Yatırım yapmaya başla!

Boeing’in Piyasa Değeri Etiyopya Kazası Sonrası 25 Milyar Dolar Eridi

Etiyopya'nın başkenti Addis Adaba'da meydana gelen ve 157 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan kaza sonrası, Boeing uçuşları 40’tan fazla ülkede durduruldu. Son dört gün içerisinde şirketin piyasa değeri 25 milyar dolar azaldı.
Boeing’in Piyasa Değeri Etiyopya Kazası Sonrası 25 Milyar Dolar Eridi

Etiyopya Hava Yollarına ait B737 Max 8 tipi yolcu uçağı 10 Mart tarihinde, havalandıktan kısa bir süre sonra Etiyopya’da düşerek feci bir kazanın yaşanmasına sebep olmuştu. 157 kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrasında; Türkiye, Fransa, Hollanda, Avusturya, Çin, Etiyopya, Endonezya, İngiltere, Yeni Zelanda, Fiji, Hindistan, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır olmak üzere birçok ülke “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurdu.

Yaşanan üzücü olay sonrasında uçağın düşmesine sebep olan nedenler araştırılırken, Boeing’in piyasa değeri dört gün içerisinde 25 milyar dolar geriledi.

Boeing dünya genelindeki 737 Max filosunun uçuşlarını durdurulmasını desteklerken, kazanın gerçekleştiği gün 422 dolar olan hisse senedi fiyatı 377 dolara geriledi.

Şirketin piyasa değeri Etiyopya’da meydana gelen uçak kazasından bu yana 25 milyar dolar eriyerek 213 milyar dolara indi. Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak üreticilerinden biri olan ABD merkezli Boeing, 157 kişinin yaşamını kaybettiği kaza sonrasında bu modeldeki 371 uçağın sefer yapmayacağını duyurdu.

Türk Hava Yolları da filosunda yer alan aynı tipteki uçakların seferlerini durdurduğunu açıkladı. Avrupa’nın da bu uçaklara hava sahasını kapatmasının ardından son olarak ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki tüm Boeing 737 Max 8 ve Max 9 tipi uçakların ikinci bir talimata kadar uçuşuna izin verilmeyeceğini bildirdi.

Etiyopya’nın başkenti Addis Adaba’da yaşanan kaza sonrasında ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) bir dizi araştırma yaptı.

Yapılan detaylı incelemeler sonucunda kazayı yapan uçağın, geçen yıl Ekim ayında Cava Denizi’nde düşen ve 189 kişinin ölümüne sebep olan B737 Max 8 tipi yolcu uçağın manevralarına benzer durumlar sergilediği tespit edildi. Endonezya’nın Lion Air Havayolu yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, kalkıştan 6 – 12 dakika sonra irtifa sorunu yaşandığı, uçağın kuyruk kısmındaki sensörlerdeki bir hatanın uçağı kalkışta burnunu aşağı çevirmeye zorladığı ve pilotların bu durumu engelleyemediği bildirildi.

İlk kez 2017 yılında piyasaya sürülen 737 Max tipi uçaklardan yaklaşık 350 adet teslimat yapıldı. Ancak şirketin son altı ayda iki büyük kazaya sebep olması güvenlik sorununun yaşanmasına ve imaj zedelenmesine neden oldu.

Boeing’in bu yıl ve gelecek 3 yıl içerisinde teslim edeceği siparişlerin büyük bir bölümünü Max tipi uçakların oluşturduğu belirtildi.

Morgan Stanley ortaklarına yolladığı bilgi notunda Max’lerin dahil olduğu 737 sınıfı uçakların, Boeing’in toplam yolcu uçağı üretiminin %70’ini oluşturduğunu açıkladı. Kazanın sebebinin kontrol yazılımı ile ilgili bir sorun olması yorumlanırken, yaşanan bu olayın şirkete çok zor günler yaşatacağı aşikar görünüyor. Norveç hava yolu şirketi Norwegian Air, kaza sonrası uçuşların durdurulduğu Boeing 737 Max 8 yolcu uçakları için üretici firmadan tazminat talep edebileceğini açıkladı.

Söz konusu havayolu şirketinin sözcüsü Tonje Naess tarafından yapılan açıklamada; “Kullanmayacağımız bir uçak için mali yük altına giremeyiz.” sözlerine yer verildi. Tazminat talepleri ile karşı karşıya olan, 40’tan fazla ülkede uçuşları durdurulan ve ciddi anlamda güven kaybeden Boeing şirketinin piyasa değeri dört günde 25 milyar dolar azalıp, borsada işlem gören hisse senedi fiyatları gerilerken, yaşanan bu olayların şirketi iflasa bile sürükleyebileceği öngörülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum