Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BofAML: Çin, Hong Kong’un İşlerine Daha Fazla Müdahale Edecek

Bank of America Merrill Lynch, Çin'in protestoların ardından Hong Kong'un işlerine daha fazla müdahale edecek gibi göründüğünü söyledi.
BofAML: Çin, Hong Kong’un İşlerine Daha Fazla Müdahale Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Hong Kong’ta devam eden protestolar yeniden alevlenirken, hisse senetlerinde bölgesel kayıplar yaşanıyor. Asya borsalarında ise genel olarak karışık bir seyrin yaşanmasına neden oluyor. Tüm bunların yanında şehirde sivil huzursuzluk en üst düzeye çıkmış durumda. Lider Carrie Lam ise şehri felç eden bir bencilliğin hakim olmaya başladığını belirtti.

Bank of America Merrill Lynch (BofAML) Çin hisse senedi stratejisi başkanı David Cui ise Hong Kong’da devam etmekte olan protestoların Çin’i şehrin işlerine karışmaya teşvik etmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Çin, Hong Kong'a Müdahaleye Daha Fazla TeşvikYorumlar, şu anda altı aydır devam eden sivil huzursuzluğa maruz kalan, tehdit altındaki kentte yaşanan şiddet olaylarının artmasını takip etti. Cui, son aylarda protestolarda yaşanan en büyük değişikliğin, Pekin’in Hong Kong’un işlerine daha fazla müdahale edeceğini düşünmek olduğunu söyledi.

“Çok anlamlı bir zenginlik ve geliri yeniden dağıtma önlemleri olabilir,” diyen Cui, gösterilerin Pekin’in Hong Kong’a olan ve 1997’de Çin’e döndüğünden bu yana makul ölçüde ahlaksız olarak tanımladığı önceki politikasının işe yaramadığını gösterdiğini belirtti.

Cui, özellikle seçkinler yönünden, eski stratejinin işe yaramadığını ve Hong Kong’u yönetme konusunda başarısız kaldığını ifade etti.

Hong Kong Yönetim BaşarısızlığıStratejist, Tayvan’ın anavatana geri dönmesi için harika bir örnek olarak hizmet edeceğini de söyledi. Eski bir İngiliz kolonisi olan Hong Kong, 1997 yılında Çin yönetimin geri döndü.

Bu yılın Haziran ayının başından beri devam eden protestolarla birlikte şehirde hayat felç oldu. Hong kong, vatandaşlarına anakaradan bir dereceye kadar mali ve hukuki bağımsızlık kazandıran bir yapı olan bir ülke-iki sistem ilkesi altında yarı özerk bir bölge olarak faaliyet göstermektedir.

Cui, Hong Kong’daki huzursuzluk Pekin’i iki seçenekle bırakırken birincisinin, Çin’in özel idari bölgeye tam özerklik verilmesi olduğunu söyledi. Daha muhtemel olduğunu söylediği ikinci seçeneğin ise Pekin’in kent için ekonomik politikalar da dahil olmak üzere pek çok politikayı önemli ölçüde formüle edilmesi olduğunu belirtti.

Cui, “Önümüzdeki birkaç yıl boyunca Hong Kong politikasındaki büyük değişikliklerden bahsediyoruz. Yalnızca gerçekten anlamlı bir değişimin eşiğindeyiz, çok anlamlı bir değişim. Son 20 yıl için politikala muhtemelen ters düşecek,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu