Yatırım yapmaya başla!

BOJ’un Negatif Faiz Kararı Dolar/TL’yi Nasıl Etkiledi?

BOJ’un Negatif Faiz Kararı Dolar/TL’yi Nasıl Etkiledi?

BOJ bugün gerçekleştirdiği toplantıda piyasaları oldukça şaşırtan bir karar aldı. BOJ toplantının ardından yaptığı açıklamada negatif yönlü faiz kararı aldığını açıklayarak, varlık alım programına ise devam etti. BOJ’un eksi yüzde 0.1 oranında faiz kararı almasının ardından küresel piyasalarda hareketlenmeler görülmeye başlandı. Gelişen piyasa varlıkları bu kararın ardından değer kazanmaya başlarken, yurt içinde ise Dolar/TL düşüşe geçti.

Dolar/TL güne 2,9694 seviyesinde başlangıç yaptı. Başlangıcının ardından dengeli bir seyir izleyen Dolar/TL, Japonya Merkez Bankası’nın negatif yönlü yüzde 0.1 oranındaki faiz kararının ardından düşüşe geçmeye başladı. BOJ’dan gelen kararın ardından negatif seyre başlayan Dolar/TL, gün içerisinde en düşük olarak 2,9562 seviyesine kadar geriledi. Düşüşünün ardından dalgalı bir seyir izlemeye başlayan parite, gün içerisinde en yüksek 2,9770 seviyesini gördü. Şu saatlerde ise Dolar/TL 2,9599 seviyesinde yatay bir seyir izliyor. Ayrıca Dolar/TL’nin bugün yaşadığı dalgalanmaların ardından bir yıllık kazancı yüzde 24.58 oldu.

“BOJ’un negatif yönlü faiz kararıyla küresel piyasalar için güzel bir gün yaşayabiliriz,”

Turkey Macro View Consultancy CEO’su Serkan Özcan, BOJ’un negatif yönlü faiz kararının Dolar/TL üzerindeki etkileriyle ilgili olarak görüş bildirdi. Özcan, BOJ’un bugün almış olduğu kararın dolar üzerinde olumsuz etki yapacağını ve Türk Lirası’nın dolar karşısında kazanımlarını sürdürmeye devam edeceğini söyledi. Açıklamasının devamında ise Özcan, günümüz makro temelleri içerisinde yaşanan tüm gelişmelerle Dolar/TL’nin 2,90 ile 3,20 bandı aralığında seyrini sürdüreceğini ön gürdü. Ayrıca Özcan, Japonya Merkez Bankası BOJ’un bugün almış olduğu negatif yönlü faiz kararının, gelişen piyasaların tamamında güzel karşılanacağını ifade etti.

Yurt içi piyasalarında ise durum bugün şöyle seyretti,

Borsa İstanbul, yılın ilk toplantısını gerçekleştiren FED’in gösterge faizini sabit tutmasının olumlu etkilerine devam ediyor. Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) bugüne yüzde 0.96 oranındaki artışla başladı. Güne 73.122,72 puan seviyesinden başlangıç yapan BIST 100 Endeksi şu saatlerde ise 73.385 seviyelerinde yatay bir seyir izliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum