Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Booking.com Mahkeme Kararı: Yasak Tamamen Kaldırılmalı!

Haksız rekabet gerekçesiyle Booking.com'a açılan davada yeni gelişmeler yaşandı ve yasak kaldırılabilir. İşte detaylar;
Booking.com Mahkeme Kararı: Yasak Tamamen Kaldırılmalı!

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), birlik üyesi seyahat acentelerine karşı gerçekleştirilen haksız rekabeti önleme iddiaları ile Hollanda menşeli Booking.com‘a dava açmıştı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 2015 yılında açılan davanın 2017 Nisan’da gerçekleşen duruşmasında tedbir kararı verilmiş ve istinaf mahkemesine taşınmıştı.

Bugün ise İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, TÜRSAB ve Booking için şaşırtıcı bir karara vardı.

Mahkemenin Şaşırtan Booking Kararı

TÜRSAB’ın bir hafta içerisinde 500 bin liralık teminat mektubunu getirmesini istedi. Eğer belirtilen sürede bu mektup getirilmezse, Booking.com için alınan tedbir kararının kaldırılabileceği söylendi.

Mahkeme başkanı ise karşı oy yazısında, Booking’e uygulanan yasağın tamamen kalkması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Booking Yasağı Tamamen Kaldırılmalı

Dosyaya bakan Bölge Adliye Mahkemesi 12. Hukuk Dairesi ara kararını bu sabah saatlerinde açıkladı. Buna göre; ticaret mahkemesinin tedbir kararı verirken teminat aramamasına ilişkin belli ifadeler kullandı. Bu ifadelerde;

Booking Mahkeme Kararı

Davanın müdahil şirketlerinden olan Ali Rıza Yılmaz İnşaat A.Ş. avukatı Ersan Taştekin, verilen kararın turizm sektörü için çok önemli olduğunu dile getirdi. Taştekin, “ihtiyati tedbir kararının usul ve yasaya aykırı olduğunun bir göstergesi de mahkeme başkanının muhalefet şerhidir,” sözlerini kullandı.

Ersan Taştekin, erişim engelinin turizme gerçekten çok zarar verdiğini ve kararın tamamen kaldırılması gerektiğini de belirtti.

Erişim Engeli Turizme Zarar Verdi

Heyet Başkanı Aliye Kaya ise tüm dünyanın ulaşabildiği çevrimiçi konaklama rezervasyon hizmeti interneti sitesine verilen erişim engeli kararı için karşı oy yazısında dikkat çeken noktalara değindi. Türk otellerine internet sitelerinden Türkiye içinden ulaşılabilmesi fiilen kolay olduğuna; ama yurt dışı tüketiciler için zor olduğuna ifadelerinde yer verdi.

Aliye Kaya, Türk bir tüketicinin yurt içindeki bir otel için platformu kullanamazken, yurt dışı için kullanabilmesinin bir çelişki olmasına dikkat çekti.

Erişim Engeli Kararı Çelişkili

Booking.com’dan Türk otellere, yabancı tüketicinin erişimini engelleyen karar yüzünden sektörün menfaatlerinin dikkate alınmadığını da vurguladı. Aliye Kaya bu nedenle alınan erişim engeli kararının tümüyle kaldırılması gerektiği kararına vardığını söyledi. Anlayacağını alınan bu kararlar sonucunda Booking.com yakın bir zamanda yeniden Türk tüketiciler için kullanılma açılabilir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum