Yatırım yapmaya başla!

BofA’nın İyimser Tahminine Göre Hindistan Ekonomisi %3 Daralacak

Hindistan ekonomisine dair nispeten iyimser daralma tahmininde bulunan ekonomist, açıklamalarıyla ülke üzerine çöken kara bulutların üzerini örttü. Detaylar şöyle;
BofA’nın İyimser Tahminine Göre Hindistan Ekonomisi %3 Daralacak

BofA Securities, ekonominin gelecek aydan itibaren tamamen açıldığını varsayarak Hindistan GSYİH’sinin koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021 mali yılında yüzde 3 oranında daralacağını söyledi.

Kurum aynı zamanda Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) açık piyasa işlemleri yoluyla 95 milyar ABD dolarına kadar devlet tahvili satın alarak mali açığı parasallaştıracağını ve 127 milyar dolarlık yeniden değerleme karşılıklarının, devlet bankalarını yeniden sermayelendirmek için kullanılabileceğini söyledi.

BofA Securities, temel senaryosunda ekonominin Ağustos ortasından itibaren tamamen yeniden açılacağı varsayımıyla yüzde 3 daralma olacağını, krizin sürmesi durumunda daralmanın yüzde 5’e kadar çıkabileceğini bildirdi.

The Week’in haberine göre Indranil Sen Gupta, tahmininin daha iyimser olanlar arasında yer olduğunu belirterek şu anda kimsenin kesin olarak tahmin edemeyeceği bir sağlık acil durumu olan Covid-19 etkisinin olasılığı konusunda diğerlerinden ayrıldığını dile getirdi.

Nisan ve Mayıs aylarındaki sıkı kilitlenmenin yıllık GSYİH üzerinde yüzde 3 puan etkisi olduğunu ve daha sonra sınırlı açılma ile aylık etkinin ayda yüzde 1 puana düştüğünü aktardı.

Hindistan GSYİH büyümesi 2019-20’de yüzde 4,2‘ye gerilerken Gupta, büyüme potansiyelinin yüzde 7’nin üzerinde olduğunu söyledi.
Hindistan GSYİH 2020 Mali Yıl
Kaynak: World Bank

GSYİH büyümesinin 2022 mali yılında alt tabanda yüzde 9 olarak gerçekleşeceğini, 2021 ve 2022 mali yıllarında büyümenin ortalama yüzde 3 olacağını, bunun da COVID-19 salgınının Hindistan ekonomisini bir yıl geri atacağını ekledi.

Kısacası BofA, ekonominin açılmasına bağlı olarak ekonominin yüzde 3 ya da yüzde 5 daralacağını tahmin etti. Benzer şekilde IMF de Hindistan’ın 4,5 küçüleceğini öngördü. Ülkenin Maliye Bakanı da ekonomide yüzde 5’lik daralma beklerken S&P 2021 mali yılında yüzde 5 daralma ve 2021’de yüzde 8,5 büyüme olacağını tahmin etti.

Ancak kısa süre önce tahminini revize eden Care Ratings, yüzde 6,4 düşüşe işaret etmişti.
Care Ratings Hindistan %6,4 Daralma
Kaynak: Care Ratings

ADL ise Mayıs ayındaki raporunda Hindistan için yüzde 10,8’lik daralma tahmininde bulunmuştu. Diğer taraftan Sen Gupta, Mart’ta ve Mayıs’ta faiz düşüren RBI’nın ekonomiyi canlandırma odağına devam edeceğini de söyledi.

“Muhtemelen faiz oranlarını buradan düşürebilecek birkaç merkez bankasından birine sahibiz. Ayrıca pek çok merkez bankasında olmayan parasal araçlarımız var. RBI’nın bunları kullanmaktan çekinmeyeceğini düşünüyoruz” diyen Sen Gupta, RBI’nın stokladığı 500 milyar doların üzerinde döviz rezervine işaret ederek bunun Hindistan ekonomisine en büyük destek olduğunu savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum