Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boris Johnson’ın Anlaşması için Oylama Ertelenirken, AB Gecikmeyi Göz Önünde Tutuyor

Boris Johnson'ın Brexit anlaşması için oylama Cumartesi günü ertelenirken, AB çıkış tarihini geciktirmeyi göz önünde bulunduruyor.
Boris Johnson’ın Anlaşması için Oylama Ertelenirken, AB Gecikmeyi Göz Önünde Tutuyor
Yorum

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yeni anlaşması için Westminster’de bir oylama yapılması konusunda mücadelesi sürerken, AB’nin 27 ülkesinin liderleri Brexit’in son tarihini uzatıp uzatmamaya karar verecekler. Cumartesi günü Johnson, isteksiz bir şekilde Avrupa Birliği’nden İngiltere’nin çıkışı için uzatma istemek zorunda kaldı.

Eski bir Fransız AB büyükelçisi olan Pierre Vimont, diğer miletlerin bu sonsuz siyasi karışıklık dediği şeyden bıktığını söyledi.

Pierre Vimont Bıkkınlık Yorumuİngiltere, 29 Mart’taki ilk planlanan çıkış tarihinden önce Mart ayı sonlarında ilk uzatmayı istemişti. Bu, İngiltere Parlamentosu’nun eski lideri Theresa May’in çıkış anlaşmasına oy vermesi için 12 Nisan’a kısa vadeli bir uzatmaydı.

Ama bu yeterli gelmedi ve 30 Haziran’a kadar ikinci bir gecikme istendi. Bu ikinci talep karşısında Brüksel de görüşlerini paylaştı ve uzatmayı 31 Ekim’e çekerek çeşitli şartlar koştu.

AB’nin tutumunun farkında olan ancak konunun hassasiyeti nedeniyle ismini vermek istemeyen bir AB yetkilisi, birliğin anlaşmasız Brexit’i ve bunun sonucunda da suçlanmak istemediğini söyledi. Brüksel’in uzatma için acele etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

AB uzun zamandır anlaşmasız bir senaryodan ve ekonomiye zarar vereceği potansiyelinden korkuyordu. Bu nedenle Ekim ayının belirsiz bir şekilde kapanması durumunda, Brüksel’in bir uzatmayı reddetmesi pek mümkün görülmüyor.

Üçüncü bir gecikmeyi onaylamak için teknik olarak 31 Ekim gece yarısına kadar beklenecek.

Gecikme için 31 Ekim BeklenecekDiğer 27 ülkeden büyükelçiler, Pazar günü Brüksel’de toplandılar. Ancak gecikme talebini görüşmediler ve önümüzdeki günlerde acil bir AB zirvesi olması gerekip gerekmediğini de tartışmadılar.

Konunun hassasiyeti nedeniyle ismini vermek istemeyen bir diğer Brüksel merkezli yetkili de tek bir büyükelçinin isteğin konusuna müdahale etmediğini veya uzatmanın istenebilirliğine veya uzunluğuna müdahale etmediğini dile getirdi.

İngiltere’nin diplomatik kaynaklarından alıntı yapan Sunday Times gazetesine göre; AB’nin Johnson’ın talep ettiği süreyi kabul etmesinin muhtemel.

Vimont, büyük ölçüde İngiltere’nin parlamento sürecinin sonraki aşamalarında bulunduğu yere bağlı olacağını belirtti.

Gecikme Parlamento Konumuna Göre BelirlenecekAyrıca “Uzatma için iyi bir neden varsa seçmenlerin nihayet çıkmaya veya kalmaya karar vermesine izin vermek için ilgili mevzuatın veya ikinci bir referandum/genel seçimlerin yapılması için teknik gerekçelerle AB 27’nin son bir uzatma için anlaşacağını tahmin ediyorum,” dedi.

İngiltere hükümeti hafta sonu ayrı bir oylamada ertelendikten sonra Pazartesi günü anlamlı oy almaya istekli. Ancak aynı konuşmacı tarafından aynı soruları siyasetçilere tekrar sormamak için yapılan meclis sözleşmesi nedeniyle oylamanın yapılması reddedilebilir.

Hükümet bu hafta başlarında tam Geri Çekilme Anlaşması Yasası’nı sunabilir ve yavaş yavaş her iki odadan da geçirmeyi deneyebilir. Bu günlerce süren tartışmaları, birçok tasarıyı değiştirme girişimlerini ve hafta ilerledikçe farklı oyların seçimini içerebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu