Paylaşım

BOJ’un 2016 Eylül Toplantısı Sonuçlandı


 

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Eylül ayına ilişkin toplantısı bugün sonuçlandı. İlave teşviklerin alındığı toplantıdan, Japonya hisse senetleri ve yen hangi yönde etkilendi? Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Küresel piyasaların bu işlem haftasında dikkatle takip ettiği iki önemli merkez bankası toplantısı bulunuyor. Bunlar; Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve ABD Merkez Bankası (FED) toplantıları. Merakla beklenen toplantılardan ilki; BOJ’un Eylül toplantısı bugün sonuçlandı. Bilindiği üzere BOJ, eksi faiz politikası uygulamaktaydı ve piyasaların bu toplantıdan beklentileri de bu kararın sürmesi yönündeydi. Beklenen gerçekleşti ve BOJ, Eylül ayı toplantısında eksi faiz kararını değiştirmedi. Ancak toplantının en çok dikkat çeken noktası; ilave teşvik kararlarının alınması oldu.

Yüzde 2 olarak belirlenen enflasyon hedefine ulaşmak adına BOJ yetkilileri; ilave teşvik kararları aldıklarını ve bu doğrultuda, parasal taban için resmi bir hedef belirleme uygulamasına son verdiklerini açıkladılar. Getiri eğrisi kontrollü parasal genişleme uygulamasına geçildiğini belirten BOJ yetkilileri; yıllık olarak 80 trilyon JPY tutarında devlet tahvili, 6 trilyon JPY tutarında gayrimenkul yatırım ortaklığı ve 6 trilyon JPY tutarında borsa yatırım fonu alımlarına devam edeceklerini duyurdular.

Yen, hangi yönde etkilendi?

Bugün sonuçlanan BOJ toplantısında; getiri eğrisi kontrollü parasal genişleme ve Japonya tahvillerinin ortalama vade hedefinin azaltılması, yenin değer kaybetmesine neden oldu. Yen, haftanın üçüncü işlem gününde Londra saatiyle 06.06’da yüzde 1 oranında değer kaybetti ve 102,73 seviyesine geriledi. Böylelikle yen, 14 Eylül tarihinden bu yana en zayıf seviyesine gerilemiş oldu. Ayrıca yen, 16 önemli paranın tamamı karşısında değer kaybetti.

Japonya hisseleri yükselişe geçti!

Japonya hisse senetleri BOJ’un ilave teşvik kararlarından olumlu yönde etkilendi. Ayrıca, yenin değer kayıpları yaşaması da Japonya hisse senetlerinin önemli kazanımlar elde etmesini sağladı. Topix Endeksi haftanın üçüncü işlem gününde yüzde 2,2 oranında değer kazandı. Ayrıca gösterge endekste bulunan 33 sektörün tamamı bugünkü işlemlerde yükseldi. En fazla yükselen sektör ise yüzde 5,9 ile bankacılık oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın