Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’nın Geliri ve Hisse Başı Karı Beklentileri Aştı

Bank of America, faiz gelirlerinin etkisiyle yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde gelir sağladı.
BofA’nın Geliri ve Hisse Başı Karı Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerikan bankaları, geçtiğimiz haftalarda yaşanan krizlerin gölgesinde başarılı bilançolarını açıklamaya devam ediyor. JPMorgan, Citi ve Wells Fargo’nun ardından, ülkenin en büyüklerinden olan Bank of America da (BofA) beklentilerin üzerinde gelir elde etti.

Bank of America, 2023 yılının ilk çeyreğinde 8,2 milyar dolar net kar elde etti. Bir önceki çeyrekte 7,1 milyar dolar net kar bildirmişti.

Vergi öncesi gelir yüzde 15 artışla 9,1 milyar dolar olurken, toplam gelir yüzde 13 artışla 26,3 milyar dolarla piyasanın 25,2 milyar dolar olan beklentisini aştı.

Merkez Bankası’nın yüksek faiz oranı uygulaması bankaların karlılığının artmasını sağladı. BofA’nın net faiz geliri yüzde 25 artışla 14,4 milyar dolara ulaştı.

Varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı ücretlerindeki düşüşleri dengelemesiyle faiz dışı gelirde sadece yüzde 1’lik bir artış oldu. Faiz dışı gelir ilk çeyrekte 11,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Bank of America

Hisse başına net kar 0,94 dolar ile Wall Street analistlerinin 0,82 dolar beklentisinden daha iyi geldi.

CEO Brian Moynihan, müşteri ilişkilerini ve hesaplarını organik olarak ve güçlü bir hızla geliştirirken, her bölümün iyi bir performans gösterdiğini söyledi.

Ilımlı bir şekilde yavaşlayan ekonomiye rağmen bilançolarını güçlü bir şekilde koruduklarını ve hisse başına 0,94 dolar kazanç sağladıklarını söyledi.

Banka hisseleri açılış öncesi işlemlerde yüzde 3’e yakın yükseldi. Son kapanışını yüzde 2,88 artışla 30,37 dolardan yapan BAC hisseleri, yıllık bazda yüzde 20 negatif bölgede bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.