Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BofA’nın Geliri ve Hisse Başı Karı Beklentileri Aştı

Bank of America, faiz gelirlerinin etkisiyle yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde gelir sağladı.
BofA’nın Geliri ve Hisse Başı Karı Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan bankaları, geçtiğimiz haftalarda yaşanan krizlerin gölgesinde başarılı bilançolarını açıklamaya devam ediyor. JPMorgan, Citi ve Wells Fargo’nun ardından, ülkenin en büyüklerinden olan Bank of America da (BofA) beklentilerin üzerinde gelir elde etti.

Bank of America, 2023 yılının ilk çeyreğinde 8,2 milyar dolar net kar elde etti. Bir önceki çeyrekte 7,1 milyar dolar net kar bildirmişti.

Vergi öncesi gelir yüzde 15 artışla 9,1 milyar dolar olurken, toplam gelir yüzde 13 artışla 26,3 milyar dolarla piyasanın 25,2 milyar dolar olan beklentisini aştı.

Merkez Bankası’nın yüksek faiz oranı uygulaması bankaların karlılığının artmasını sağladı. BofA’nın net faiz geliri yüzde 25 artışla 14,4 milyar dolara ulaştı.

Varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı ücretlerindeki düşüşleri dengelemesiyle faiz dışı gelirde sadece yüzde 1’lik bir artış oldu. Faiz dışı gelir ilk çeyrekte 11,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kaynak: Bank of America

Hisse başına net kar 0,94 dolar ile Wall Street analistlerinin 0,82 dolar beklentisinden daha iyi geldi.

CEO Brian Moynihan, müşteri ilişkilerini ve hesaplarını organik olarak ve güçlü bir hızla geliştirirken, her bölümün iyi bir performans gösterdiğini söyledi.

Ilımlı bir şekilde yavaşlayan ekonomiye rağmen bilançolarını güçlü bir şekilde koruduklarını ve hisse başına 0,94 dolar kazanç sağladıklarını söyledi.

Banka hisseleri açılış öncesi işlemlerde yüzde 3’e yakın yükseldi. Son kapanışını yüzde 2,88 artışla 30,37 dolardan yapan BAC hisseleri, yıllık bazda yüzde 20 negatif bölgede bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu