Yatırım yapmaya başla!

Starliner Kapsülü ile Astronotları Taşıyacak Boeing İniş Görevinde Kullanılacak Paraşüt Testini Yayınladı

Dünyanın önde gelen uçak üreticisi Boeing, uzay taşımacılığında görev alacak Starliner kapsülünün paraşüt testlerini yayınladı.
Starliner Kapsülü ile Astronotları Taşıyacak Boeing İniş Görevinde Kullanılacak Paraşüt Testini Yayınladı

Bilindiği üzere NASA astronotlarını taşımak üzere başta SpaceX ve Boeing gibi havayolu şirketleri büyük yatırımlar yapıyor. Geçtiğimiz aylarda SpaceX, Nasa astronotlarını ISS’e taşınması için Crew Dragon aracını uzaya göndermişti. Bu alanda çalışmalar yapan Boeing ise Starliner kapsülünün test çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak şirket kapsülün Dünya’ya iniş sırasında kullanıcılara paraşütlerin test görüntülerini yayınladı.

NASA’nın bugüne kadar uzaya gönderdiği astronotları Rus yapımı uzay araçları ve roketler aracılığı ile gerçekleştiriyor. SpaceX ve Boeing ile yapılan işbirlikleri ise Rusya’ya olan bağımlılığı ortadan kaldırma amaçlı. Mürettebat ISS’teki görevini tamamladıktan sonra dünyaya güvenli bir şekilde geri dönmesi gerekiyor

Boeing’den Manidar Paylaşım

Boeing’den Manidar Paylaşım

Boeing, astronotların güvenli bir şekilde inişinde görev alacak paraşütlerin test görüntülerini Twitter hesabından paylaştı. Ancak yapılan paylaşımın tarihi ise çeşitli yorumların yapılmasına neden oldu. Otoriteler SpaceX’in Crew Dragon kapsül çalışmalarında Boeing’e göre daha önde olduğunu belirtiyordu. Ancak yapılan bu paylaşım Boeing’in sanılandan daha fazla yol aldığını gösteriyor.

Sonuç olarak iki şirket te NASA’nın astronotlarının taşınması projelerinde aktif olarak görev alacak. Geçtiğimiz günlerde SpaceX’in Crew Dragon’un paraşüt testlerinin başarısızlıkla sonuçlandığı ifade edilmişti. SpaceX’in testlerinde işler yolunda gitmedi ancak Boeing şu ana kadar planladığı beş ana testten dörtünü başarıyla tamamlamış oldu.

Starliner Projesinde Sona Yaklaşıldı

Starliner Projesinde Sona Yaklaşıldı

Paylaşılan test görüntüleri ve şirkete yakın kaynaklardan gelen açıklamalar, Boeing’in Starliner projesinde sona yaklaştığını gösteriyor. Starliner uzay aracı yörüngedeki görevler için insan ve kargo taşımacılığı yapabilecek. 7 kişilik bir mürettebat kapasitesi olan Starliner, son teknoloji internet ağı ile donatılmış. Uzay aracının bugüne kadar yapılan testlerinde suya iniş gerçekleştirildi.

Ancak Boeing’in yapmış olduğu son test paylaşımı, mürettebatın araya başarılı bir şekilde iniş gerçekleştireceğini gösteriyor. Test sürecinde herhangi bir aksilik yaşanmaz ve planlandığı gibi giderse, şirket Ağustos ayında ilk uçuş testini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Yıl sonunda ise Starliner uzay aracı içerisinde mürettebat ile ISS’e doğru yola çıkacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum