Yatırım yapmaya başla!

Borçsuz Olduğunuzda Hayat Neden mi Daha Güzel?

Borçsuz Olduğunuzda Hayat Neden mi Daha Güzel?

Bazılarına göre borç; günümüzün olmazsa olmazları arasında! Ya da borçlu olmak öyle sıra dışı falan değil de gayet olağan bir durum! İşte bu yaklaşım yüzünden de etrafımızda sayamayacağımız kadar çok borçlu insan var. Diğer bir deyişle; çevremize şöyle bir baktığımızda pek az insan dışında borçsuz kişi bulmak neredeyse imkansız. Gerçi durumun bu hale gelmesinde, borçluların birbirlerini örnek almaları, bu zamanda borca girmeden bir şeye sahip olunamayacağı yönündeki ön yargılı kararlar ve -sağ olsun- bankaların kişilerin borca girebilmeleri için yaptıkları katkılar büyük oranda etkili. Yani demek istiyorum ki, evet, bazen bu etkenlere karşı koymak gerçekten çok zor olabiliyor. Özellikle de kişinin maddiyat yüzünden kendini sıkıntıda hissettiği veya bir şey almak isteyip de alamadığı yetersizlik zamanlarında.

Borca girmekten şiddetle uzak duran kişiler bile böyle anlarda büyük büyük borçlar altına girmeyi göze alabiliyor. Örneğin; hayalini kurduğu yeni arabayı almayı o kadar çok istiyor ki “aman, nasıl olsa herkes borçla mal mülk sahibi oluyor, diğerleri gibi elbet ben de borcumu öderim” diye düşünerek bir hevesle sayfalarca kağıdın altına imzasını atıyor. Veya bilmem kaç sene sonra kendi parasıyla istediği işi kurabilecekken yine aceleci davranıp ödeyip ödeyemeyeceği muallakta olan borçlara giriyor. Anlayacağınız; bir süre olmasa bile sonunda pek çok kişi “borçlu” olmanın şeytani cazibesine kapılıyor ve adımını bile bile kurtulması zor olan bir tuzağın içine atıyor. Dolayısıyla borçlu olan hemen herkesin yaşadığı olumsuz sonuçlarla karşılaşıyor.

Kısacası, borca girerek hayatını daha iyi noktalar taşımak, yani güzelleştirmek isteyen pek çok kişi aslında onu daha kötü noktalara sürüklüyor. Oysaki bu büyük hata yapılmasa, yani borca girilmese, hayatın çok daha güzel olduğu anlaşılamıyor. Hatta o kadar güzel ki kişi sadece bu avantajları yaşayabilmek için bile borca girmeden önce defalarca düşünmeli. Peki, neden mi bu kadar borçsuz kalma taraftarıyım? İsterseniz, ona da aşağıdaki başlıkları inceleyerek karar verin. Zira hemen şimdi “borçsuz olduğunuzda hayat neden daha güzel” sorusunun yanıtlarına bakacağız.

Çünkü İstediğiniz Kadar Çalışma Özgürlüğüne Sahip Olursunuz!

Çünkü İstediğiniz Kadar Çalışma Özgürlüğüne Sahip Olursunuz!Borçsuz olduğunuzda hayat daha güzel; çünkü istediğiniz kadar çalışma özgürlüğüne sahip olursunuz. Bununla demek istediğim; borçlu kişiler gibi kendinizi haddinden fazla çalışmak zorunda hissetmezsiniz. Ya da ne bileyim, nefret ettiğiniz bir işte ömür geçirmek zorunda kalmazsınız. Dilerseniz; işinizi değiştirebilir, bu zaman zarfında işsiz kalsanız da borcunuz olmadığı için çok fazla sıkıntı çekmezsiniz.

Ek işler yapmak zorunda kalmaz, tatil günlerinde kendinizi ekstra para kazanmak zorunda hissetmez, akşam eve gitmek yerine fazla fazla mesai yapmak durumunda kalmazsınız. Uzun lafın kısası; borcunuz olmadığında kendinizi iş hayatında çok daha özgür hisseder ve bu ayrıcalığınız sayesinde farkına varmasanız bile diğerlerinden daha verimli çalışırsınız.

Çünkü Hala Gençken Emekli Olmanın Keyfini Yaşayabilirsiniz!

Çünkü Hala Gençken Emekli Olmanın Keyfini Yaşayabilirsiniz!Evet, borçsuz olduğunuzda hala gençken emekli olmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Aslında burada kast ettiğim 2 farklı avantaj var. Birincisi; borcunuz olmadığında emekli olmak için gereken gün sayınızı tamamladıktan sonra çalışmamayı tercih edebilirsiniz. Nitekim durumu emeklilik yaşını evinde beklemeye izin veren pek çok kişinin bu seçeneği tercih ettiğini hepimiz biliyoruz. Diğer taraftan; borçsuz olduğunuzda yaşınız geldiği vakit, yani aslında olması gereken zamanda iş hayatına veda edebilir, emeklilik günlerinizin keyfini rahatça sürdürebilirsiniz.

