Yatırım yapmaya başla!

Bollinger B1 SUV ve B2 Pick-up’ı Tamamı Elektrikli Şekilde Üretime Alıyor!

İlk olarak araçlarının tamamı elektrikli aktarım organlarına sahip olacağını söyleyen Bollinger, B1 SUV ve B2 Pick-up modellerinin üretime geçirileceğini bildirdi!
Bollinger B1 SUV ve B2 Pick-up’ı Tamamı Elektrikli Şekilde Üretime Alıyor!

Bollinger, yeni ve kendine has duruşları olan bir otomobil üreticisidir. Dediğimiz gibi markanın tarzı daha öncesinde hiç bir markada göremediğimiz cinsten. B1 SUV veya B2 Pick-up‘ında yansımalar biraz retro havada gibi olsa da barındırdığı güç üniteleri 21. yüzyıla ait. Markayı Rivian’ın bir rakibi olarak düşünebiliriz.

Zira her ikisi de çıkışını tamamı elektrikli 4×4 SUV ve kamyonetler üzerine yapıyor. Bollinger’i aslında hepsinden çok Jeep Wrangler‘e benzetmemiz daha doğru olur. Aynı havadar duruşlar bu markada da mevcut. EV araçların üretimine karar verilmesiyle de bazı teknik detaylar da açığa kavuştu. Piller baya bir büyük tutulmuş. İşte B1 ve B2 detayları;

En başta sökülebilir araçların, kupa yapısından söz edelim.

Bollinger EV B1 SUV ve B1 Pick-upButik bir üretici sayılabilecek Bollinger, çıkışıyla birlikte daha fazla müşteri çekme maksadıyla, farklı aksesuar paketleri koymuş. Tasarım olarak Wrangler’e zaten başında benzediğini söylemiştik. Fark ise Bollinger B1 SUV’un altı parçadan oluşan cam tavanının sökülüp takılabiliyor olması.

Açık hava keyfinin fazlasını verecek olan Bollinger araçlarının istenildiği takdirde kapıları da çıkıyor. Tamamı alüminyum bir yapıdan oluşan karoserinde güç ve sağlamlık birinci planda tutulmuş. Arazide, çıkartılmış bir tavan ve kapının macera duygusuna olan katkısını hesap edemiyoruz.

Vahşi yerleşimlerin Bollinger B1’deki ayrıntılarına bakalım.

Bollinger EV B1 SUV ve B1 Pick-up Karoser YapılarıEksi kasa Defender bakışlarını sizde alıyor musunuz? Yuvarlak tasarımlı aydınlatmalar demir bir perde arkasına alınmış. Dakar aracı misali yedek lastiğin bir tanesi kaput üzerindeki bir yuvaya oturtulmuş.

Sizi çok çamurlu ve zorlu yollara itecek B1’in demir tamponu üzerine vinç de yerleştirilmiş. Kalın yanaklı ve uzun dişli arazi lastikleri, Bollinger’in gitmek istediği yollara göre uygun. Ön cam üzerine yerleştirilen 8’li sis farları da gece körlüğün ortadan kaldıracak.

Güzel detaylardan birisi de bazı arazi taşıtlarında süs olarak koyulan merdiven, Bollinger B1’de gerçekten üst port bagaja ulaşabilmek için cepheye yerleştirilmiş. B1’in arka tamponu da yine demirden yapılarak, çift çeki demiri bulunuyor. İkinci yedek lastik ve yakıt tankları da bagaj kısmında monteli.

Bollinger araçları çok beygirli motorlarla geliyor.

Bollinger EV B1 SUV ve B1 Pick-up MotorlarıElektrikli üniteler, modeller arasında değişiklik göstermeden B1 ve B2’de 614 ps ve 905 nm tork güç değerleriyle geliyor. Araçlar çift elektrik motoruna sahip. Şirket, 120 kWh‘lık devasa pili uygun görse de, Rivian’ın 180 kWh’lık pillerinin henüz uzağında.

Yine de bu araçlarla 320 km kadar gidebileceksiniz. Menzil rakamı WTLP’de değişir mi bilemiyoruz. SUV, hafif ama sağlam maddeyle üretilmiş olsa da pil ağırlığına dayalı olarak ağırlığı 2.2 ton. Bu da 640 ps ile ancak 6.5 saniyede kalkışına izin veriyor. Yaklaşık 160 km/h olan son sürat içinde, o zaten bir arazi taşıtı diyebiliriz. Bakalım şirket söz verdiği gibi gelecek sene B1 ve B2’yi yol dışı ortamlarına indirecek mi?

NOT: Bollinger’ın yukarıda anlattığımız yedek lastik, merdiven vb. aksesuarlarının araçlarında getirip getirmeyeceği netlik kazanmadı!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum