Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bomba Halka Arz Tab Gıda’nın Tüm Detayları Burada!

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan onay alan ve 6,8 milyar TL halka arz büyüklüğü ile dikkat çeken Tab Gıda’nın halka arz tarihi açıklandı. Şirket kaç lot verecek? Katılım endeksine uygun mu? İşte detaylar;
Bomba Halka Arz Tab Gıda’nın Tüm Detayları Burada!
HABER GİRİŞ

Türkiye’de enflasyona karşı korunmak isteyen yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Borsa İstanbul’da halka arzlar arka arkaya açıklanıyor. Yatırımcıların yakından takip ettiği süreçle ilgili yeni kararlar 13 Ekim’de paylaşıldı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 6,8 milyar TL halka arz büyüklüğü ile tüm zamanların en büyük halka arzı olan Tab Gıda Sanayi ve Ticaret’e onay verdi.

Yatırımcılar şirketin faaliyet alanını, halka arz sürecindeki gelişmeleri, kaç lot verileceğini merak ediyor. İş Yatırım Menkul Değerler’in liderlik ettiği halka arzda Tab Gıda hissesi 130 TL’den halka arz olacak.

İş Yatırım Menkul Değerler tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamada şirketin halka arz tarihi 18 – 19 – 20 Ekim olarak açıklandı. Bireysel yatırımcılar için eşit dağıtım yönteminin kullanacağı halka arzda 52.500.000 adet lotun dağıtımı yapılacak. Şirketin halka açıklık oranı yüzde 18,5 düzeyinde olacak.

Şirket için merak edilen başlıklardan biri de katılım endeksine uygun olup olmadığıydı. Paylaşılan izahnamede katılım endeksine uygun olduğu belirtildi.

Dağıtılacak Pay Miktarı (Tahmin)

1,7 milyon katılım: 24 lot (3120 TL)

GCM Yatırım Banner

2,5 milyon katılım: 16 lot (2080 TL)

2,9 milyon katılım: 14 lot (1820 TL)

3,3 milyon katılım: 12 lot (1560 TL)

3,7 milyon katılım: 11 lot (1430 TL)

4,1 milyon katılım: 10 lot (1300 TL)

4,5 milyon katılım: 9 lot (1170 TL)

Şirket halka arzdan elde edeceği gelirin yüzde 40’ını yatırım finansmanı, yüzde 25’ini yenilenebilir enerji yatırımları, yüzde 20’sini finansal borçluluk seviyesinin azaltılması ve yüzde 15’ini dijitalleşme ve teknoloji yatırımlarında kullanacak.

İzahnamede Borsa İstanbul’daki işlem görmeye başladıktan sonraki 180 gün içerisinde herhangi bir bedelli veya bedelsiz sermaye artırımı yapılmayacağı belirtildi. 1 yıl boyunca ise ortaklar tarafından halka arz fiyatının altından bir fiyattan satış gerçekleştirilmeyeceği ifade edildi.

Şirket Hakkında Bilgiler

1994 yılında kurulan Tab Gıda ve bağlı ortakları, Burger King, Popeyes, Arby’s, Sbarro, Usta Dönerci, Usta Pideci ve Subway markaları altında, franchise lisansı veriyor ve hamburger, tavuk, pizza, sandviç, döner ve pide restoranları işletmeciliği yapıyor.

Şirket, alışveriş merkezleri başta olmak üzere cadde restoranları, havalimanları ve otoyollar üzerinde açılan restoranlar ile hizmet veriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.