Yani borçtan başını kaldıramayan insanlar gibi emekli olmanıza rağmen çalışmaya devam etmek durumunda kalmazsınız. Sonuçta; ülkemizde yaşı evde oturup dinlenmeyi gerektiren ama hala para kazanmaya çalışan ne kadar çok emekli olduğunu biliyorsunuz, değil mi? İşte onlardan biri olmamak için hiç borca girmemeli ya da var olan borçlarınızdan bir an önce kurtulmalısınız. Peki, borçlarınızdan nasıl mı kurtulacaksınız? İşte tam da bu noktada size borçtan kurtulmak için kullanılabilecek ek gelir yöntemleri başlıklı yazıyı incelemenizi öneririm.

Çünkü Gerçek Bir Birikim Hesabınız Olabilir!

Çünkü Gerçek Bir Birikim Hesabınız Olabilir!Evet, borçsuz olmanın hayatınızı güzelleştirdiğinin bir diğer kanıtı da birikim yapabilecek oluşunuz. Sonuçta; borçlu olan kişilerin birikim yapmasına pek olanak yoktur, değil mi? Onlar kazandıkları parayla ancak var olan borçlarını ödemeye çalışır ve bir de kıt kanaat geçinmeye uğraşırlar. Yani yarınları garanti altına almakmış, kenara 3-5 kuruş para atmakmış, bu tarz şeyler onlar için çok uzaktır. Zira isteseler bile, birikim yapabilecek güçleri yoktur.

Oysaki borçlu olmayanlar için durum tam tersidir. Onlar zaten genellikle kişisel finansları konusunda başarılı kişiler oldukları için, birikim mevzusunda da mantıklı kararlar alırlar. Kazandıkları paranın hepsini harcamaz, cüzdanlarındaki miktarın bir kısmını mutlaka kenara ayırırlar. Kısacası; borçsuz kişiler zengin bir emekli olmak için ne yapılması gerektiğini iyi bilir ve adımlarını buna uygun olarak atarlar.

Çünkü İhtiyaçlarınızı Gerektiği Gibi Karşılayabilirsiniz!

Çünkü İhtiyaçlarınızı Gerektiği Gibi Karşılayabilirsiniz!Borçsuz olduğunuzda hayat kesinlikle daha güzel çünkü bu şekilde ihtiyaçlarınızı dilediğiniz gibi karşılayabiliyorsunuz. Gıda, sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçlarınız konusunda endişelenmek zorunda kalmıyor, faturalarınızı ödeyememe gibi endişeler yaşamıyorsunuz. Çocuklarınızın düzgün bir şekilde eğitim almalarını sağlıyor, onların başarılı yetişkinler olmaları için önlerine bir sürü fırsat sunabiliyorsunuz. Peki, ya borçlu kişiler? Onlar da bu ayrıcalıklara sahip mi dersiniz?

Örneğin; çocuklarının ihtiyaçlarını istedikleri gibi karşılayabiliyorlar mı? Evlerine gereken ürünleri zamanında alabiliyorlar mı? Diledikleri gibi alışveriş yapıp, gereksinim duydukları şeylere rahatlıkla ulaşabiliyorlar mı? Ne yazık ki, hayır! Borçlu kişiler; ekstra masraflar için para ayırmak şöyle bir kenara dursun, bazen temel ihtiyaçlarından bile kısmak zorunda kalıyorlar. Çünkü öncelik olarak borç ödemeyi düşünüyor, diğer konuları ister istemez arka planlara atıyorlar.

Çünkü Hem Maddi Hem de Manevi Anlamda Huzurlu Olursunuz!

Çünkü Hem Maddi Hem de Manevi Anlamda Huzurlu Olursunuz!Borçsuz olduğunuzda hayatı daha güzel yapan en önemli ayrıcalık belki de bu! Çünkü aklınızda ödemek zorunda olduğunuz borçlar yoksa, kendinizi hem maddi hem de manevi anlamda rahat hissedersiniz. İşten evinize dönerken karşılamanız gereken ihtiyaçları düşünerek strese girmez, ailenizin geçimini sağlamayı kabusunuz olarak düşünmezsiniz. Çocuğunuzdan ya da eşinizden bir istekleri olacak diye köşe bucak kaçmak zorunda kalmaz, onların istedikleri şeyleri alamadıkları için üzgün durmalarına seyirci kalmazsınız. Kafanızı yastığınıza koyduğunuzda ertesi gün yapılacak ödemeleri düşünüp saatlerce tavana bakmaz, sabah olduğunda güne umutsuz bir şekilde başlamazsınız.

Dışarıda gördüğünüz mutlu insanlara bakarak iç çekmez, yaşadıklarınız yüzünden kendinizi çıkmazda hissetmezsiniz. Anlayacağınız, borç yüzünden yaşayabileceğiniz maddi ve manevi sorunların hiçbirini yaşamazsınız. Nitekim bu da kişinin elinde olan en büyük ayrıcalıklardan bir tanesidir. Çünkü borçlu kişiler için hayat olduğundan katbekat daha zordur. Onlar yaşamın diğer güçlüklerinin yanı sıra bir de dev gibi borçlar altında ezilmekte, sürekli olarak rahat bir oh çekecekleri günlerin hayalini kurmaktalardır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum