Yatırım yapmaya başla!

Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi’ne Göre İstanbul Yine En Pahalı Şehir Oldu!

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; birçok harcama grubunda en pahalı şehir İstanbul oldu. Ağrı, Ardahan, Kars ve Iğdır ise en ucuz bölgeler olarak kaydedildi.
Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi’ne Göre İstanbul Yine En Pahalı Şehir Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi 2017 sonuçlarını açıkladı. Buna göre; İstanbul Türkiye ortalamasına bakıldığında en pahalı şehir olurken, en ucuz yerler Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan oldu. TÜİK verilerinden derlediğimiz araştırmanın detayları haberimizde…

2017 yılında Türkiye’nin fiyat endeksi en yüksek bölgesi 114,8 ile İstanbul oldu.

Söz konusu endeksler, ülke genelinde 100 lira karşılığı satın alınan belirli bir mal ve hizmet sepetinin çeşitli bölgelerdeki lira cinsinden satış tutarlarını gösteriyor. Bu tanımlamaya bakıldığında, Türkiye ortalamasına göre satınalma gücünün en pahalı olduğu şehrin İstanbul olduğunu görmekteyiz. Özellikle gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en yüksek fiyat 111 ile burada gerçekleşti. Söz konusu grubun en ucuz olduğu bölge 94,9 ile Şanlıurfa ve Diyarbakır oldu.

Genel olarak en ucuz bölgelerin; 93,5 ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan olduğu bildirildi.

İstanbul Türkiye ortalamasına göre %14,8 oranında daha pahalı olurken, saydığımız bu şehirler %6,5 daha ucuz oldu.TÜİK araştırma sonuçlarına göre; giyim ve ayakkabı ana grubunda en düşük fiyat düzeyi endeksi 84,1 ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan’da olurken, en yüksek 110,6 ile İzmir olarak belirlendi.

Konut ana grubunda en yüksek fiyat düzey endeksi de yine 150,1 ile İstanbul’da gerçekleşti.

Bu harcama grubunda en düşük bölgenin 84,5 ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan olduğu bildirildi. Ulaştırmada en yüksek 107,1 ile İzmir olurken, en düşük 93,5 ile Şanlıurfa ve Diyarbakır oldu. Lokanta ve oteller ana grubunda en yüksek fiyat düzey endeksi 118,3 ile Ankara’da gerçekleşti Bu grubun en düşük olduğu bölge 91,7 ile Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye olarak kaydedildi.

Sağlık ana grubunda en yüksek fiyat düzey endeksi 145,3 ile başkent Ankara oldu.

Sağlık ana grubunun en düşük gerçekleştiği şehirlerin 94,9 ile Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak olduğu bildirildi. Diğer harcama gruplarına baktığımızda; eğlence ve kültür grubunda en yüksek fiyat endeksinin 106,6 ve eğitim ana grubunda en yüksek 141,7 ile İstanbul’da kaydedildiğini görüyoruz.

Çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda da en pahalı bölge yine İstanbul olurken, en ucuz yerler Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan oldu. Son olarak haberleşme ana grubundan da bahsedecek olursak; burada çok fazla bir değişimin olmadığını görmekteyiz. Bunun nedeni ise telefon ve internet gibi aboneliklerin, yurdun her yerinde aynı şartlarda kullanılıyor olması.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum