Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bank of America: S&P 500 Kazanımları 2019 için Sabit Kaldı

Bank of America Merrill Lynch, S&P 500 için kazanım hedeflerinin 2019 yılı için sabit kaldığını söyledi.
Bank of America: S&P 500 Kazanımları 2019 için Sabit Kaldı
Yorum

Bank of America Merrill Lynch, bu yılın geri kalanında hisse senetlerinin hiçbir yere gitmeyeceğini ve buna bağlı olarak S&P 500 kazanımlarının sabit kalacağını öngördü.

Bankanın ABD hisse senedi stratejisi başkanı olan Savita Subramanian, “Destekleyici merkez bankaları, düşüş eğilimi ve cazip verim fırsatları, hisse senetlerini desteklemektedir. Fakat devam eden ticaret belirsizliği ve makro bozulma işaretleri, 2019 için S&P 500 konusunda bizi nötr bıraktı,” ifadelerini kullandı.

Subramanian, firmanın S&P 500 endeksi için 2019 yıl sonu hedefinin, endeksin dünkü işlemleri yüzde 1,4 oranında ekside kapatmasının ardından 2.900’de sabit kaldığını söyledi.

Hisse senetleri, Çarşamba günü düşük seyrederken, üretim verileri 10 yılın en düşük seviyesine ulaştıktan sonra dün düşüşünü hızlandırmıştı.

Subramanian, “Güvercin tutumlu merkez bankaları ve ılıman sermaye konumlandırması destekleyici olmakla birlikte; ticari gerilimler, küresel büyüme endişeleri, jeopolitik riskler artı marj sıkıştırma işaretleri ve tahminlerde daha da aşağıya doğru düşme riskinin daha fazla artması beklenmektedir,” dedi.

Yine de stratejist, Wall Street’in endişeli olduğuna ve son 10 yıl boyunca istikrarlı bir şekilde yükselen hisse senetlerinin kayda geçen en çok şiddetli boğa pazarlarından biri olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Dow, 4. Çeyrek Beklentileri ile 300 Puan Düştü

Dow, 4. Çeyrek Beklentileri ile 300 Puan DüştüHisse senetleri bugün sert bir şekilde düşerken, Wall Street’in 2019 yılının son çeyreğine düşüşle başlaması, yatırımcıların durgunluk korkularıyla boğuşmasına neden oluyor.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, traderlar tarafından izlenen iki teknik seviyenin 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalarının altına düşerek yüzde 1,1 oranında geriledi.

30 hisse senedinin performansını izleyen endeks içerisinde Dow Inc. en kötü performansı gösteren hisse oldu ve yüzde 3 düşüş kaydetti. S&P 500 ise sanayi sektörü yüzde 1,5 oranında düştüğü için 100 günlük hareketli ortalamanın altına düşerek yüzde 1,1 değer kaybetti.

Nasdaq Kompoziti, büyük ölçekli teknoloji şirketlerinde görülen daha geniş düşüş ile yüzde 1,2 oranında geriledi. Facebook, Apple ve Alphabet hisselerinde en az yüzde 1 düşerken, Amazon yüzde 0,9 oranında geriledi.

Zayıf veriler, ana endekslerin dördüncü çeyreğinin ilk gününde düşüş kaydetmesine neden oldular. Dow, 300 puandan fazla değer kaybederken, S&P 500 yüzde 1,2 oranında düşerek, 23 Ağustos’tan bu yana görülen en büyük düşüş kaydetti.

Bu kayıplar, Dow ve S&P 500’un üçüncü çeyrek kazançlarının hepsini silmeye yeterken, her iki endeks önceki çeyrekte yüzde 1,2 oranında artış kaydetmiş oldu.

DataTrek Research’ün kurucu ortağı olan Nicholas Colas, hayal kırıklığı yaratan verinin ardından ABD-Çin ticaret görüşmelerinden pazarın gerçek bir ilerleme görmek istediğini söyledi.

Colas yazdığı notta, “Piyasalar bu toplantıya katılan her iki taraftan da olumlu yorumlar ve hemen ardından anlaşmaya varılacak somut adımlar arayacak,” dedi.

Çinli ve ABD’li yetkililerin önümüzdeki hafta Washington’da buluşmaları planlanıyor. Her iki taraf da geçen yıldan bu yana yatırımcı duyarlılığı ve ekonomik büyüme beklentileri ile mücadele eden bir ticaret savaşı içindeydi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu