Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BoJ Başkanı Parasal Genişlemenin Süreceği Sinyalini Verdi

BoJ Başkanı Kazuo, parasal genişlemeye sabırla devam edileceğini açıkladı. Çalışan ücretlerinde de devam eden artışlara ulaşmak için mesafenin olduğunu bildirdi.
BoJ Başkanı Parasal Genişlemenin Süreceği Sinyalini Verdi
Yorum

Japonya Merkez Bankası’na (BoJ) yeni atanan Başkan Kazuo Ueda, ülke enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ueda, Japonya’nın yüzde 2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşması için genişleyici para politikalarına devam edeceklerini bildirdi.

Japonya parlamentosunda konuşan Ueda, 2023 mali yılın ortasına doğru, enflasyonun net bir şekilde yüzde 2’nin altına düşmesini beklediklerini ifade etti.

Görünüm konusunda yüksek belirsizliğin olduğunun da altını çizerek, buna rağmen ülkedeki enflasyonun bundan sonra toparlanacağı yönünde tahminde bulundu.

“Parasal genişlemeye sabırla devam edeceğiz.” ifadelerini kullanan Ueda, çünkü sürdürülebilir ve istikrarlı yüzde 2’lik fiyat artışlarının yanı sıra çalışan ücretlerinde devam eden artışlara ulaşmak için mesafenin olduğunu kaydetti.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki’ninde konuya ilişkin açıklamalarına ve küresel ekonomi ile finansal durumları değerlendirmesine yer verdi.

Maliye Politikası Ortak Uluslararası Anlayışa Dayalı Yönlendirilmeli

Küresel piyasalarda ekonomik ve finansal durumların büyük ölçüde değiştiğini vurgulayan Suzuki, maliye politikasının ortak uluslararası anlayışa dayalı olarak yönlendirilmesi gerektiğini savundu.

Japonya Merkez Bankası, taze gıda ve enerji dışındaki tüm kalemler için enflasyonun 2023 mali yılı için yüzde 2,5 civarında olacağını öngörmüştü. 2024 ile 2025 içinde ise yüzde 1,5 ile yüzde 2 arasında olacağını tahmin etmişti.

Nisan ayında BoJ para politikası kararını, ekonomistlerin de beklentisine paralel olarak 2016′da faiz oranlarını sıfırın altına çekmesinden bu yana yüzde -0,1′de tutulan gösterge faiz oranında değişiklik olmayacağını duyurmuştu.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu