Yatırım yapmaya başla!

Boğaziçi Zirvesi Kapsamında Bugüne Kadar 1,7 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzalandı

Açılış panelinde TİM Başkanı İsmail Gülle’nin konuştuğu 9. Boğaziçi Zirvesi kapsamında, bugüne kadar 1,7 milyar dolarlık anlaşma sağlandığı bildirildi.
Boğaziçi Zirvesi Kapsamında Bugüne Kadar 1,7 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzalandı

Uluslararası İş Birliği (UİP) tarafından Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılan 9. Boğaziçi Zirvesi 80 ülkeden iş adamları ve siyasetçilerin katılımıyla gerçekleşti. Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Ekim ayında ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını, bu durumun gelecek başarılarımızın da en büyük göstergesi olduğunu ifade etti.

Kasım ayında da aynı başarıyı devam ettirdiklerini dile getiren Gülle, yıl sonunda 170 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacaklarını söyledi. Boğaziçi Zirvesi kapsamında ise bugüne kadar 1,7 milyar dolarlık anlaşmaya imza atıldığı bilgisini verdi.

Zirvenin açılış töreninde konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, bu yılki temanın “Barışın Sürdürülmesi ve Herkes için Kalkınma” olarak belirlendiğini söyledi.

Türkiye’nin 2000’li yılların başından bu yana çok büyük değişimler yaşadığını dile getiren Gülle, büyümede, ihracatta ve üretimde dünya markası olduğumuzu, an itibarıyla 250’den fazla ülkeye ihracat yaptığımızı bildirdi.

157 ülkeye otomotiv ürünleri, 84 ülkeye uçak-helikopter parçaları, 180 ülkeye hazır giyim ürünler, 113 ülkeye televizyon ve 164 ülkeye beyaz eşya ihraç ettiğimizi sözlerine ekledi. Ekim ayında 15,7 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını belirten Gülle, ihracatta bu başarının önümüzdeki aylarda da sürdürüleceğini ifade etti.

Boğaziçi Zirvesi kapsamında bugüne kadar 1,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı.

Doğu ve Batı arasında köprü görevi gören Türkiye’nin turizm, doğal güzellikleri, genç insan kaynağı ve her gün büyüyen ekonomisi ile dünyanın en büyük cazibe merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Gülle, ulaşım altyapısına dair yapılan yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Büyük işler, önemli atılımlar, ancak birlikte çalışma ile elde edilebilir.” sözünü hatırlatarak yeni havalimanının faaliyete geçmesi ile hem ülkemizin hem de bölgemizdeki tüm ülkelerin ekonomisine, turizmine ve ticaretine katkı sağlanacağını ifade etti.

TİM Başkanı İsmail Gülle Türkiye’nin kur ve faiz konusunda hızla normalleşme yolunda olduğunu söyledi.

Her ay 1500 – 2000 arasında yeni firmanın ihracata katıldığını ve ailemizin gittikçe büyüdüğünü vurgulayan Gülle, şu anda yakaladığımız avantajı kaybetmememiz gerektiğini, faiz konusun çok önemli yollar alındığını, bankalara çağrılarda bulunulduğunu ve bu doğrultuda bir gevşeme olduğunu sözlerine ekledi. Finansmana erişim konusunda hala bazı sıkıntıların olduğunu söyleyen Gülle, “Bankaların hassasiyetini rica ediyorum. Faizler yüzde 25 bandındayken 30-35 faiz istemek piyasada çarpık yapı oluşturur” şeklinde cümle kurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum