmada yer alan İrlanda backstop kısmının, dayanılmaz olduğunu ve kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Johnson Tusk’a; “Zaman çok kısa. Fakar İngiltere hızlı bir şekilde hareket etmeye hazır ve şimdiden ortak bir zemin derecesi verildiğinde, AB’nin de aynı şekilde hazır olacağını umuyorum. Parlamentonun backstop maddesini içermeyen tatmin edici bir anlaşmaya varmamız durumunda hızla hareket edebileceğinden eşit derecede eminim,” dedi.

Johnson’ın mektubu, bu hafta Brexit ile ilgili bir faaliyet telaşı içinde geldi. Başbakan ilk resmi yurt dışı gezileri kapsamında Çarşamba günü Berlin’de Alman Şansölyesi Angela Merkel ve Perşembe günü Paris’te Emmanuel Macron ile buluşacak.

Tartışmalı Backstop Nedir?

Tartışmalı Backstop Nedir?Backstop, İngiltere ve AB’nin 21 aylık geçiş dönemi sonrasında bir ticaret anlaşmasını kabul etmemesi durumunda İrlanda ve İngiltere’nin bir parçası olan Kuzey İrlanda arasındaki sınırı açık tutmanın bir yolu olarak görülmektedir. Brexit anlaşmasının bir parçası olarak öngörülen backstop, en başından beri tartışma konusu olmuştur.

GCM Yatırım Banner

İngiltere’nin Brexit yanlısı milletvekilleriyle tartışmalı olması, İngiltere’nin portansiyel olarak belirsiz bir süre için AB ile tek bir gümrük bölgesinde kalması gerektiği anlamına geliyor. Aynı zamanda Kuzey İrlanda, Avrupa Birliği’nin tek pazar kurallarının bazılarına da tabi olacak.

Brexit yanlıları, backstop’un İngiltere’deki Brexit’ten sonra diğer uluslarla olan ticari anlaşmalarını önleyebileceğinden korkuyorlar. Özellikle de AB ve İrlanda, geri dönüşün malların, hizmetlerin ve insanların serbest dolaşımını sürdürmek için ve oradaki barış anlaşması için gerekli olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte Brexit’ten sonra İngiltere’den AB’ye gelen malların AB standartlarına veya gümrük kurallarına zarar vermediğinden emin olmak istiyorlar.

Anti-Demokratik İfadesi

Anti-Demokratik İfadesiPazartesi günkü mektubunda Johnson, “Backstop, anti-demokratikti ve Birleşik Krallık’ın egemenliğine, Birleşik Krallık’ı potansiyel olarak süresiz bir gümrük birliğine bağlayacak ve büyük pazarlarda tek pazar mevzuatı alanlarını uygulayacak uluslararası bir antlaşmaya kilitleyen bir devlet olarak bağdaşıyordu,” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca İngiltere’nin AB ile sürdürülebilir ve uzun vadeli bir ilişkisi için istenen nihai varış noktası ile tutarsız olduğunu da söyledi. Johnson Tusk’a, Brexit sonrası İralanda adasında gelecekteki yasal düzenlemeleri ve gümrük düzenlemelerini yönetmek için diğer esnek ve yaratıcı çözümlerin bulunması gerektiğini anlattı.

İngiltere herhangi bir fiziksel sınır kontrolünden kaçınmanın bir yolu olarak teknolojinin kullanılmasını teşvik etti. İktidardaki Muhafazakar Parti’ye liderlik etme seçiminden bu yana Johnson, İngiltere’nin 31 Ekim’de ne olursa olsun bloktan ayrılacağını söyleyerek AB’den anlaşmasız ayrılık hazırlıklarını hızlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın